Zorg over natuur- en milieubeleid nieuwe coalitie Lex Kattenwinkel In de nieuw beoogde coalitie lijken natuur en milieu geen onderwerpen van belang. In de formatiebesprekingen tussen CDA, LPF en WD zijn al enkele besluiten van de vorige regering terug gedraaid. 'Borssele' mag langer open blijven, de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening is van tafel. Wie weet welke maatregelen nog meer volgen. Kortom: wat betekent een centrum-rechtse coalitie voor het natuur- en milieubeleid? We vroegen het enkele ZMF- leden. Jan Tuinstra, Amemuiden: "Het is allemaal nog onzeker wat CDA, LPF en WD met natuur en milieu willen, maar mijn eerste indruk is niet zo gun stig. Ik weet niet of die partijen wel zo betrouwbaar zijn wat groenbeleid betreft. Terwijl er toch niet zoveel groen is in Nederland. Ik ben ook bang dat plannen makers hun kans schoon zien om flatge bouwen en andere lelijke woonprojecten bij dorpen en steden te realiseren. Je ziet ook dat de WD in de nieuwe combinatie de kans krijgt zich verder te ontplooien. Die wilde Borssele altijd al langer open houden. Ook wordt er al weer gesproken over proefboringen voor gaswinning op de Waddenzee. Onder het vorige kabinet was daar na lang delibereren juist van afgezien. Aandacht voor economie is goed, maar dan zonder dat het milieu eronder lijdt. Wat dat betreft ben ik een beetje pessimistisch. Marjolein van der Straaten, Zonnemaire: "Ik houd mijn hart vast, dat kan ik u wel zeggen. Ze willen meer asfalt, dat vind ik heel erg. De zorgvuldig en met veel moei te tot stand gebrachte Vijfde Nota wordt zomaar in de prullenbak gegooid. Weggebonjourd. Dat is heel jammer, voor al voor Zeeland. Pronk vond dat Zeeland een Nationaal Landschap moest worden, als een extra bescherming voor de groene omgeving. Dat is nu voorbij. Natuur en milieu zijn ineens niet meer belangrijk. Ik heb het idee dat de klok teruggedraaid wordt. En zo makkelijk als dat allemaal maar gaat. Kees Gideonse, Bergen op Zoom: "Was er onder paars wel zoveel aandacht voor natuur en milieu? Dat was al behoorlijk weggezakt. Je kunt niet zeggen dat Pronk pal stond voor het milieu. In de verkiezingen was het overigens al hele maal geen item - er is niets beloofd, dus de kiezers kunnen zich nergens op beroe pen. Maar ik vind hel veel te vroeg om nu al te zeggen dat de nieuwe coalitie het aanmerkelijk slechter zal doen voor het milieu. Het enkele feit dat de kerncentra le langer open mag blijven zegt niet zoveel. En het verdwijnen van de Vijfde Nota hoeft niet slecht te zijn voor natuur of milieu. Je ziet wél dat de WD met een inhaalslag bezig is, maar dat is op ande re terreinen dan op milieugebied. De milieubeweging blijft als gesprekspartner van de overheid even gerespecteerd als we de afgelopen jaren gewend zijn. Henk van Beest, Biervliet: "Ik vrees met grote vreze. Provincie en gemeenten krijgen meer zeggenschap, waardoor andere overwegingen gaan spe len dan aandacht voor milieu. Steden willen maar één ding: groeien. Een aan tal dingen die mij dierbaar zijn komt onder druk te staan, zoals de groene ruimte. Als het aan mij zou liggen is het over en uit met uitbreiden. Niet nog meer natuur opofferen voor uitbreiding van dorpen en steden. Misschien dat er op de hei in Drente nog ergens een plekje is waar je geen bebou wing of andere uitin gen van beschaving ziet en waar het 's avonds echt donker is. In Zeeland niet - waar je ook bent, je ziet lampjes. Sluis aan Zee, dat is toch ook ivaanzin. Voor industrie zijn nieuwe gebieden al hele maal niet nodig. Er liggen duizenden hec tares ongebruikt, vooral rondom de ste den, waar vroeger industrie was. Maar ja, het schoonmaken van de grond is veel duurder dan op een nieuwe plek begin nen. Adrie Melis, Goes: "Ik vertrouw toch een beetje op Balkenende. Het CDA zal ervoor zorgen dat er nog een stukje natuurbeleid over eind blijft. De WD is nooit een groene partij geweest en de LPF lijkt dat ook niet te zijn. Juist vanwege de verwarring rondom de Lijst Fortuyn heb ik dit keer op het CDA gestemd, want die heeft capa bele en ervaren bestuurders. Dat is belangrijk als tegenwicht ten opzichte van de IFF. De uitslag van de verkiezin gen maakt duidelijk dat de bevolking weinig hecht aan de maatregelen van het vorige kabinet, inclusief het natuur- en milieubeleid. Toch denk ik dat de meeste mensen heel milieubewust zijn. Ze willen een schone omgeving en veilig voedsel, en zullen niet accepteren als daaraan gemorreld wordt. Maar ik ben niet er niet gerust op dat meer zeggenschap voor plaatselijke politici wel zo gunstig is voor de natuur en de hoeveelheid groen. De mensen willen ruimte en iedereen graait maar om zich heen. Nee, dat wordt een heel moeilijke kwestie. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijdredactie. 8 WANTIJ juli '02

Wantij | 2002 | | pagina 8