FR-720 nieuwe sluipmoordenaar Productie broomhoudende brandvertragers moet verboden worden Ilse Pama Vincent Kla dDe laatste keer dat Wantij aan dacht aan Broomchemie besteed de, was in het decembernummer '99 over de nalatenschap van deze eeuw. 'Weg met de broomhoudende brandvertragers' luidde toen de kop. Brandvertragers zijn chemische stoffen die in-allerlei kunststoffen verwerkt worden om de kans te verkleinen dat producten bij oververhitting in brand vliegen. Ze zit ten bijvoorbeeld in computers, stofzui gers, koffiezetapparaten, matrassen en autobekleding. Broomhoudende brand vertragers zijn giftig en moeilijk afbreek baar in het milieu. Het milieu wordt op grote schaal vervuild met broom houdende brandvertragers. De Zeeuwse Milieufederatie voert campagne tegen de productie van deze milieuge vaarlijke stoffeno.a. bij Broomchemie in Terneuzen. Er zijn alternatieve stoffen bruikbaar die het milieu wel ont- Broomchemie in Terneuzen. Foto.Jaap Wolterbeek. zien. FR-720 Broomchemie wil een nieuwe brandver- trager gaan produceren: FR-720. Het kreeg daarvoor een vergunning van Rijkswaterstaat in het kader van de Wet verontreiniging oppervlaktewater (Wvo) en bij de Provincie Zeeland in het kader van de Wet milieubeheer (Wm) die loopt tot en met 31 december 2003. Toch kan Broomchemie nog niet van start, want drie partijen hebben beroep aangetekend tegen de vergunningen. Zo lang de Raad van State geen uitspraak heeft gedaan mag Broomchemie niet beginnen met de pro ductie van FR-720. Minister Pronk Dat Greenpeace en de Zeeuwse Milieu federatie dwarsliggen zal weinig verbazing wekken, maar de derde appellant is ver rassend: de Inspectie Milieuhygiëne Zuid- West. Dat is zeg maar de milieudienst van minister Pronk. De minister zelf doet er nog een schepje bovenop en wil de pro ductie, invoer en toepassing van deze stof te verbieden met een beroep op de Wet milieugevaarlijke stoffen (Wms). Zonder al te diep in te gaan op de juridi sche aspecten van de zaak, komt het er op neer dat de Wvo- en Wm-vergunning zich beperken tot de gevolgen van de produc tie voor de directe omgeving, terwijl de Wms de consequenties voor het milieu in algemene zin beschouwt. Rijkswaterstaat en de Provincie Zeeland menen dat de hoeveelheden FR-720 die, volgens Broomchemie, door de fabriek in Terneuzen de lucht, bodem of het water in zullen worden gebracht, geen reden zijn om de vergunning te weigeren. De drie bezwaarmakers zijn het daar niet mee eens. Minister Pronk wil zich niet beper ken tot de risico's voor de omgeving van Terneuzen: hij wil de productie van de stof verbieden omdat volgens hem de stof nergens in het milieu terecht moet kun nen komen. De aanvraag heeft betrekking op de broomhoudende brandvertrager FR-720, maar de chemische structuur van FR-720 komt zo sterk overeen met die van andere broomhoudende brandvertragers dat we die hierna als groep zullen bespreken. Voordelen Waarom is de ZMF eigenlijk zo tegen broomhoudende brandvertragers? Brandvertragers zijn immers van groot belang voor de brandveiligheid van veel alledaagse artikelen. Broomhoudende brandvertragers hebben bovendien een aantal onmiskenbare voordelen. Zo is hun brandwerende werking uitstekend, zijn ze goedkoop en goed chemisch in te bou wen in veel kunststoffen, zonder dat de materiaaleigenschappen daarvan sterk ver- 5 WANTIJ april '02

Wantij | 2002 | | pagina 5