Zeeuwse flamingo's Kijken naar Richard Struijk Genietend van een laagstaand winterzonnetje zie ik de inlaag voor me. Plotseling sta ik oog in oog met flarnin- go 's. Staande op één poot verheffen de vogels zich monu mentaalrustig afwachtend op wat gebeuren gaat. Een enkele stapt of hipt heen en weer. Haast lijken ze niet te kennenwat misschien aan de lage temperaturen valt toe te schrijven. OOoit bezocht ik het Nakummeer in Kenya. Duizenden flamingo's vormden er enorme, roze plakkaten in het ondiepe water. Vanaf de omliggende heu vels was het roze tapijt duidelijk zichtbaar al moest ik nog minstens een half uur dalen om bij de steenachtige oevers te komen, vanwaar de vogels van dichtbij waren gade te slaan. Een prachtige ervaring, maar toch kan ik meer genieten van de 'Zeeuwse' flaming os', ook al stammen ze oorspronkelijk uit Chili. Soms hebben zich grotere bij de troep aangesloten. Deze zijn afkomstig van de Camarque in het zuiden van Frankrijk. Zwilbrockerven Ik wil u niet aanmoedigen verre reizen te gaan maken, al werken die blikverrui- mend. Wel zou u een bezoek aan het Zwilbrockerven, niet ver van Groenlo, op het verlanglijstje kunnen plaatsen. Met behulp van een wegenkaart is de grens overgang gemakkelijk te vinden. Meteen over de grens nodigt de kerk in barokstijl uit tot een bezoek. In de Tachtigjarige Oorlog en zeker na de veldtocht van Maurits door de Achterhoek en Twente, vonden veel katholieken daar hun religi euze toevluchtsoord. Het veengebied omzeilde de bevelhebber liever. Hoewel aanmerkelijk ingekrompen ligt het er nog steeds als een uniek natuurreservaat, maar prima ontsloten. Kapmeeuwen stofferen het waterrijke gebied, maar trekpleister vormen toch duidelijk de flamingo's. Zo'n vijftien jaar geleden nestelden ze zich daar. Je mag aannemen dat het dieren zijn die ooit uit een vogelpark of dierentuin, mogelijk een particuliere, ontsnapt zijn. Of vonden de grotere vogels het in Zuid- Frankrijk te druk? Elk jaar brengen de roze langpoten er hun jongen groot, hoe wel de afgelopen jaren mager waren. Dit jaar waren er weer wel jonge vogels. Vast staat dat de vogels al gauw na het groot brengen van hun jongen het gebied verla- Zwilb roe kerven. Foto: Elly Geelhoed. Flamingo's in de inlaag bij Zierikzee. Foto: R. Struijk. ten en met hun jongen wegtrekken. Hun bakermat ligt veel dichter bij huis dan velen voor mogelijk houden. Zij verbin den oost en west, het Duitse Zwilbrockerven met de Zeeuwse delta. Brak water Regelmatig worden ze gezien langs de oostkust van het IJsselmeer. In de winter zoeken ze regelmatig hun heil in het Deltagebied. Dat behoeft geen verbazing, want de vogels hebben een voorkeur voor brak water. Kennelijk verschaffen de inla gen hun voldoende voedsel. Wie ze een maal in het vizier heeft hoeft niet te vre zen dat ze ineens vertrokken zullen zijn. Zoutwaterkreeftjes en zaden van de Ruppia, een plant die in zout en brak water voorkomt, staan garant voor een goede gezondheid. Sommige vogelaars halen minach tend hun schouders op. 'Faunavervalsing' brommen ze in hun baard. Daar valt weinig tegen in te brengen. Toch klopt mijn hart altijd sneller, wanneer ik op de dijk zicht krijg op de karrevel- den en inlagen en de ranke die ren in het lage licht zie staan Richard Struijk is lid van de KNNV Walcheren en voorzit ter van Duinbehoud afdeling Midden-Zeeland. 19 WANTIJ december'01

Wantij | 2001 | | pagina 23