Mest en bestrijdingsmiddelen de baas? Steun voor boeren die voorop lopen Melissa Ernst In 1998 luidde de ZMF de noodklok. De stikstofvervuiling van de Zeeuwse binnenwateren bereikte een historisch dieptepunt. In 97% van de binnenwateren werd de stik- stofnorrn flink overschreden. In nog maar weinig binnen wateren was er sprake van een gezonde populatie se dieren en waterplanten. De vinger wees naar de land bouw: de grootste meststofleverancier. In diezelfde tijd stonden de boeren Ivoor de opgave om in de toekomst te voldoen aan de M1NAS wetgeving (MINAS staat voor mineralen aangifte systeem). Ze werden verplicht hun mest- gebruik in kaart te brengen en stapsgewijs te verminderen. Hier was veel weerstand tegen. Onder het motto 'niet praten, maar doen' heeft het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontact (ZAJK) toen het initiatief genomen tot meer samenwerking, niet alleen op het terrein van mest maar ook op dat van bestrijdingsmiddelen. Op 1 juli 1999 werd de stichting Minas en Middelen Meester (MMM) geboren. In MMM zitten vertegenwoordigers van het ZAJK, de Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO), de Zeeuwse water schappen, de Provincie en de Zeeuwse Milieufederatie. Milieugedeputeerde Poppelaars is voorzitter van de stuur groep. Het doel is 'vermindering van de uitstoot van mineralen en bestrijdingsmid delen vanuit de landbouw naar het milieu'. Foto: Jaap Wolterbeel Projecten De stichting wil aan de slag gaan met con crete projecten voor mest- en bestrij dingsmiddelen. Voor alle projecten geldt dat het vernieu wende karakter en de milieuwinst belang rijke criteria zijn. De stichting coördineert en geeft advies over inhoud en financie ring van projecten. Om het doel te berei ken zet de stichting ook zelf projecten op. Vooral voor de akkerbouw: de grootste sector in Zeeland. Daar is nog veel milieu winst te halen. De afgelopen drie jaar zijn de volgende projecten en activiteiten uitgevoerd: Minas Meester (mineralenbeheerpro- ject) Mechanische loofdoding (aardappelloof kappen i.p.v. dood spuiten) Studieavond 'Certifering heeft de toe komst' (in kaart brengen van productie lijn) Demonstratie schofïelsystemen (promo ten mechanische onkruidbestrijding) Voorjaarsaanwending dierlijke mest (demonstratie verscheidene methoden van voorjaarsbemesting die t.o.v. najaars bemesting het voordeel heeft dat minera len uit de mest veel beter benut worden en daardoor minder uitspoelen) Studieavond gewasbescherming en waterkwaliteit (relatie bestrijdingsmidde- lengebruik en wat er in het oppervlakte water gevonden wordt aan stoffen) Certificering akkerbouw 2001 en 2002 (zie hieronder) Meester Zijn de boeren 'Mineralen en Middelen Meester' en voldoen ze aan de normen van het oppervlaktewater? Daar is niet een, twee, drie een antwoord op te geven. Ten eerste omdat er altijd sprake is van een naijleffect: de resultaten zie je niet direct. Bovendien zijn er alleen uitspraken te doen over de boeren die hebben mee gedaan met de projecten. Dit zijn over het algemeen de voorlopers. Dat ze goed op weg zijn blijkt wel uit de resultaten van het certificeringproject waaraan in 2001 150 akkerbouwers hebben deelgenomen. Milieukeur Certificatiesystemen zijn een hulpmiddel om de productielijnen op een bedrijf inzichtelijk te maken. Er zijn verschillende- certificatiesystemen met verschillende doelen. In het certificeringproject 2001 konden de boeren deelnemen aan Kwaliteitsproduct Akkerbouw (KPA) en/of Milieukeur (MK). KPA is niet veel meer dan registratie. Maar bij Milieukeur gaat het erom het gebruik van mest en bestrij dingsmiddelen sterk te verminderen. Bovendien mogen de boeren die het Milieukeur voeren schadelijke middelen met veel milieubelastingpunten (MBP) niet gebruiken. Daar is veel winst voor het milieu te boeken. Monitoring Door middel van studiegroepbijeenkom sten en bedrijfsbezoeken worden de boe ren begeleid in het milieuvriendelijk telen. De deelnemers aan het project heb ben hun gebruik in cijfers bijgehouden. Waterschap Zeeuws Vlaanderen verwerkte deze gegevens. Hieronder zijn in grafie ken de gebruikcijfers in milieubelasting- punten (MBP) te zien voor de teelten 12 WANTIJ juli'02

Wantij | 2002 | | pagina 16