De terugkeer van het getij Deltawateren weer met elkaar verbonden v,\NSE BiBüorp Me opties uit Delta in Zicht Vincent Klap Vloeken in de kerk. Zo beschouwde men tot voor kort in Zeeland het plaatsen van kanttekeningen bij de Deltawerken. Zeker over de ligging van de dijken bleek er weinig te discussiëren. Maar tijden veranderen en nieuwe ontwikkelingen, zoals versnelde zeespiegelrijzing en ver hoogde rivierwaterafvoer, vragen om nieuwe inzia Om de veiligheid te waarborgen moet het roer om. Zeeuwse Delta Momenteel wordt nagegaan hoeveel ruim te er waar voor water moet worden gere serveerd. Veel speelruimte om met stuwen waterdebieten in de verschillende BEW. EX <2££elbU_ dDe Provincie Zeeland heeft het initiatief genomen om een nieu we integrale visie op de Delta- wateren op te stellen. Het project heet 'Delta in Zicht' en wordt uitgevoerd samen met de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant, de waterschappen en gemeenten en maatschappelijke organisa ties. De ZMF juicht het initiatief toe en draagt bij aan het opstellen van de visie. In dit artikel worden de nationale context van het project en de uitgangspunten voor de natuurverbetering geschetst. ijd tegen het water lerlanders streven al eeuwen naar dui- jke grenzen tussen nat en droog. De :lopen eeuw was in die zin erg succes met de Deltawerken als kroon op het k. Toch is het een illusie te denken dat strijd tegen het water gestreden is. De rid mobiliseert zich, de zeespiegel ;t. De komende 100 jaar waarschijnlijk :m! Plaatsen waar de Deltawateren mogelijk verbonden worden. Kaart: Delta in vol, wer de s vijai stijg 60 Momenteel loert het gevaar Nederland echter vooral in de rug. De piekafvoeren van de rivieren stijgen, met hogere water standen als gevolg. Als een extreme rivier- waterafvoer samenvalt met storm en springtij op zee, wordt afwateren onmoge lijk en dreigen overstromingen in het rivierengebied. Tegenover de verhoogde waterstanden van de rivieren en de zee staat een verla ging van de bodem achter de dijken, als gevolg van bodemdaling en inklinking. Het land is bestemd voor bewoning en landbouw, en is dus bij voorkeur droog. Overtollig water wordt daarom zo snel mogelijk de dijk over gepompt. Door de kunstmatige droogte van het land is de bodem in de afgelopen decennia enkele decimeters gezakt en het grondwaterpeil nog meer. De eigenaardige situatie doet zich dus voor dat er soms teveel water is, maar vaak ook juist te weinig. Onderlopen Na de grootscheepse wateroverlast in de stroomgebieden van Rijn en Maas in 1993 en 1995 is de visie op het Nederlandse waterbeheer gewijzigd. De landelijke Commissie Waterbeheer 21e eeuw conclu deerde dat het (eeuwen)oude beleid zijn langste tijd gehad heeft. De essentie van het toekomstige waterbeleid is een min der strikte scheiding tussen water en land Regenwater moet langer worden vastge houden op de plaats waar het viel. bangs de rivieren zullen gebieden worden gere serveerd die bij hoge waterstanden kun nen onderlopen, zodat de waterstijging tijdens hoge afvoeren beperkt blijft. rivierarmen van de Rijn te manipuleren is er niet, want vooral de Lek zit onder de huidige omstandigheden al aan zijn taks. De neiging bestaat dan ook om meer water af te leiden naar de zuidelijke rivier armen, waardoor het zich zal ophopen in het Hollandsch Diep. Verdere afvoer naar zee kan voor een deel via het Haringvliet, maar bij hoge afvoeren (en een hoog zee waterniveau) is die mogelijkheid te beperkt. Op dat moment rest alleen nog afwatering via de Volkeraksluizen naar de Zeeuwse Delta. yussijta 3 WANTIJ april '02

Wantij | 2002 | | pagina 3