steenuil zij met ons Landschap Nanning-Jan Honingh IDit voorjaar was ik 'er een weekje tussenuit' op het eiland IKorfu, net voor de kust van Albanië en Griekenland. De I eerste avond voor de oude olijfboerderij waar we logeer- I den was betoverend: boomkikkers, vuurvliegjes, nacht- Ozwaluwen en steenuiltjes! Op wel vijf verschillende plaatsen in M de vallei waarop we uitkeken was hun 'poeoeoep'-geluid met Helleense tongval te horen. Ook in mijn geldbeurs kwam ik de steenuil tegen: op d| achterzijde van de Griekse euro staat 3 een afgebeeld. Ze staat symbool voor ,®llas Athene, godin van de wijsheid en beschermgodin van de Griekse hoofdstad. Ondanks het feit dat het grootste deel van de (irieken christelijk (grieks-orthodox) is, ffirwijzen ze nog graag naar hun klassieke (Jieidense) beschaving van weleer. Hoe t de steenuil op Korfu vergaat weet ik met. Ook daar verdwijnen veel kleine landbouwers en verwilderen hooi- en wei landen en (hoogstam) olijfboomgaarden. Wist u trouwens dat die olijfbomen veel op knotwilgen lijken? Gezien het grote aantal kogelhulzen dat ik zag liggen ver moed ik dat ook menige steenuil wordt geschoten. Maar waarom zo ver weg om de steenuil te horen? Zeldzaam Ook in Nederland kennen we die hang naar vroeger tijden, toen het nog braaf en fatsoenlijk was, en er nog een hoop steen uilen waren. Na veel discussie hebben we het voor elkaar gekregen dat God op de munten van twee euro nog met ons is. Maar is de steenuil ook nog met ons? Over de kantelperiode in de geschiedenis waar op het Griekse Rijk werd veroverd door 19 WANTIJ juli'02 de Romeinen is veel geschreven. Ook de steenuil kende zo'n kantelperiode in de jaren 60 van de vorige eeuw. Toen deci meerde de Zeeuwse populatie steenuilen. Oorzaken zijn de strenge winter in 1963, ruilverkavelingen waarbij oude schuurtjes, knotwilgen, hoogstambomen en weiland jes werden opgeruimd, landbouwgif en het toenemend autoverkeer. Roepende steenuilen zijn nu zeldzaam geworden. Stabiel Gelukkig is er in Zeeland een aantal wak kere mensen dat dit ontij wil keren. Vrijwillige vogeltellers houden de stand bij en analyseren de oorzaken van af- of toename. In samenwerking tussen Stichting Landschapsbeheer Zeeland en vele particuliere eigenaren, boeren en natuurbeschermingsverenigingen zijn inmiddels duizenden knotwilgen, hoog- stamfruitbomen en meidoornhagen geplant en onderhouden. Bovendien is de afgelopen vijf jaar in de Zak van Zuid- Beveland met geld uit het Waardevol Cultuurlandschap (WCL) een honderdtal nestkasten geplaatst. We hebben nu de indruk dat het aantal steenuilen stabiel is gebleven. Ondernemen Kn u. Wantijlezer? Ga ook eens een dagje mee wilgen knotten en smeer vaker een boterham met appelstroop uit hoogstam- appels. Dan hoef ik volgend jaar niet meer naar Griekenland om steenuilen te horen. Wilt u meer ondernemen en informatie ontvangen over de steenuil of zelfs een nestkast plaatsen, neem dan contact op met Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Ook als u tijdens een fietstocht een steen uil of zelfs een broedgeval heeft gezien, kunt u dat bij ons melden. Mocht u geen geluk hebben een Zeeuwse steenuil te ontmoeten, ik heb een paar Griekse euro's in Zeeland losgelaten, dus wie weet komt u er daarop een tegen Nanning-Jan Honingh is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland.

Wantij | 2002 | | pagina 23