Eerherstel voor bloemdijken Landschap Rudie Geus en Arjan de Hulster Binnendijken behoren tot de meest kenmerkende onder delen van het Zeeuwse landschap. Op deze dijken vind je soms een bijzondere vegetatie: "bloemdijken" Enkele regio s zijn bekend om hun bloemdijken zoals De Zak van Zuid-Beveland, maar je vindt ze ook rondom Lamswaarde of Zonnemaire. In de afgelopen jaren is een aantal bijzondere planten op de bloemdijken flink afge- Maaien van een bloemdijk in Zuid-Beveland. Fofcl Deze achteruitgang is vooral veroor zaakt door een veranderd beheer of een volledig achterwege blijven van beheer. Hierdoor zijn veel dijkvegetaties sterk verruigd waardoor de karakteristieke en zeldzame vegetaties achteruit gaan. Samen met andere organisaties probeen SLZ de bloemdijken in eer te herstellen. Zak van Zuid-Beveland Om de natuurwaarden te herstellen is bin nen het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) "Zak van Zuid-Beveland" in 1998 een visie op het beheer van bloemdijken opgesteld. Uit deze visie kwam onder andere het project achterstallig onder houd bloemdijken" voort. Dit project werd uitgevoerd in samenwerking met agrarische ondernemers en hield in: Maaien en afvoeren van verruigde vege taties Kleinschalig plaggen t.b.v. specifieke plantensoorten ruige anjer) Aanpassingen in beplanting. In de afgelopen 3 jaar is ongeveer 10 km dijk van boeren en particulieren en 5 km dijk van Natuurmonumenten aldus opge knapt. Deze dijkvakken zijn jaarlijks 1 of 2 keer gemaaid en het maaisel is afgevoerd. Het maaisel bestond voornamelijk uit ver ruigde vegetatie zoals bramen, brandnetel, gras, kleefkruid enz. Voor dit maaisel was vanuit de landbouw geen belangstelling zodat al het maaisel naar de composteer- inrichting van het OLAZ in het Sloegebied is gebracht. Nieuw project Na de gunstige ervaring in Zuid-Beveland wil SI.Z ook in andere regio's bloemdij ken onder handen nemen. Hiervoor loopt nu een nieuw project via de regeling Vitaal Platteland van de Provincie Zeeland en de EU. In dit project zal SLZ in de komende 2,5 jaar 30 km dijk gaan herstel len. Bij de keuze van de trajecten is naast de vegetatie, ook gekeken in hoeverre de dijk van belang is voor dieren zoals kleine zoogdieren als de veldspitsmuis, insecten als het bruin blauwtje en vogels zoals de roodborsttapuit. Na het herstel moeten de dijken ook jaar lijks onderhouden worden. Dit is alleen mogelijk indien hiervoor een redelijke vergoeding komt via het ministerie van LNV 9 Marjoleindijken Er zijn verschillende soorten bloemdijken. Een van de meest typische is de "marjol- eindijk". Ze komen voor op Tholen en in Oost- en Midden Zeeuws-Vlaanderen maar het zwaartepunt ligt zondermeer in de Zak van Zuid-Beveland (zie kaartje). Het zijn voornamelijk dijken die zijn aangelegd met (kalkrijke) zavel. De bodem is daardoor relatief schraal. Hierin groeien planten die karakteristiek zijn voor iets ruigere graslan den. Ze groeien op de overgang van gras land naar struweel en dan met name op de zuidelijke gedeelten. Planten van de Marjoleindijken zijn: Wilde marjolein Gewone agrimonie Glad parelzaad Ruige anjer Moeslook Donderkruid Wollige distel Kattedoorn Verspreiding Marjoleindijken op grond van het voorkomen (alleen op dijken) van wilde marjolein en moeslook. Bron: De vegetatie van Noord-Zeeland, Prov. Zeeland, 1993. Rudie Geus en Arjan de Hulster zijn medewerkers van Stichting Landschapsbeheer Zeeland. 18 WANTIJ april'02

Wantij | 2002 | | pagina 22