Gekke koeien goed voor 'groene' stroom Gerda Spaander Je wilt een bijdrage leveren aan een beter milieu en stapt, al dan niet aangespoord door de reclamecampagne van Delta Nuts, over op groene stroom, in dit geval Zeeuws Groen. Die stroom kan er bij nader inzien minder groen uitzien dan gehoopt. van de berg diermeel bevat risicomateri aal. Het overgrote deel, waaronder het diermeel dat naar Borssele gaat, is afkom stig van de uit voorzorg gedode gezonde dieren. Verbranding in energiecentrales zorgt voor meer chloor en stikstofoxiden in het milieu. Het predikaat groene stroom voor zulke energie is op zijn minst zeer twijfel achtig. Wensen Gebruikers van groene stroom hebben tegenwoordig de mogelijkheid om hun eigen leverancier te kiezen. Naast de g Groene stroom wordt in de eer ste plaats geleverd door nage noeg onuitputtelijke bronnen als zon en wind, maar daarnaast krijgt ook 'biomassa' het predikaat groene stroom. De helft van de Zeeuwse groene stroom komt uit windenergie, de andere helft uit biomassa. Biomassa Biomassa omvat doorgaans plantaardige bestanddelen in de ruime zin van het woord. Bij verbranding van die biomassa komt er uiteraard C02 uit de schoorsteen, maar die C02 is bij de groei van de boom of plant gebonden. Dat levert nu netto geen extra C02 op zoals bij de verbran ding van fossiel gas, kolen of olie wel het geval is. Behalve C02 gaan er nog andere stoffen de pijp uit. Dan scheelt het nogal of de ene soort biomassa wordt verbrand of de andere. Bij verbranding van snoeihout of hout van energieplantages zijn er niet veel vuiltjes aan de lucht. Maar bij bijvoorbeeld sloophout, dat is geverfd, verduurzaamd of anderszins is behandeld, worden schadelijke stoffen uitgestoten. Bij verwer king in een afvalverbrandingsinstallatie (AVI) zou dat in mindere mate het geval zijn, want daar worden strengere eisen aan de emissies gesteld. Bij Delta Nutsbedrijven wordt er tot nu toe biogas van stortplaatsen en van de agro-industrie gebruikt en worden plant aardige materialen als cacaodoppen, pindadoppen en snoeihout verwerkt tot Zeeuws Groen. Diermeel Daar komt binnenkort een nieuwe afval stroom bij: diermeel. Sinds de bse-uitbra- ken (gekke koeien ziekte) mag slachtafval niet meer in diervoer worden verwerkt. Dat afval stapelt zich op. Vervolgens brak de mond- en klauwzeer (mkz) epidemie uit, die door de rampzalige en schandalige keuze voor een non-vaccinatiebeleid hon derdduizenden kadavers opleverde. Destructiebedrijf Rendac kan dat niet alle maal aan. Daarom ligt er nu in Friesland, Noord - Brabant en Gelderland ruim 100.000 ton diermeel te wachten op ver werking. Volgens hoogleraar milieukunde Lucas Reijnders is vergassing de beste oplossing voor dit probleem. De minera len die na vergassing overblijven, zijn bruikbaar voor kunstmest. Een andere mogelijkheid is verbranding in AVI's, die overigens doorgaans ook energie opwek ken. Helaas heeft het Ministerie van Landbouw er voor gekozen om het diermeel te laten bijstoken in energiecentrales, waaronder ook die in Borssele. Weliswaar wordt er in energiecentrales veel heter gestookt dan in AVI's (de zekerste manier om van de prionen, eiwitten die bse veroorzaken, af te komen), maar slechts een klein deel Foto: Lex Kattenwinkel. bestaande energiebedrijven zijn er nu ook de nieuwe energieleveranciers Echte Energie en De Energieconcurrent. Deze bedrijven wekken zelf geen duurzame energie op maar kopen die in en baseren zich bij de keuze van energiebronnen op de wensen van de klant. Er wordt geen energie aangekocht waar twijfel over bestaat, zoals die uit biomassa. Ook windenergievereniging Zeeuwind werkt aan de mogelijk heid om naast energieproducent energieleverancier te worden, eventueel in samenwerking met één van bovengenoemde groene stroomleveranciers. Voor meer informatie over de verschillende soorten groene stroom: www.greenpeace.nl en www.duurzame-energie.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ december'01

Wantij | 2001 | | pagina 17