Bomen kappen op Walcheren Goed Fout Geertje van der Krogt Goed Tot voor kort werd de bermbeplanting van het Waterschap Zeeuwse eilanden tamelijk ad hoe beheerd. Hier en daar werd een zieke boom gekapt, daar een rijtje gesnoeid of een boom bijgeplant. In 1999 besloot het Waterschap dat het beter was deze werkzaamhe den gestructureerd uit te voeren en presenteerde een Groenstructuurplan. Hierin staat per wegvak aangegeven welke beplanting daar gewenst is. Per jaar wordt er nu een uitvoerings plan gemaakt voor een aantal wegvakken, die 'aan de beurt zijn'. Omdat er veel geklaagd werd over kaalkap en omdat er nu ook een 'bermbeheerplan' is, waarbij men niet dezelfde fout wil maken, werd er een begeleidingscommissie 'groenbeheer' in het leven geroepen, waarin de ZMF een vertegenwoordiger heeft. Conclusie: het idee was leuk. Fout In de inspraakprocedure van het beheer- plan heeft de Zeeuwse Milieufederatie gereageerd. De ZMF was het niet eens met de eenzijdige soortkeuze. Meidoorns wor den 'uitgeroeid' (bacterie- en perevuurbe- strijding). Omdat men bij de uitvoering pragmatisch te werk gaat worden hele rijen in één keer onder handen genomen. Dat betekent dat in een rij met een paar zieke bomen, de gezonde bomen mee omgaan. Als een rij ernaast toevallig kap- rijp is gaat ook die plat: kaalslag. Dit gebeurde op Walcheren, waar de beplan ting voor een groot deel uit meidoorns bestaat en waar bovendien alle beplanting van na de inundatie en dus allemaal op dezelfde tijd kaprijp. Gevolg: kaalslag op Walcheren. de uitvoering iets minder. 16 WANTIJ april '02

Wantij | 2002 | | pagina 20