Varkens door de mazen van het net Handhaving Streekplan dringt maar niet door bij gemeente Veere Een praktijkvoorbeeld is een varkens houderij in de gemeente Veere die fors wilde uitbreiden. Omwonenden waren geschokt. Een extra stal zou het landschap ernstig aantasten en stankhin- der veroorzaken. Daarbij wilde de var kenshouder zijn stallen realiseren dichtbij een natuurgebied, dat recent een beschermde status had gekregen. De buurtbewoners dienden bedenkingen in, en deden een beroep op het herziene streekplanbeleid van de provincie Zeeland. Bestaande bedrijven met een hoofdtak intensieve veehouderij mogen alleen uitbreiden als dat noodzakelijk is voor de continuïteit van het bedrijf, dan wel voor het uitvoeren van milieumaatre gelen. De uitbreiding van de stalruimte mag niet meer dan 20 bedragen. In het geval van de Veerse varkenshouderij was sprake van meer dan een verdubbeling van de stalruimte. Veel te veel dus volgens de buurtbewoners. Traagheid gemeente De gemeente was niet onder de indruk van hun bezwaren. Goed, er werd meer uitbreiding toegestaan dan strikt mogelijk was op grond van het beleid van de pro vincie. Daar stond echter tegenover dat de bouwaanvraag al was ingediend voordat de streekplanherziening was vastgesteld. De gemeente had de aanvraag ergens in een la laten liggen. Het zou onredelijk zijn de varkenshouder de dupe te laten wor den van de gemeentelijke traagheid, vond de verantwoordelijke wethouder. Dus wilde hij de aanvraag toetsen aan het beleid zoals dat gold vóór 1998. Conclusie: de varkenshouder mocht wat betreft de gemeente zijn gang gaan. De gemeente wilde vrijstelling verlenen voor de bouw van de stal, en vroeg Gedeputeerde Staten een vérklaring van geen bezwaar af te geven. Weigering provincie Gelukkig stak de provincie een stokje voor de gemeentelijke bereidwilligheid. Gedeputeerde Staten weigerden de gevraagde verklaring. Volgens jurispruden tie van de Raad van State moest de aan vraag getoetst worden aan het provinciaal beleid zoals dat gold op het moment van afgifte van de verklaring van geen bezwaar, en niet op het moment van indiening van de aanvraag. Verder vond de provincie dat de varkenshouder zelf ook enig verwijt trof in de trage behande ling van zijn aanvraag. Immers; hij had bij de gemeente een bezwaarschrift kunnen indienen wegens het niet tijdig nemen van een besluit. Conclusie: de provincie weigerde medewerking aan de bouwplan nen van de varkenshouder. Ook de door gemeente en varkenshouder ingediende bezwaarschriften brachten de Gedeputeer den niet meer op andere gedachten. Nieuwe gevaren Het landschap en de natuur in dit deel van Walcheren bleven gevrijwaard van de bouw van een grote varkensstal. De streekplanherziening heeft hier in ieder geval voorlopig zijn vruchten afgeworpen. Voorlopig, want nieuwe gevaren liggen op de loer. Onlangs heeft een intensieve vee houderij in de buurt een aanvraag inge diend om flink uit te breiden. De gemeen te is opnieuw bereid haar medewerking te verlenen. De omwonenden laten zich niet uit het veld slaan: ze grijpen naar de pen om het hardleerse college van B en W nogmaals te wijzen op de consequenties van het provin ciale beleid. Blijkbaar is het streekplanbeleid nog steeds niet doorgedrongen tot in het Veerse gemeentebestuur Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 15 WANTIJ april'02 Jan-Eelco Dijk Boerderij Boudewijnskerke Foto: Jaap Wolterbeek f u gf De grote varkensinvasie ligt al weer een aantal jaren ach ter ons. De storm is geluwd, nadat de Provincie Zeeland in 1998 een herziening van het streekplan vaststelde met de bedoeling om grootschalige intensieve veehouderijen aan banden te leggen. Het beleid werpt zijn vruchten af. Toch dreigen er zo nu en dan nog varkens 'door de mazen van het net' te glippen.

Wantij | 2002 | | pagina 19