(grensgebied) ooit als een el dorado voor milieucriminelen. Is er in Zeeland vol doende opsporingscapaciteit? Van Riet: "Het Rijk schrijft voor welke bedrijven gecontroleerd moeten worden: landelijk zijn er ook afspraken hoe vaak en op welke wijze dit gebeurt. Met behulp van die normen en het aantal bedrijven binnen de provincie is heel precies de 'handhavingscapaciteit' berekend. We gaan langs bij zwembaden, bij puinbre- kers, autoslopers, scheepswerven, raffina derijen, kunstmest- en fosforfabrieken. We zetten meetwagens in, huren vliegtuig jes, beschikken over snuffelpalen en inspecteurs met opsporingsbevoegdheid, laten chemici 40 meter omhoog klimmen om boven op een bedrijfsinstallatie metingen te verrichten. Ook beschikt de provincie over een boot, de MS Branta, om op de Deltawateren op de natuurbe schermingswet te controleren." Malversaties Waar het provinciebestuur van Zuid- Holland onlangs door het OM gedagvaard werd om malversaties met vervuilde grond, is volgens Van Riet de samenwer king tussen provinciale handhavers en het Openbaar Ministerie in Zeeland open en goed: "Mocht het OM de gangen van de een of andere provinciale dienst willen nagaan, dan zou ik als handhaver een stapje terug doen. Dat is ook vastgelegd in ons beleid." Afvalverwerkers Volgens Van Riet zijn vooral afvalverwer kers moeilijk te controleren. "Dat is vreemde handel omdat er al betaald wordt voordat het product geleverd is. Dat zie je maar zelden. Je betaalt bij de fietsenmaker toch ook pas wanneer je band geplakt is. Bij afvalverwerkers wordt betaald bij de aanlevering van het afval; het eindproduct (de verwerking) is op het moment van betalen niet zichtbaar. De zorg voor een goed eindproduct wordt zo niet financieel gestimuleerd. Het is dan verleidelijk om goedkope alternatieven voor de verwer king te zoeken. Deze zijn niet altijd legaal of milieuhygiënisch verantwoord. Het vraagt veel inzet om na te gaan of vervuil de grond of chemisch afval werkelijk zo wordt gezuiverd als is afgesproken." Reimerswaal Het PMO stelde in 1999 vast dat "de huidi ge wijze van handhavingsamenwerking nog niet voor iedereen het gewenste resultaat oplevert". Welke problemen, in gewone mensentaal, werden hier bedoeld? Van Riet: "Deze passage verwijst naar het niet goed nakomen van afspraken en het onvoldoende handhaven door verschillen de overheden." Een paar jaar geleden greep de Rijksover heid bij de gemeente Reimerswaal in toen daar sprake bleek van gebrekkige handha ving. Kon de Provincie Reimerswaal niet op de vingers tikken? Van Riet: "Nee, het is niet aan ons om gemeenten op het vestje te spugen, dat is de verantwoordelijkheid van de minister. Maar wanneer zich nu zo'n situatie zou voordoen, dan zou daar in het PMO zeker over gesproken worden. Als provincie hebben we de taak de inspanningen van de gemeenten, waterschappen en politie op een hoger niveau te brengen. Al erken ik dat we soms op kousenvoeten lopen." Broomchemie De Provincie verleende Broomchemie een vergunning voor het produceren van een omstreden brandvertragende stof (zie elders in deze Wantij). Minister Pronk Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. vindt dat nader onderzoek nodig is naar veiligheidsaspecten. Wat vindt Van Riet daarvan? "Pronk kijkt vooral naar de risico's in de gebruiksfase en baseert zijn ingrijpen op de Wet Milieugevaarlijke Stoffen. De pro vincie is daarvoor niet bevoegd en heeft op basis van een andere wet, de Wet Miliebeheer, de vergunning verleend. Daarbij moet ze vooral letten op de risi co's tijdens de productiefase. Je kunt een vergunning zo maar niet weigeren." Gedoogbesluiten Op het internet valt te lezen dat de Provincie Zeeland meer gedoogbesluiten per jaar realiseert dan er sprake is van bestuursdwang en dwangsombeschikkin gen. Is dat echt zo? Van Riet: "De cijfers over het jaar 2000 laten helder zien dat die uitspraak niet klopt. Bedrijfscontroles: 1047; overtredin gen: 233; ambtelijke waarschuwingen: ca 600; processen-verbaal 28; officiële waar schuwingen: 32; dwangsommen: 8; ge- doogbeschikkingen: 10. Over 2001 zijn de verhoudingen niet wezenlijk anders." Beleidsmakers bij de Provincie Zeeland spreken over rode, groe ne, blauwe en grijze handhaving. De grijze handhaving voltrekt zich vooral achter de bureau's. Voor de andere kleuren moet je te land, ter zee en in de lucht zijn. Daarover meer in de volgen de Wantij Koperafval van Middelburgse fabriek kwam vroeger in het water en later op het land terecht. Foto: Jaap Wolterbee 14 WANTIJ april'02

Wantij | 2002 | | pagina 18