Meten is weten Vijf Zeeuwse gemeenten monitoren milieu Noord-Beveland, Reimerswaal, Schouwen- Duiveland en Veere deel. Zij hebben geko zen om met een beperkt aantal thema's te beginnen, namelijk het aantal kilo's opge haald huishoudelijk afval, het energiege bruik van de gemeente zelf en het aantal klachten dat de gemeente jaarlijks krijgt. Volgend jaar zullen de gemeenten het aan tal thema's verder uitbreiden. Uiteindelijk zullen alle thema's van het milieubeleid gemeten worden. Een 'groeimodel' dus. Ervaringen Milieumonitoring blijkt goede resultaten op te leveren. Het onder de knie krijgen van de monitoring vraag veel, maar de gemeenten zijn enthousiast. Op dit moment zijn de eerste resultaten gereed. Hieruit blijkt dat de landelijke doelstelling voor de hoeveelheid gescheiden ingeza meld papier, glas en GFT-afval niet wordt gehaald. Gemeenten treffen nu maatrege Conny Buijs Gemeenten in Nederland bepalen voor een groot deel het lokale milieu- en natuurbeleid. Voor de ZMF is dat de reden om haar contacten met de Zeeuwse gemeenten ver der uit te breiden. In 1999 is het project van start gegaan: 'Milieumonitoring door gemeenten De ZMF helpt de deelnemende Zeeuwse gemeenten bij het opzetteti van een zogenaamd monitoringssysteem. Dit is een systeem waarmee gemeenten de voortgang van het gemeentelijk milieubeleid kunnen meten. Klachtenmonitoring 2001 Milieumonitoring is een m belangrijk instrument voor een goed milieubeleid van een gemeente. Monitoring staat voor meten. Voor een goed milieubeleid is het van groot belang dat een gemeente doelen voor ogen heeft en bepaalt op welke wijze zij die doelen wil bereiken. Vervolgens kan de gemeente lIi ii ii' 'ii11_ door middel van meten duidelijkheid krij gen of de doelen wel of niet binnen bereik komen. Zonder monitoren heb je daar geen goed zicht op. Gegevens De gemeente verzamelt allerlei gegevens. Dit kunnen gegevens zijn over de hoeveel heid ingezameld GFT-afval, glas, papier of textiel, het gemeentelijk energiegebruik of informatie over het aantal woningen dat volgens het Zeeuws convenant 'Duurzaam bouwen' is gebouwd. Door maandelijks of jaarlijks gegevens op dezelfde wijze bij te houden, is een gemeente in staat te zien of door bijvoor beeld meer glasbakken te plaatsen ook meer glas wordt ingezameld. Met deze resultaten laten de gemeenten hun inwo ners de vooruitgang van het milieu zien. Verder gebruiken de gemeenten de infor matie om de wethouders en raadsleden op de hoogte te houden van de milieuont wikkelingen. Rol ZMF Van de meer dan 500 Nederlandse gemeenten hebben ruim 100 gemeenten vorig jaar positief gereageerd op de vraag van de milieufederaties om deel te nemen aan dit samenwerkingsproject. Van de zeventien gemeenten in Zeeland zijn er vijf van start gegaan. Zij bijten het spits af. De andere Zeeuwse gemeenten worden in een later stadium uitgenodigd alsnog mee te doen. De ZMF vervult een belangrijke rol binnen het project. Zij helpt de vijf Zeeuwse gemeenten bij het opzetten van het moni toringssysteem. De keuze voor de thema's maken de gemeenten zelf. Zij bepalen dus wat ze willen meten. Voor het vertrouwd worden met de monitoring staat twee en een half jaar. Daarna moeten de gemeen ten zelfstandig verder kunnen. In Zeeland nemen de gemeenten Goes, 2001 len om deze landelijke doelstelling alsnog te halen. Verder blijkt dat klachten over geluid vaker voorkomen dan klachten over stank of afval. Klachten over lawaai worden vaak door horecagelegenheden veroorzaakt. Milieumonitoring biedt de Zeeuwse gemeenten een prima mogelijkheid het gemeentelijke milieu- en natuurbeleid te verbe teren. Zonder meten weet je niet hoe de zaken ervoor staan. De ZMF roept daarom de overige Zeeuwse gemeenten op ook de milieumonitoring te omarmen en volgend jaar mee te doen Conny Buijs is stafmedewerkster gemeentelijk milieube leid bij de ZMF. 15 WANTIJ december'01

Wantij | 2001 | | pagina 19