Paarden melken op je verjaardag De Nieuwe Tuin Kamperen bij ecologi sche boeren Dhr. Nortier is akkerbouwer met 60 hecta re en gevoel voor traditie. Op foto's van het familiebedrijf uit 1920 staan ruim 20 trekpaarden. "Die had je toen hard nodig om al dat land te bewerken". Het bedrijf is inmiddels gemechaniseerd, maar de liefde voor paarden bleef. Nortier begon, en dat is in Nederland uniek, met de verkoop van paardenmelk. Nonier: "Niet alleen uit passie voor paarden, ook om te overle ven." Klinkt dat niet wat dramatisch? "Nee, het is ook dramatisch." Hij heeft uitgesproken opvattingen over de manier waarop het rijke westen arme landen nog steeds uitmergelt. Maar daar zal hij de kinderen die hij op zijn bedrijf graag ontvangt, niet mee lastig vallen. Die kinderen komen er om hun verjaardag te vieren. Nonier: "Vooral kinderen zijn diep onder de indruk van die grote trekpaar den. Daar ontstaat iets van oprecht con tact. Ze krijgen een roskam, mogen de paarden en hun veulen borstelen, aaien. De kinderen mogen ook zelf proberen de paarden te melken en proeven van de melk. Ze zitten erop, hangen eronder en er tegenaan. Die paarden vinden alles goed. Die zijn zo intens lief". Hij spreekt met passie: "Die kinderen willen vaak niet meer weg, terwijl ik zie dat de ouders soms al op hun klokje kijken omdat er ook nog friet gegeten moet worden Akkerbouwer/paardenmelker Familie Nortier-Buijze Brugsevaart 12 4501 NE Oostburg. Kinderfeestjes (omdat er dan veulens zijn) in de periode mei tot augustus. Kosten 7 euro per kind. Excursies het hele jaar door (prijzen in overleg). Telefonisch afspreken tel. (0117) 452592. Vooruit, het is net geen Zeeuws-Vlaan- deren, maar op minder dan een kilometer over de grens treffen we een bijzondere kwekerij. Bij De Nieuwe Tuin hoeft je niet langs te gaan voor gewone sla, tomaten en kool, want die kun je overal kopen. Peter Bauwens en Kathelijne Thiers zijn in hun kwekerij al 15 jaar bezig met het vergaren van groente- en fruitsoorten die net iets anders zijn dan het gangbare. Goede smaak staat daarbij voorop, maar daar naast is er op het gebied van vorm en kleur van alles mogelijk. Dat levert dan niet alleen een smakelijke maar ook mooie moestuin op. Er zijn gangbare groenten in niet gangbare vorm, zoals de tomaten die variëren in kleur (van bijna wit, via groen, geel, oranje, rood tot bijna zwart), vorm (rond, lang, peer- en papri- kavormig) en grootte (van een bes tot een pond). En wie heeft er ooit gehoord van quilquina, lampionbesjes, shiso, zee kool? Al dit moois wordt duurzaam geteeld, zonder chemie, en ook zonder turf. 'De Nieuwe Tuin' is maar een aantal dagen per jaar geopend. Bestel daarom de catalogi (zaden/planten/overige produc ten) en ga eerst eens rustig mediteren over al dat moois en lekkers. Zaden, boe ken en brochures worden verstuurd. Dit jaar is de tuin nog geopend op 28 sep tember (druiven, vijgen en vaste planten) en 14 december (tros- en kruisbessen, frambozen, druiven). Op 6 oktober is Peter Bauwens met een deel van zijn assortiment te vinden op de tuindag in het Arboretum te Kalmthout In Hulst geeft hij op 5, 12, 19 en 26 febru ari de cursus 'Decoratieve moestuin'. Inlichtingen: Zeeuwse Volksuniversiteit, tel. (0118) 634800. De Nieuwe Tuin Trompwegel 27 B-9170 De Klinge Tel./fax: (0032) 37707816 e-mail: denieuwetuin@mac.com Zo'n tien jaar geleden werd ECEAT opge richt: Europees Centrum voor Eco Agro Toerisme. ECEAT was er met name om het Oost-Europese platteland een duurzame stimulans te geven, maar dat is allang uit gebreid, o.a. naar Zeeuws-Vlaanderen. In de Nederlandse ECEAT-gids van 2002 staan twee Zeeuws-Vlaamse adressen. In Kuitaart kan men kamperen op boerde rij Klein Hoefken, van Marian en Fons Verbruggen. Fons boert 'gangbaar', maar Marian levert biologische groentepakketten. Kamperen op zo'n mooie rustige plek is op zich al een attractie, maar daarnaast is er extra vertier in de vorm van verschillende rond leidingen en verschillende kruidencursus sen. In het gastenboek zien we dat de kin deren erg enthousiast zijn over al de die ren die er van klein tot groot rondlopen; vrouwen genieten vooral van de tuinen. Er is ook een doolhof! De boerderij is heel het jaar open. Fam. Verbruggen Vitshoekdijk 1 4584 RZ Kuitaart Tel.: (0114) 690205 Het andere adres doet dit jaar wegens ver huizing niet mee, maar vanaf april vol gend jaar kan men bij Jan en Corrie de Zwart weer terecht voor bed ontbijt. Op dit akkerbouwbedrijf worden ook kruiden geteeld. Er is straks ook een theetuin, er worden Vlaamse volksspelen gehouden en men kan mee met excursies op het gebied van geologie, archeologie, natuur, land schap en milieu.

Wantij | 2002 | | pagina 12