Duurzaam bouwen in Zeeland: er op of er onder Ondertekening nieuw Convenant 5 juni j.l. Foto: Jaap Wolterbeek Conny Buijs Mede op initiatief van de ZMF zag in 1996 het Zeeuws Convenant Duurzaam Bouwen het levenslicht. Dit docu ment had tot doel om Zeeuwse gemeenten, aannemers, architectenwoningcorporaties, projectontwikkelaars en provincie te bewegen werk te maken van duurzaam bod wen. Uit de evaluatie van 2000 bleek dat het convenant op sterven na dood was. Vele ondertekenaars kwamen hun verplichtingen niet na. We schrijven 1994. In dat jaar gaan diverse Zeeuwse organisa ties aan de slag met duurzaam bouwen of vragen aandacht voor juw- en sloopafval. Dit leidt op initiatief kn de ZMF tot een werkgroep Con- tnant. In deze werkgroep zitten verte- bnwoordigers van Zeeuwse bouwpartijen bals gemeenten, aannemers, architecten, «ovincie en de inspectie Volkshuisves- rig, met de ZMF als voorzitter, liteindelijk komt hier het Zeeuws pnvenant Duurzaam Bouwen uit voort, lit convenant heeft tot doel om duur- ïam bouwen in Zeeland te stimuleren. In 196 ziet het convenant het levenslicht en bloven de ondertekenaars duurzaam te ■jttian bouwen. Niet nagekomen Zes jaar later: de werkgroep Convenant Krijgt het evaluatierapport onder ogen. '■et toont aan dat het slecht gaat met duurzaam bouwen in Zeeland. De afspra ken uit het convenant worden niet nage komen. Weinig woningen en gebouwen Zijn duurzaam gebouwd. De ZMF vindt ■et een gemiste kans. Verder blijkt dat de andere ondertekenaars van het convenant geen breed draagvlak voor duurzaam bou wen bij hun achterban hebben. Niet alleen de ZMF, maar heel de werkgroep is fcleurgestekl. Maar de werkgroep geeft de moed niet op en gaat op zoek naar een nieuwe impuls. Dit leidt tot het opstellen van een nieuw, herzien convenant. Dit is op 5 juni jl. in Domburg door de bouw partijen ondertekend. Gebruiksgemak De werkgroep heeft nu gekozen om ver der te kijken dan duurzaam bouwen, de milieueffecten en het materiaalgebruik. Ook het gebruiksgemak van een woning of gebouw zijn nu bij het convenant betrokken. Een huis of gebouw dat aan de eisen van de gebruiker voldoet is immers duurzamer dan een huis/ gebouw dat daaraan niet voldoet. Om deze reden maken nu ook maatregelen op het gebied van veiligheid en toegankelijkheid deel van het convenant uit. Daarom is ook de naam anders/ Zeeuws Convenant Integrale Woningkwaliteit; bouwen met toekomstwaarde, duurzaam, veilig en toe gankelijk." Afspraken Eén van de hiaten in het oude convenant was de geringe betrokkenheid van de ondertekenaars. De werkgroep wil dat verbeteren met een activiteitenplan. Dit jaar staat een studiemiddag voor gemeen teambtenaren en voor aannemers gepland. Verder zal dit jaar voorlichtings materiaal voor consumenten verschijnen, zodat zij over meer informatie over duur zaam bouwen en over het Zeeuws conve nant beschikken. Daarnaast heeft de werk groep convenant een eigen website (www.dubozeeland.nl). Het vrijblijvende karakter van het vorige plan is ondervan gen door afspraken over monitoring. De werkgroep zal de voortgang van het con venant voortaan jaarlijks evalueren en ondertekenaars op hun verplichtingen wij zen. Het convenant richt zich op de doelgroe pen gemeenten, woningcorporaties, bouwbedrijven, architecten en projectont wikkelaars. Maar ook andere organisaties kunnen het convenant ondertekenen. Ondertekenaars krijgen een maatregelen- lijst die zij moeten gebruiken bij bouw projecten. De lijst bestaat uit basismaatre gelen, die altijd uitgevoerd moeten wor den, en aanvullende maatregelen. Deze zijn afkomstig uit landelijke opgestelde- regelingen, zoals het Nationaal Pakket Duurzaam Bouwen en het Politiekeur merk. Voor de ZMF geldt nu: het is er op of er onder. Als duurzaam bou wen, na al deze inspanningen, nog niet van de grond komt, dan stopt de ZMF met het voorzitter schap van de werkgroep (Voor meer informatie over het convenant duurzaam bouwen: www.dubozeeland.nl.) Conny Buijs is stafmedewerkster duurzaam bouwen en voorzitter van de werkgroep convenant. 11 WANTIJ juli '02

Wantij | 2002 | | pagina 15