antij S -ë m Column 18de jaargang, nr. 3, oktober 2001 2 Column Déja vu Kees Slager 3 "Zeeland gaat gouden toekomst tegemoet" Prof. dr. Van Engelsdorp Gastelaars: "Bij keuze vóór het landschap" Willem de Weert 5 Zeeland Nationaal Landschap is een lust# geen last Visie Zeeuwse Milieufederatie Gijs van Zonneveld 7 Handhaving Juridische betekenis Nationaal Landschap nog ongewis Jan-Eelco Dijk 8 Recreatie-ondernemers zien Nationaal Landschap wel zitten Willem de Weert 9 Berichten o.a. ZMF ledenvergadering 27 november 2001 11 Gemengde gevoelens landbouw over Nationaal Landschap Lex Kattenwinkel 13 De lezer spreekt Landbouw hoort thuis in Zeeuws landschap Lex Kattenwinkel 14 Zeeuwse biologische landbouw in opmars Melissa Ernst 16 Geen verspreide glastuinbouw in Nationaal Landschap Geertje van der Krogt 17 Landschap Jaar van de vrijwilliger Sandra Dobbelaar 18 Kijken naar Orchideeën komen én verdwijnen Richard Struijk 19 Verschenen "Zeldzaam Zeeuws" Willem de Weert 20 Agenda Herfst Elly Geelhoed Consumentenblad Duurzaam digitaal Gerda Spaander Déja vu Toen ik 11 augustus de krant opsloeg had ik een 'déja vu'. De kop die me dertig jaar terug bracht in de tijd luidde: 'Aanleg Containerterminal ruimschoots gecom penseerd. Miljoenen voor nieuwe natuur.' In 1971 stond er oók zoiets in de krant. Toen kondigde wijlen de Zeeuwse 'indus triekoning' Adri Kaland een vooruitstre vend plan aan, want het nieuwe industrie gebied Sloe zou voorzien worden van een groengordel van 350 meter breedte. Weliswaar had een ambtelijk advies gepleit voor een zone van 3,5 kilometer breed met bomen en struiken om het effect van de vervuilende industrie te temperen en de fabrieken aan het zicht te onttrekken, maar 350 meter was volgens Kaland ook al uniek in Nederland. Zijn partijgenoot en paladijn Huib Eversdijk zei het hem graag na: 'Dit is beslist geen doekje voor het bloeden'. De VMZ (voorloper van de ZMF) noemde die uitspraak toen 'onfris'. Hij was ook onfris, niet alleen omdat men het ambtelijk advies niet volgde, maar omdat die groengordel er nooit kwam. Het was een ordinaire leugen. Ja, er werden een paar strookjes van amper 35 meter ingeplant langs het ter rein van Pechiney. Maar dat terrein was opgespoten met plaatzand. Het zout uit dat zand zakte naar de randen, waar men de boompjes - in de diepte op het oude land - had geplant. Die gingen dus dood. Wie vandaag de dag over de rondweg van het Sloe rijdt, ziet wat er terecht is geko men van de beloften van de industriepro motors van toen: hier een daar een rijtje bomen. Nog geen doekje voor het bloe den. Nu beloven ze ons dus weer compensatie voor het verlies van de Kaloot: niet min der dan 200 hectare 'nieuwe natuur'. Ik geloof er geen barst van. Laat ze eerst die belofte van dertig jaar geleden maar eens inlossen. Kees Slager Kees Slager is publicist. 2 WANTIJ oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 2