Korstmossen graadmeter voor milieu Richard Struijk Richard Struijk is lid van de KNNV Walcheren en voorzit ter van Duinbehoud afdeling Midden-Zeeland. Tijdens een excursie door de duinen wordt mij regelmatig gevraagd of het groengrijze spul dat soms de bodem bedekt, mag worden meegenomen. Zegje 'nee', dan kijkt men je meewarig aan en zie je ze denken: "Daar heb je die natuurfanaten weer, niks mag." Zegje 'ja', dan krijg ik Korstmos op muurtje van betonplaten Foto: R. Struijk. Korstmos op tak Foto: R. Struijk. den er jaren geleden nog plukjes baard- mos op eiken in de Walcherse duinen. Waar ze gebleven zijn? Veel mensen zal dat Siberisch koud laten. Zij kunnen ook zon der korstmossen welvarend en wellicht ook gelukkig zijn. Toch zijn dergelijke organismen graadmeters voor de kwaliteit van ons milieu ruzie met de beheerder. De gulden middenweg ligt voor de hand. 'Een paar plukjes dan en niet meer zeuren!" Die grijsgroene partijen op de grond zijn korstmossen of lichenen. De aanduiding 'mos' is wat onge- ïkkig: korstmossen zijn levensvormen die ntstaan door het samengaan van een alg n een schimmel, iedere combinatie met :ijn eigen gedaante. Een 'gewoon' mos is laarentegen geen samenwerkingsverband naar een individu: een plant met stengel n blad. Mossen groeien altijd in groepen n vormen dan vaak 'kussens'. endiermos et sommige korstmossen versiert men ;raag bloemstukjes, kerstbakjes en derge- ijke, in de veronderstelling dat het om Islands mos zou gaan. Dat is een korst- ios die in Nederland vrijwel niet meer voorkomt. In Scandinavië tref je IJslands mos nog wel volop aan, want daar zijn de groei- en milieu-omstandigheden vele malen gunstiger. Wat de excursiegangers zien is rendiermos. Dat komt zowel hier als in Scandinavië nog volop voor. De naam spreekt voor zich, de rendieren voe den zich ermee. Echt groen van kleur is fiet niet. Geen wonder, want we hebben et een bijzondere samenlevingsvorm te loen van wieren en schimmels. De eerste iggen ingebed in een massa schimmeldra- Jen. Bijzonder is dat de wieren dankzij hun bladgroen kunnen assimileren en dus hun eigen voedsel produceren. Zonder de schimmels redden ze het echter niet. Deze zijn namelijk in staat organische stoffen af te breken waarvan de diverse elementen de wiercellen ten goede komen. Vormen en kleuren Korstmossen treffen we in alle vormen en kleuren aan. Zitten er bij u op de betonte- gels ronde, grijsgroene plakkaten, beheers dan de drang tot schrobben. Ze zijn niet alleen mooi, ze breiden zich maar lang zaam uit en doen geen vlieg -laat staan beton- kwaad. Hier en daar zie je ook oranje plakkaten, op golfplaten, kademuren en betonnen grenspalen. Of op de Muraltmuurtjes, die ooit dienden om het aanstormend zeewa ter achter de dijk te houden. Dergelijke korstmossen leggen een voorkeur aan de dag voor kalkhoudend materiaal. Zuurpruimen zijn er ook. Misschien beho ren die wel tot de fraaiste. Ze bedekken dode takken en ook hiervan wordt er rond Kerst het nodige verzameld. Stammen van bomen kunnen er aan de westkant helemaal vol mee zitten. Korstmoswoestijn Gaat het sommige lichenen (de weten schappelijke naam voor korstmossen) voor de wind, andere zijn bedreigd. Zwaveldioxide was een van de boosdoe ners. Zo ontstond er in de jaren zestig en zeventig het begrip 'korstmoswoestijn'. Nu de olie zwavelarm is geworden en steenkool vrijwel niet meer gestookt wordt, duiken de korstmossen overal weer op. Maar niet alle soorten. Zo groei 17 WANTIJ april'02

Wantij | 2002 | | pagina 21