Lichtvervuiling door reclame. Foto: Jaap Wolterbeek. Wie schetst mijn verbazing als ik Win de krant lees (PZC 19 oktober) dat in Goes een stichting is opgericht die zich ten doel stelt en zich inzet om zoveel mogelijk karakte ristieke en openbare gebouwen 's nachts te gaan verlichten. Of het nachtelijk duis ter al niet genoeg verdreven is. Het is bespottelijk en schaamteloos en nog afge zien daarvan is het in hoge mate vervui lend in fysiek, psychisch en cultureel opzicht. Fysiek omdat alle leven gericht is op een cyclus van dag en nacht en dat ook nodig heeft, bepaalde dieren sterven zelfs uit wanneer we de nacht afschaffen. Psychisch omdat mens en dier de rust en duisternis nodig hebben om geestelijk gezond te blijven. Cultureel omdat de nacht op veel manieren van een grote schoonheid is. Energie Zo goed als warmte kan ontsnappen - we stoken ook geen kachels met de ramen open - zo goed kan dat ook met licht. We realiseren ons dat onvoldoende, maar van praktisch alle openbare verlichting ont snapt meer dan de helft nutteloos de ruimte in. Er is bijna geen verlichtingsorna ment te vinden dat ontworpen is op effi ciëntie. De enorme koepels licht die we boven steden waarnemen is allemaal ver lies en bovendien schadelijk. Ook dat moet veranderen, ook op dat terrein moeten we veel bewuster met energie omgaan en niet alleen de overheid, maar iedereen. Ook aan en om veel particuliere huizen bran den hele nachten veel onnodige lampen. De stichting "Sticht Licht" (ik kan er niets aan doen, ze noemen zich echt zo ver dedigt zich min of meer door te zeggen dat de verlichting van de TV- toren maar twee gulden per nacht kost. Een zwakke en zeker niet ter zake doende verdediging. Het gaat niet om geld natuurlijk, geld is alleen maar een cijfer op een bankaf schrift. Het gaat om kostbare energie, om ons gezamenlijke leefmilieu en om de niet te onderschatten invloed en schoonheid van de nacht. Stop die lichtvervuiling! GOED OF FOUT? In deze nieuwe rubriek willen we, op voor dracht van de lezer, zaken in Zeeland voor het voetlicht brengen waarvan u vindt dat ze goed óf juist fout zijn voor natuur en milieu. Wilt u ook zo'n zaak, in uw eigen omgeving bijvoorbeeld, in Wantij belich ten, neem dan contact op met de redac tie. Bel eindredacteur Willem de Weert, tel. 0164-250783, e-mail: wdeweert@westbra- bant.net. Henk Barentsen is lid van de ZMF. 12 WANTIJ december'01

Wantij | 2001 | | pagina 16