Gezonde wateren Daarmee zijn we beland bij de Delta en bij Zeeland. En bij het volgende probleem. Want vanwege alle dammen in het Deltagebied kan het water niet meer zo maar naar zee stromen. De kunst is een situatie te creëren waarbij de afwatering naar zee wordt vereenvoudigd zonder dat het gevaar toeneemt dat de zee weer (een deel van) de Delta blank zet. Delta in Zicht heeft tot doel inrichtingsopties te beschrijven die tegemoet komen aan deze eis tot afwatering. Een belangrijke nevendoelstelling is het creëren van ecologisch gezonde Deltawateren. Uiteraard is er ook aan dacht voor andere functies zoals wonen, werken, landbouw, visserij en recreatie. Het uitgangspunt voor alle functies is dat ze geen aanslag mogen plegen op een gezonde natuurlijke ondergrond. De natuurlijke ondergrond wordt zogezegd sturend voor verdere inrichting. Dat bete kent bijvoorbeeld geen bebouwing op van nature natte plaatsen. Blauwalgen De ecologische ambities zijn begrijpelijk, want de verhoging van de veiligheid in Zuidwest Nederland is in algemene zin ten koste gegaan van de natuur. Bij het opstellen van het Deltaplan in de jaren vijftig was er nou eenmaal weinig aan dacht voor de mogelijke keerzijde van het plan. Voor het historisch perspectief: pas in 1967 kwam de Club van Rome voor het eerst bijeen om de zorgelijke toestand van het milieu te bespreken. De meren die door de Deltawerken ontstonden, bleken lang niet zo ecologisch robuust als de oor spronkelijke watersystemen en fungeer den in sommige gevallen ook nog eens als bezinkplaats voor vervuild slib. Een wind stille periode in de zomer leidt tegen woordig in elk meer wel tot een eigen probleem. Het Volkerak-Zoommeer spant daarbij de kroon. Het meer is zó rijk aan voedingsstoffen dat er de laatste zomers enorme bloei van blauwalgen optreden. De natuur krijgt daardoor jaarlijks een dreun, waardoor absoluut geen sprake is van een duurzaam ecologisch systeem. Estuariene waarden De ecologische robuustheid van de Deltawateren kan verbeteren door estu ariene waarden te herstellen (Een estuari um is een wijde riviermond waarin eb en vloed zich sterk doen gevoelen). Dat bete kent voor de meren de herintroductie van (enig) getij. Hierdoor verbetert de men ging van het water en wordt zuurstofloos heid tegen gegaan. Bovendien zorgt het getij ook voor dynamiek van de bodem. Een andere belangrijke estuariene waarde is een geleidelijke zoet-zout overgang. Door de schommelingen in waterpeil en zoutgehalte ontwikkelen zich levensge meenschappen die aangepast zijn aan forse fluctuaties in externe omstandighe den. Met andere woorden, deze levensge meenschappen kunnen wel een stootje verdragen. Doorlaatdammen Herstel van estuariene waarden vergt her en der in de Delta de aanleg van doorlaat- middelen in vaste dammen. Een opsom ming: De grootste problemen doen zich voor in het Volkerak-Zoommeer. Daarvoor bestaan de meest uitgewerkte plannen. Door de Philipsdam en de Oesterdam zou water uit het Volkerak-Zoommeer de Oosterschelde in moeten kunnen stromen en mogelijk ook terug. Een andere ingrij pende optie zou een doorlaat in de Brouwersdam zijn (mogelijk zelfs met getijdencentrale), zodat het getij op de Grevelingen terugkeert. Vervolgens zou ook de verbinding tussen Grevelingen en Krammer hersteld kunnen worden. Een futuristische optie is de verbinding van Wester- en Oosterschelde herstellen, in de buurt van Rilland. Een doorstroomvoor ziening tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde (aan de westzijde van het meer) is al op korte termijn te verwezen lijken. Het verbinden van Grevelingen en 4 WANTIJ april '02 Haringvliet via de Scharrezee is ingewik kelder. Ook kleinere verbindingsopties worden binnen Delta in Zicht onderzocht, zoals tussen de Schenge(s) en de Oosterschelde. het Rammegors en de Oosterschelde (en later wellicht ook met de Eendracht) en de Braakman en de Westerschelde. Geen luchtfietserij Er hangt een flink prijskaartje aan deze ideeën. Toch lijkt het niet louter luchtfiet serij, want zoals hierboven is toegelicht is afwatering via de zuidelijke Delta voor de veiligheid van nationaal belang. Daar is wel een paar euro voor beschikbaar. Bovendien is de visie bedoeld voor een periode van 30 jaar, zodat er voldoende gelegenheid is voor een gefaseerde reali satie. Het grootste probleem voor het ver wezenlijken van de estuariene dromen lijkt voorlopig de geringe rivierwateraf voer in de zomer, want met een klein beetje zoet water kun je niet meerdere zoet-zout gradiënten in stand houden. In de komende maanden worden de plannen verder uitgewerkt en voorgelegd aan de Zeeuwse bevol king. Volgend jaar moet de visie klaar zijn. Daarna is het aan de overheid om de visie om te zetten in beleid Vincent Klap is coördinator werkgroep Schelde-estua- rium en Delta Overleg en gehuisvest bij de ZMF. Bouw van een doorlaatmiddel in de Zandkreekdam. Foto: Jaap Wolterbeek.

Wantij | 2002 | | pagina 4