terugdringen van de hoeveelheid afval maar op een betere scheiding." Terwijl menig huisvader zich 'wereldkam pioen glasbak' waande, vonden eind 2000 de provincie Zeeland, het Openbaar Lichaam Afvalverwerking Zeeland (OLAZ) en alle Zeeuwse gemeentes dat de gescheiden inzameling beter kon dan nu het geval was. Op een 'werkconferentie' werd overeenstemming bereikt over "Kansen in de Zak", een project waarvoor bijna een miljoen gulden beschikbaar bleek. Alles naar wens? Het ministerie van VROM had in 1995 op papier gezet dat huishoudens 85% van al het papier, 90% van al het glas en 50% van al het textiel gescheiden moesten gaan inleveren. Als krentenwegers plozen onderzoekers uit wat er zoal in een Zeeuwse vuilniszak/bak zat. Uit die 'sor- teeranalyses' bleek dat daar nog veel, te veel glas, papier, textiel en gft-afval in voorkwam. Te veel in vergelijking met de cijfers van VROM. Terwijl het streven was om 90% van al het glas apart in te zamelen, bleek er in Zeeland nog ruim 25% in de grijze zak/bak terecht te komen. Van al het tex tiel zou 50% apart opgehaald moeten wor den, dat lukte maar voor een kleine 15%. Van al het papier zou 85% ingezameld moeten worden, dat werd ruim 60%. Bij het gft afval liepen de cijfers het minst uit een. Daar mikte men op 70% en werd ruim 60% gerealiseerd. Er zaten dus nog "kansen in de zak". Ober, de rekening graag Volgens Benschop is het in de nabije toe komst bittere noodzaak, meer dan nu het geval is, afval gescheiden in te zamelen. Alleen al om de kosten: "In 1990 kostte het storten van een ton huishoudelijk afval 20 gulden. Sindsdien wordt er steeds meer afval verbrand. Dat is prijzig. In 2001 is het bedrag opgelopen tot 235 gul den per ton. Iedereen heeft er dus alle belang bij dat er zo weinig mogelijk afval gestort of verbrand hoeft te worden." Opvallend is dat onderzoek naar 'succes factoren' weinig opleverde. Allerlei des kundigen hebben zich de afgelopen jaren het hoofd gebroken over de vraag welke omstandigheden bepalend waren voor het succes of het falen van gescheiden inza meling, maar konden daar weinig zinnigs over zeggen. Ze bogen zich over een berg aan cijfermateriaal maar kwamen niet tot eensluidende conclusies. Het enige waar min of meer overeenstemming over bestond was dat afvalproblematiek regel matig onder de aandacht gebracht moest worden. Nog één vraagje In het kader van 'Kansen in de Zak' is daarom ook geld uitgetrokken voor een grootschalig onderzoek onder Zeeuwse Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie Foto's: Jaap Wolterbeek. huishoudens. Volgens Benschop wordt, nu de overheid het zelf niet weet, maar weer eens aan de burger gevraagd hoe het verder moet: "Die krijgt, simpel gezegd, de vraag voorgelegd waarom hij, wat afval betreft, niet doet wat van hem verlangd wordt." Ook wordt serieus oveiwogen vuilnisman nen meer bevoegdheden te geven mensen aan te spreken op hun gedrag wanneer er buitengewone hoeveelheden glas of papier in de grijze bak worden aangetrof fen. Volgens Benschop is er bewust voor geko zen eerst de Kansen in de Zak te benut ten: "Misschien dat we daarna maar weer eens moeten mikken op het terugdringen van de totale hoeveelheid afval." Ai, bijna het toetje vergeten. Een Nederlands huishouden gooit per jaar 245 kilo voedsel weg (bron NRC, 6-11-2001). Heeft het u gesmaakt, mijnheer, mevrouw? 8 WANTIJ december '01

Wantij | 2001 | | pagina 8