laak Schenges stromend n zout - I Gijs van Zonneveld 'et Veerse Meer en de gebieden daaromheen moeten beter van kwaliteit worden. Dat geldt voor zowel de water- '\kwaliteit als voor het landschap. Het gebiedsgerichte pro ject "Rondom het Veerse Meer" streeft naar die verbete ring. Voor het project moeten belangrijke keuzen gemaakt worden. De discussie woedt nog volop: Hoe moet de kwa liteit van het water verbeterd worden? Wat moet er gebeu ren met het peilbeheer van het Veerse Meer? Moeten de Ooster- en Westerschenge met elkaar en met het Veerse Meer verbonden worden? Initiatiefnemer van het project is de Provincie Zeeland. Die benadert de verschillende partijen in het gebied niet afzonderlijk, maar streeft naar tenwerking om zo tot een samenhan- ;elde goede inrichting van het gebied te Rtnen. Daarna wordt het plan in het itgeekplan Zeeland verder uitgewerkt. Mer de visie die de ZMF samen met ver- egenwoordigers van de natuur en recre- ttie heeft opgesteld, verscheen in het juni- Hijjnimer van Wantij vorig jaar een artikel j» 18, nr.2) met als titel: Nieuwe Veerse de bestaande zoete en brakke natuur zijn. Om tot kwaliteitsverbetering te komen is het nodig om in ieder geval een einde te maken aan het teveel aan mest. Als dat lukt, heeft uitbreiding van de natuur een kans. Het probleem is dat zelfs als alle regels en beleidsvoornemens worden uit gevoerd, de aanvoer van meststoffen naar verwachting aanzienlijk zal blijven. De afvoer van al het voedselrijke landbouw- water naar de Westerschelde, zodat de Schenges en het Veerse Meer gevrijwaard worden, is in de ogen van de ZMF geen reële optie. Vandaar het zoeken naar andere oplossingen die wel aansluiten bij het nu eenmaal aanwezige voedselrijke water. Stroming Uit onderzoek is gebleken dat een door stroming in het Schenge weinig of geen positief effect heeft op de waterkwaliteit in het Veerse Meer. Maar het creëren van stroming leidt wel tot minder vermesting waardoor natuurontwikkeling aldaar meer tot zijn recht komt. Wanneer het zoute water 's winters op de oevers van het natuurgebied langs de Schenges kan komen, zal de vegetatie zich van zoet naar zoutminnend ontwikkelen. Zeeland Eilandrijk Naast tegengaan van de vermesting en bevorderen van natuurontwikkeling is er nog een argument: de versterking van t fc mmmrnm ifeer zout en twee keer zo groot. De ZMF |St o.a. graag een licht fluctuerend peil in tlaats van het tegennatuurlijke lage win- (5- en hoge zomerpeil en wil voldoende loorstroming om de waterkwaliteit in het ratied te verbeteren. Daarvoor moeten de Ifienges onderling verbonden en aange laten worden op het Veerse Meer. Naast ie waterkwaliteit zijn er meer argumenten 'Oor het herstel van de Schenges als stro- nende kreek. Of die zoet of zout moet vordcn is de laatste tijd in discussie. De SMF kiest voor zout en stromend water. Matuur 5e belabberde kwaliteit van het water in lét gebied wordt in belangrijke mate lepaald door de vermesting en gebrek tan doorstroming. Dat leidt tot gebrek l$n zuurstof in het water en een verstoord tv, -> "t en dikwijls eentonig planten- en dierenle ven. Slechts op enkele plaatsen zoals bij voorbeeld de Oosterschenge ten noorden van 's-Heer Hendrikskinderen, heeft de natuur zich goed staande weten te hou den. De kansen op een mooie natuur, die tegen een stootje kan, worden tot nu toe maar beperkt benut. De wateren verbin den kan de kwaliteit van water, natuur, landschap en de beleving daarvan flink sti muleren. Vermesting De Schenges en de oevers zijn aangewe zen als onderdeel van de ecologische hoofdstructuur (EHS). Het is de bedoeling om in de HHS de natuur te behouden en verder te ontwikkelen. Dat kan uiteraard "Zeeland Eilandrijk". Zeeland Eilandrijk is een cultuurhistorisch concept dat de vin ger legt op de essentie van het Zeeuwse landschap: zee en land. een rijk van eilan den. In dit beeld passen verschillende maatregelen. De kern is het zichtbaar maken en houden van de ontstaansge schiedenis van het Zeeuwse landschap. De oudste delen van Zeeland zijn de oud landgebieden, doorsneden door kreken. Herstel van de Schenges als kre ken met stromend zout water draagt bij aan de beleving van Zeeland als oorspronkebjk eilan denrijk Gijs van Zonneveld is hoofd Groene Ruimte van de ZMF. 17 WANTIJ juli'02

Wantij | 2002 | | pagina 21