Sluis aan Zee. Wie doet er mee? q In de vaart der volken moet er af en Adrie Provoost Vlak voor de fusie van de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen lijkt het of de nostalgie naar een vroeger bestaan komt bovendrijven. In de 16e eeuw voeren koop lieden van zee naar Sluis. Nu is dit fenomeen van onder het zand gehaald en gepresenteerd als een nieuwe impuls voor het gebied. Sluis, en ook Kloosterzande, moeten terug aan zee... Itoe een piketpaaltje worden gesla gen. Hierop is West Zeeuws-Vlaan- deren inmiddels voorbereid door de vele visies die al of niet in kleurendruk over de streek zijn uitgestort. De Structuurvisie, de Recreatievisie en de plannen voor de opwaardering van een aantal kernen hebben inmiddels hun inspraakrondes grotendeels gehad. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje zelf zat ook niet stil. Samen met de recreatiesector is de visie "Kust in Kleuren" gelanceerd. Er was algemene waardering voor. De overname in de Recreatievisie geeft richting aan het toe komstige beleid voor de inrichting van de kuststrook. Daarin was evenwel geen vaar- verbinding naar Sluis voorzien. Haalbaarheid De gemeente Sluis-Aardenburg en in het bijzonder haar wethouder Guido van Daele kwam met het kuiken. Vooraf broedde een initiatiefgroep het ei uit: een voormalig directeur van de plaatselijke Rabobank, een vroegere dijkgraaf en nog een aantal hulptroepen bekeken de haal baarheid en kwamen tot een positieve conclusie. De wethouder weet wat het bestaan op een zeiljacht inhoudt, dus als je dan vanaf zee kunt varen naar je geboortedorp is dat een mijlpaal met een grotere impact dan een perkoenpaaltje. En zo werden subsidies aangevraagd om onderzoeksbureaus allerlei slimme dingen te laten ontwerpen. Kano De oorspronkelijke vaarweg was door het Zwin, maar met zoveel zand ervoor op het strand leek dit idee niet het meest voor de hand liggend. Bovendien had men ergens gelezen dat het Zwin een soort natuurge bied is, dus zoiets schiet ook niet op. Nee, dan het uitwateringskanaal van het water schap. Dat loopt vanaf het voormalige Sluise Veer naar Cadzand-Bad en vraagt gewoon om een recreatief medegebruik. Tot nu toe ging daar een enkele kano te water en die moest je er zelf ook nog indragen langs onmogelijk steile trapjes. Natuurlijk ligt er in Cadzand een uitwate ringssluis met een gemaal in de weg, maar misschien gaat het waterschap die nog wel eens verhuizen naar het Zwin. Daar immers is er gebrek aan extra uitstromend (polder)water dat de aanzanding moet tegengaan. Dat moet niet, zoals nu, op de stranden van Cadzand gebeuren. En van het Sluisse Veer naar Sluis zelf dan? Graven we daar toch even een nieuw kanaal, aangekleed met 300 bungalows. Die komen wel aan de man, kijk maar naar het Goese Meer. Nationale bescherming Toch goed dat "Kust in Kleuren" bij de natuurbescherming nog op het netvlies zat. Het Zwin en de voormalige polders in de oude Zwingeul horen voor een groot gedeelte bij de Ecologische Hoofdstruc tuur. Niet voor niets is deze strook in beeld voor een nationale bescherming en versterking. Van de schaars overgebleven natuur is vooral de omgeving van dergelij ke voormalige intergetijdegebieden apart. De oude structuur van het landschap is hier nog aanwezig. Het ligt voor de hand om daar zuinig mee om te gaan. Bestemmingen anders dan de voorgeno men natuurbestemming moeten kritische bekeken worden. Niet voor niets is het landelijk beleid gericht op de versterking van dergelijke gebieden, nadat jarenlang juist versnippering heeft plaatsgevonden. Versterking Ook de plannenmakers hadden dit in de gaten. Was de drijfveer voor het ambitieu ze plan eerst nog de verbetering van het sociaal-economisch perspectief, al ras kwam hier de versterking van actuele waarden op het gebied van landschap, natuur en cultuurhistorie in de grensover schrijdende regio bij. Kijk, daar kunnen we wat mee. Niet alleen de vergroting van natuurgebieden wordt in het vooruitzicht gesteld, minstens de handhaving of zelfs de verbetering van de milieukwaliteit is het streefdoel. Win-win De versterking van de natuur in het Zwingebied is van meer belang: niet 6 WANTIJ september '02

Wantij | 2002 | | pagina 6