lelofte groen rond kassen weinig waard Handhaving Jan-Eelco Dijk I Kassen in Zeeland roepen gemengde gevoelens op. Een. grote groep mensen vindt het glas een aantasting van hel fS irfS landschap. Veel Zeeuwen willen kassen in hun omgeving nog wel accepteren, mits wordt gezorgd voor een goede landschappelijke inpassing. Daar zit probleem. Mooie beloften vooraf dat kosten rnoch moeite gespaard zullen worden voor een fraaie inpassing iet landschap, blijken in de praktijk k weinig waard. De kassen zijn in een m van tijd gebouwd, maar van de aan- van natuur om het glas heen komt niet 1 meer terecht. e voorbeelden uit de praktijk zijn de stuinbouwlocaties in Sirjansland en in pelle. Op papier ziet het er allemaal aardig uit. Zeker in Kapelle is in het bestemmingsplan flink wat ruimte opge nomen voor het aanleggen van natuur rtjhdom de kassen. In de bestemmings- pjtnprocedure legden de tuinbouwers op erj top uitgewerkte beplantingsplannen OB tafel. Toch constateerde een plaatselij ke milieugroep twee jaar na de bouw van dl kassen dat van de beloofde natuur- höuwstrook weinig was terechtgekomen. Öjik in Sirjansland heeft de Dorpsraad vh geërgerd tot de gemeente gewend, At het verzoek de glastuinbouwers nu esidelijk eens te dwingen om vaart te Aken met de beloofde inpassing van het plaatselijke kassengebied. D ingen Btide groepen lopen aan tegen de beper kingen van het bestuursrecht. Het is niet makkelijk om deugdelijke landschappelij ke inpassing in de praktijk af te dwingen. In een bestemmingsplan mag een gëmeentc niet opnemen welke soort ^planting moet worden gebruikt bij de passing. De gemeente Schouwen- iveland deed nog een poging om in het plan een voorschrift op te nemen waarin stond dat moest worden zorggedragen voor een aanvaardbare landschappelijke inpassing. Die bepaling vond echter geen Foto: Jaap Wo Iterbeek genade in de ogen van Gedeputeerde Staten (GS). Bestemmingsplannen kunnen alleen verboden bevatten, geen geboden. Grondeigenaren kunnen nooit verplicht worden een bepaalde bestemming te ver wezenlijken, aldus GS. Ook de Raad van State, die inmiddels uitspraak heeft gedaan in het verzoek om schorsing van het bestemmingsplan, oordeelde dat GS het voorschrift van de gemeente terecht hebben afgeschoten. Vooralsnog lijkt het erop dat deze weg om landschappelijke inpassing af te dwingen is afgesloten. Bouwvergunning Ook de bouwvergunning biedt geen soe laas voor het stellen van eisen aan beplan ting rondom de kassen. In een bouwver gunning kunnen enkel eisen worden gesteld aan het bouwwerk; de beplanting rondom maakt daarvan geen deel uit. Een gemeente mag dus niet als voorwaarde aan de bouwvergunning verbinden dat een groensingel om de kassen moet wor den aangelegd. Dat wordt nog een lastige juridische strijd, daar in Kapelle en in Sirjansland, al zijn er nog wel wat lichtpuntjes. Zo heeft de gemeente Schouwen-Duiveland een voor schrift in het bestemmingsplan opgeno men, waarin ze zich het recht voorbe houdt nadere eisen te stellen aan inpas sing van de kassen. Misschien hebben de beide gemeentes contractuele afspraken gemaakt met de tuinbouwers. Dan kun nen ze op die basis naleving van de beplantingsplannen afdwingen. Het is teleurstellend dat groen rond kassen niet meer dan een sluitpost op de begroting is, zeker als er mooie beloftes zijn gedaan. Het wordt tijd dat het recht omwonenden en milieugroepen de mogelijkheid biedt op een eenvoudige manier af te dwingen dat beloftes worden nagekomen Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bet Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 15 WANTIJ juli '02

Wantij | 2002 | | pagina 19