Het hek staat wagenwijd open Jan Moekotte Ais ik de berg autobanden in Terneuzen met eigen ogen wil zien, hoef ik geen enkele hindernis te nemen. Terwijl toch ae gemeenteman me gewaarschuwd had dat er een hek omheen stond en de por tier van Broomchemie een oogje in het zeiI hield. De portier van Broomchemie bipeft het echter te druk met mensen die Zijn terrein verlaten of betreden. Even voorhij de ingang van Broomchemie han gen aan weerszijden van de weg scheefge zakt de restanten van wat ooit een hek geweest is. Een paar honderd meter ver derop liggen duizenden autobanden in de berm. Aan het eind van die twee zwar te hagen doemt de eigenlijke bandenberg op Daar staat inderdaad iets van een gammel hek wagenwijd open. Maar ook dl stond dat hek niet open, dan zou je. Zelfs met een auto, om een tientallen meters hoge silo van grijs beton heen kun nen. want ik zie daar naast de berg ban den een Belgische wagen geparkeerd staan. Aan de kade ligt een schip. Als de schip per even later zijn hond uitlaat aan de rand van de zwarte rubberen berg, ver telt hij morgen aan de overkant van het kanaal papier te laden om dat in Keulen weer te lossen. Zijn schip is 80 meter lang. Met hem fantaseer ik over milieu maffia die miljoenen euro 's aan over heidsgeld incasseert door een wrak schip in Terneuzen vol te proppen met een paar miljoen autobanden om dat vervolgens bij Tristan da Cunha tot zinken te bren gen. Met dat schip als meetlat bedenk ik ook een eindexamenopgave wiskunde. Driehoekig terrein, twee zijdes van elk 200 meter, de banden liggen 4 meter hoog opgestapeld. Ra, ra hoeveel kuub is dat? Ik zie dat op bepaalde plekken de banden nog met enige orde en regelmaat zijn opgestapeld, op andere plekken liggen ze schots en scheef door elkaar en groeit tus sen de banden metershoge vlier die prachtig in bloei staat en voor mooie zwart-wit contrasten zorgt. Wip op de terugweg toch even aan bij de portier van Broomchemie. Hij bevestigt dat zijn baas hem inderdaad gevraagd heeft een oogje in het zeil te houden. Maar daar moet ik, zegt hij, niet zo veel van verwachten. Het is niet zo dat hij daarvoor zijn portiersloge uitkomt. En als hij van achter zijn balie met bezoe kers praat, dan staat hij met zijn rug naar de weg. Ze hebben hem gevraagd vooral te letten op vrachtwagens geladen met autobanden Jan Moekotte is redacteur van Wantij. 7 WANTIJ juli '02

Wantij | 2002 | | pagina 7