Leven in een Nationaal Landschap is een lust, geen last Visie Zeeuwse Milieufederatie: Gijs van Zonneveld Wat willen we met dit land? Nog meer wegen, nieuw bouwwijken en bedrijventerreinen? Wordt Nederland één grote stad tnet hier en daar een park? Of is er naast de uit dijende verstedelijking nog plaats voor karakteristieke landschappen, waarin men kan wonen, werken en recreëren in rust en ruimte? In Zeeland bijvoorbeeld. Z Zeeland gaat op slot! Er kan en mag niets meer in Zeeland! Zeeland wordt een museum! Dat soort koppen verscheen toen de regering haar voornemen bekend maakte om een deel van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta als Nationaal Landschap aan te wij zen. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) ziet een Nationaal Landschap helemaal niet als een last. Er is voordeel, ook eco nomisch, aan te behalen. Vijfde Nota Begin dit jaar verscheen de "Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening". In deze nota presenteert de regering haar visie op de toekomst van Nederland tot 2020. Twee citaten uit de Vijfde nota lichten we er uit. "Er is behoefte aan keuzen, en dus aan het sturen en bijsturen van maat schappelijke processen om die keuzen uit te voeren. Als dat niet gebeurt zullen de sterkste claims de zwakkere partijen op de ruimtemarkt verdringen. Het tweede citaat: "De economische groei schept voor het ruimtelijk beleid een paradox. Enerzijds zijn het juist de wel varende burgers en bedrijven die hogere kwaliteitseisen aan de ruimte stellen. Anderzijds bedreigt het gezamenlijk effect van die eisen de kwaliteit van de ruimte. Veel inwoners van Nederland vinden het land voller, vuiler en eenvormiger wor den. Ze zien dit als een achteruitgang van het welzijn en van de leefomgeving. Maakbaarheid Uit het eerste citaat spreekt een 'maak baarheidsgedachte'. Meteen wordt het kernprobleem in de ruimtelijke ordening aangestipt: In hoeverre kan een rijksnota eigenlijk de keuze tussen bedrijfsterrei nen, wegen, landbouw, natuur en wonen beïnvloeden? Kunnen 'zwakke partijen' via ruimtelijke ordening goed beschermd worden? Als we het effect van de vorige vier nota's over de ruimtelijke ordening nog eens bekijken, blijkt dat de maakbaar heid gering is. De kwaliteit van natuur en milieu heeft daar duidelijk onder geleden. Opvallend is dat de Vijfde Nota wel een goede analyse van de ruimtelijke proble men geeft, maar de bescherming van 'de zwakke waarden' niet krachtig aanpakt. Hierdoor blijft er onzekerheid over de keuze tussen bijvoorbeeld landbouw of verstedelijking. Een onzekerheid die nog wordt versterkt doordat de regering kiest voor decentralisatie: de provincies en de gemeenten gaan veel van de keuzes maken. Of de lagere overheden net zo over de "zwakke partijen" denken als de regering in de Vijfde Nota doet, is niet te voorspellen. Als de minister van ruimtelij ke ordening zelf ook nog wat te vertellen wil hebben, dan is een duidelijke leidraad voor het maken van keuzes door de lagere overheden onontbeerlijk. Leidraad Voor de ZMF is de leidraad duidelijk: verbetering van het milieu versterking van natuur en landschap bevordering van rust, stilte en open ruimte bevordering van een duurzame ontwik keling, zowel ecologisch, economisch als sociaal. In de visie van de ZMF moet Zeeland een open gebied blijven, een groen-blauwe oase van rust in de sterk verstedelijkte omgeving van Vlaanderen, Noord- Brabant en de Randstad. In het verleden heeft het isolement van de Zeeuwse eilanden tot deze bron van rust geleid. Pas na de Landbouw is een van de dragers van het Zeeuwse landschap. Foto: Jaap Wolterbeek Ijju? 5 WANTIJ oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 5