Recreatie-ondernemers zien Nationaal Landschap wel zitten Geen behoefte aan nieuwe grootschalige recreatieprojecten in Zeeland. Foto: Jaap Wolterbeek Willem de Weert Hoe denken de Zeeuwse recreatie-ondernemers over Zeeland als Nationaal LandschapZien zij een toekomst waarin de toerist Zeeland beleeft als een landschap dat het beschermen waard is? We vroegen het aan Roel Soer, W directeur van recreatiebedrijf RCN De Schotsman in Kamper land. Daarnaast is hij voorzitter van RECRON (de organisatie van recreatie ondernemers) in Zeeland en lid van het landelijk hoofdbestuur voor de tak ver- blijfsrecreatie. Het district Zeeland komt dit najaar als eerste met een eigen beleids plan. Daarin staat o.a. een visie op de 5e Nota Ruimtelijke Ordening en de rol van Zeeland daarin. Geen nee "Hoewel de meningen verdeeld zijn, zeg gen de Zeeuwse recreatie-ondernemers op voorhand 'geen nee' tegen de aanwij zing van Zeeland als Nationaal Land schap," zegt Soer. Dat was vroeger wel anders als er plannen kwamen die moge lijk een beperking van de vrijheid voor ondernemen inhielden. "We gaan onder voorwaarden akkoord, maar willen wel de condities kennen. Nieuwe ontwikkelingen moeten mogelijk zijn. Bij sommigen bestaat de vrees dat in een Nationaal Landschap niets mag." Belgische kust Bij nieuwe ontwikkelingen denkt Soer niet aan 'meer', maar aan 'beter'. "We hebben geen behoefte aan nieuwe gigan tisch grootschalige ontwikkelingen in Zeeland," verduidelijkt hij. "De Belgen hebben spijt dat ze hun kust ingepakt hebben met beton en hoogbouw. Laten wij in Zeeland niet dezelfde fout maken. Een object van vijf hoog langs de kust is bepalend voor de sfeer en kan een groot deel van de kustlijn verpesten." Persoonlijk denkt hij dan bijvoorbeeld aan recente ontwikkelingen in Breskens en Vlissingen. "De overheid moet terughou dend zijn met vergunningen voor dergelij ke projecten." Kwaliteit De Zeeuwse voorman van de recreatiesec tor vindt dat de bestaande bedrijven de kans moeten krijgen hun product te ver beteren. "De consument gaat steeds vaker op vakantie en wil meer kwaliteit. Aan die vraag moet je als bedrijf kunnen voldoen. Veel bestaande bedrijven zijn te klein om te kunnen overleven. Dan moet schaalver groting mogelijk zijn. Wij staan open voor creatieve oplossingen als bijvoorbeeld uit breiding van de recreatie in combinatie met uitbreiding van de natuur. We zou den het betreuren als langs de kust recre- atiebedrijven op slot gezet worden. Want juist water en recreatie zijn goed te com bineren met creatieve oplossingen." Als voorbeeld noemt hij de uitbreiding van een camping samen met de uitbreiding van het duingebied. Ook het Zeeuws- Vlaamse project "Kust in Kleuren" vindt hij een goed idee. Dat daarvoor wel eens een bedrijf op een kwetsbare plek in de natuur weg moet, vindt hij bespreekbaar. "Sinds op de Kop van Schouwen de uit plaatsing van een camping succesvol is verlopen, is men in de recreatie niet schuw meer." Hij ziet meer problemen bij de landbouw die grond moet afstaan. "Maar mijn ervaring is dat met de indivi duele boer beter te praten valt dan met de landbouworganisaties. Een boer is blij als hij zijn grond kan verkopen en vervolgens daar op een of andere wijze een beheer dersfunctie aan gekoppeld krijgt." Omgeving "Zon, zee en strand zullen altijd een belangrijke aantrekkingskracht van Zeeland blijven. Daarnaast wordt de omgeving van het recreatieverblijf steeds belangrijker voor de consument. Deze ontwikkeling wordt ook positief gewaar deerd door de Zeeuwse bevolking zelf. Aanwijzing als Nationaal Landschap geeft het landschap een meerwaarde die com mercieel gebruikt kan worden. In die zin is een Nationaal Landschap ook een pro duct. Je moet je afvragen of dat product verbeterd kan worden. Waar moeten we het in de originele staat herstellen? En waar wordt het attractiever door nieuwe ontwikkelingen? Ik zou bijvoorbeeld graag zien dat heel de noordkust van Noord- Beveland weer slik en schor wordt. Ook sta ik achter het plan voor het Nieuwe Veerse Meer." "Recreatie en natuur kunnen heel goed samengaan. Dat geldt trou wens ook voor recreatie en cul tuurhistorie. We kunnen bondge noten zijn!"# Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 8 WANTIJ oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 8