Hectarebosjes Sinds enkele jaren geeft Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) advies over kleine bospercelen, zogenaam de hectarebosjes. Door uitdunning, zorgvuldig hakken en het maken van takkenrillen pakken vrijwilligers achters tallig onderhoud aan. De overblijvende beplanting krijgt ruimte om te groeien tot een gevarieerd en soortenrijk bos. tochtstroom en vormen schuilgelegenheid voor bijvoorbeeld een nestelend winterko ninkje, een overwinterende egel of bruine kikker. Wind en vogels voeren zaad aan dat in de bodem kan ontkiemen. Wegens gebrek aan tijd of kennis komt er bij veel eigenaren van een goed bosbe heer niet zoveel terecht. Een goed bosbe heer richt het oog op de toekomst: Is het bos een belangrijke leverancier van kachelhout, een plaats van stilte en rust om stress te ontladen, een rustgebied voor vogels of om de kinderen en de hond te laten ravotten? 18 WANTIJ december'01 Veel bosjes zijn nauwelijks onder houden. De bomen bevinden zich vaak in de zogenaamde stakenfase. Ze zijn allemaal tegelijkertijd opge groeid en hebben door de onderlinge concurrentie lange en dunne stammen gevormd. Het bladerdak bovenin het bos houdt het zonlicht tegen, zodat de onder groei een kwijnend bestaan lijdt. Gezond Een natuurlijk bos is meer dan een verza meling bomen. Door wisselwerking van bodem, beplanting, dieren en weersom standigheden regelt een bos zichzelf. In een gezond bos staan bomen van verschil lende leeftijd, grootte en soort. Het is opgebouwd uit verschillende lagen: hoge boomlaag, lage boomlaag, struiklaag en een kruid- en moslaag. Hierdoor werkt het bos als een spons en blijven tempera tuur en vochtigheid gelijkmatig. Vogels en kleine zoogdieren vinden nest- en schuil gelegenheid in de verschillende lagen. De grootte van het bos bepaalt of er grazers en roofdieren kunnen leven. Een natuur lijk bos heeft een geleidelijke overgang naar bijvoorbeeld grasland of akker. Open In een ongezond bos vormen alle kronen bij elkaar een dicht bladerdak. Dat houdt het zonlicht tegen. Door lichtgebrek kun nen kruiden en struiken dan niet tot ont wikkeling komen. De bosbodem is kaal. De boomstammen zelf vormen een soort 'zuilengalerij', waardoor een voortduren de tochtstroom gaat. Hierdoor wordt vocht uit de bodem opgenomen en droogt de bovenlaag van de bodem uit. Composterende schimmels en bacteriën verdwijnen, waardoor bladeren en naal den niet meer verteren. Zonder struik- en kruidlaag hebben vogels en kleine zoog dieren nauwelijks gelegenheid om te schuilen en te nestelen. Ook voor mensen is zo'n bos niet aantrekkelijk omdat het een open indruk maakt. Daardoor lijkt het al gauw druk met wandelaars. Dieren zijn in zulke bossen veel schuwer of vertonen zich helemaal niet meer. Herstel In het beheer van het bos probeert SLZ het natuurlijk herstel te sturen. Door het selectief kappen van bomen komt er meer licht op de bodem. De stobben lopen uit en vormen struiken. Het fijne takhout wordt op rillen gelegd, die zich door het bos slingeren. Deze onderbreken de Bij een natuurlijk beheer van het bos is het allemaal mogelijk. Maar... onderhoud van het bos vraagt altijd geduld, inzet en betrokkenheid Vorig jaar is de brochure "Hectarebosjes in Zeeland" verschenen en verspreid onder de circa honderd eigenaren en beheerders van kleine bosjes van ongeveer 1 ha. De bro chure gaat in op de ecologie en het beheer van kleine bospercelen en beschrijft een aantal onderhoudsmaatregelen dat toege past kan worden. De brochure kost 7,50 en is te bestellen bij SLZ: tel. 0113 230936. Nanning-Jari Honingh is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Takkenril in hectarebosje: schuilplaats voor kleine zoogdieren. Foto: SLZ Landschap Nanning-Jan Honingh Illustratie uit brochure SLZ "Hectarebosjes in Zeeland" Natuurlijk bos cLcFb^e^roeid f2c*cl loslopende hond 1 mierenkolonie ledereen mc,c\ bwjtn wecjen en pcc'i Omdot het c^eLied nielr kwetsbaar is

Wantij | 2001 | | pagina 22