N F /i/ 7 E N 2. Nieuw groen in de Handelspoort "Hier lag het oude boerenerf van de weduwe Van Hoeve-Van Hoeve. Het moet wijken voor de aanleg van een bedrijven terrein (met o.a. een McDonalds). De gebouwen zijn weg. maar het groen is er nog. Een boomgaard met prachtige peren bomen, 150 jaar oud. nog steeds vruchten dragend. Een nog oudere taxus, misschien wel 300 jaar oud. Een originele drinkput voor het vee die weliswaar droog staat en vol vuil ligt. Dit wordt een bedrijventer rein 'in het groen'. Maar op de eerste tekeningen is met het bestaande karakte ristieke groen totaal geen rekening gehou den. Alleen de taxus blijft. In de plaats van de oude fruitbomen komen er lullige boompjes terug. Om het regenwater op te vangen komen er nieuwe retentievijvers. De veedrinkput? Weg! Waarom wordt het authentieke niet behouden. Pak deze plaats creatief aan." 3. Rugstreeppadden aan de Otheense kreek "Ook hier is een barrière doorbroken. Terneuzen stak de Otheense kreek over. De polder werd volgebouwd: Nieuw Othene. In dit gebied leeft de rugstreep- pad. Het dier heeft zijn naam te danken aan de gele streep op zijn rug. Geprobeerd wordt om de rugstreeppad in de nieuwbouwwijk te houden. De gemeente stond daar open voor. Tussen de huizen liggen plassen. De bewoners zijn over het bestaan van het beestje geïn formeerd. Over de reden van hun luid ruchtige gekwaak bijvoorbeeld: dat dient om de vrouwtjes naar het water te lokken. Soms overbruggen ze grote afstanden op zoek naar een nieuwe leefomgeving. Daarom ligt er aan de rand van de wijk een tijdelijke poel en losse grond, met in fopaneel voor de bewoners. Maar de nieuwbouw gaat door. Nu is de Zaamslag- polder aan de beurt. Op een bord staat: 'Exclusieve kavels. Groen. Water. Ruimte.' Aan de kreek komen villa's met een eigen aanlegsteiger. Authentieke boerderijen moeten wijken voor patserig en elitair nieuwbouwgeweld. De kreek zal drukker worden en in een stadvijver veranderen. Natuur wordt plantsoen. Rood voor groen. Het wringt aan de rand van Terneuzen." Willem de 1Veert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ september '02

Wantij | 2002 | | pagina 4