amsalamander en boomkikker sturen plannen in de war Handhaving Jan-Eelco Dijk Regelmatig wordt in de media melding gemaakt van getergde gemeentebestuurders, projectontwikkelaars en grootindustriëlen. Hun toorn is gewekt omdat nieuw- bouwplannen in de war worden gestuurd door op of bij de locatie levende beschermde diersoorten. De korenwolf in Limburg, de zandbagedis in IJmuidenallemaal luizen in de pels van ondernemend Nederland. Ook in Zeeuws-Vlaanderen ontbre ken de beschermde soorten niet. Dow kreeg bij de plannen om een ompstation in de buurt van Axel te 'bou- en, te maken met de kamsalamander. De tndweg om Aardenburg bleek langs leef- i-bieden van zowel kamsalamander als de oomkikker te zijn geprojecteerd. Kunnen e plannenmakers deze projecten op hun uik schrijven? *Jiet absoluut )e werkelijkheid is wat genuanceerder an sommigen doen voorkomen. Onlangs 5 de Flora- en Faunawet in werking getre- len, en in die wet is onder meer bepaald lat het verboden is beschermde dieren te erstoren. Het gaat niet om een absoluut rbod, want de minister van l.NV kan intheffing verlenen. Dat kan echter alleen ils aan een aantal in de wet opgenomen oorwaarden is voldaan. Zo mag enkel mtheffing worden verleend als er geen indere bevredigende oplossing bestaat. )ok mag het natuurlijke verspreidingsge- )ied van het dier niet kleiner worden, en moet er voldoende leefgebied overblijven >m de soort in stand te houden. Verder mag ontheffing alleen worden verleend als daarvoor dwingende redenen van ?root belang zijn. Dat kunnen economi sche belangen zijn, zoals het behoud of bet creëren van werkgelegenheid. Andere oplossing Veel projecten lopen vooral vertraging op omdat ontwikkelaars hebben verzuimd ooraf te onderzoeken of er beschermde diersoorten leven op de locatie waar de ontwikkelaar aan de slag wil, en wat de effecten van het project op eventueel aan wezige beschermde soorten zijn. Als milieugroepen de aanwezigheid van die soorten vervolgens bij de rechter kunnen aantonen, zal die het besluit dat de milieuclub heeft aangevochten vernietigen omdat het onzorgvuldig is voorbereid. De ontheffing voor het pompstation is door de minister geweigerd omdat er een andere bevredigende oplossing bestond. Enige honderden meters verderop, veel verder weg van de populatie kamsalaman- ders, heeft Dow inmiddels een nieuw stuk grond verworven. Het bedrijf probeert nu op die plek zijn pompstation gerealiseerd te krijgen. Rondweg De procedure over de rondweg bij Aardenburg vlot nog niet erg. De gemeen te is al twee jaar bezig met de bestem mingsplanprocedure. De ZMF, die zich sterk maakt voor het behoud van de kam salamander- en de boomkikkerbiotoop langs de geplande weg, vindt dat ook hier een andere bevredigende oplossing voor handen is. Er zijn alternatieve mogelijkhe den voor het tracé, die het leefgebied van de beide diersoorten niet aantasten. Verder is het ook maar de vraag of aanleg van de rondweg noodzakelijk is om dwin gende redenen van openbaar belang. Als straks de tunnel onder de Westerschelde klaar is, zal de verkeersdruk op Aardenburg sterk afnemen. De rust keert wellicht weer zonder ingrijpende maatre gelen als de aanleg van een rondweg. Uit beide Zeeuws-Vlaamse gevallen blijkt dat de aanwezigheid van beschermde dier soorten plannen van bedrijven en bestuurders niet onmogelijk maken. Wel wordt in de Flora- en Faunawet de natuur als volwaardig belang beschouwd naast alle andere belangen. Alleen als het echt niet anders kan, mag het leefgebied van beschermde dieren worden aan getast. Dow heeft dat in Axel inmiddels begrepen en is zonder veel morren op zoek gegaan naar een alternatief. Of men in Aardenburg ook al zover is moet nog blijken Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland-Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 17 WANTIJ september '02

Wantij | 2002 | | pagina 21