het aan de dwarsdrijverij van een aantal mensen te danken dat Canisvliet thans kan tegemoet komen aan onze verlangens naar groen, blauw en rust. Bij hun ambitie om Canisvliet te behouden kwamen emo ties aan te pas. Er werd vaak vanuit de buik geredeneerd. Waren dat hun Vlaamse roots? De actievoerders waren niet tegen de vooruitgang maar beseften voldoende dat de rijkdom die er nog over was, later nog eens goed van pas zou komen. polderslootjes en de Reigerskil de kreek in. Zo was het altijd al geweest, maar de vooruitgang had voor nieuwe wasmidde len gezorgd. Flink verrijkt met fosfaten zorgden die voor een enorme vermesting van de kreek. Het was de periode met grote schuimvlok ken op de zwarte Reigerskil en in de zomer groene soep met dode vissen. Dag en nacht stroomde die rommel in de kreek die in korte tijd biologisch dood troep terug naar de Zelzaatse huis-, tuin en regenputjes Maar zie daar, een trak taat uit 1843 besliste dat Nederland dit water uit de Belgische polders diende op te vangen om het te lozen in de Westerschelde. Er was dus meer nodig dan (ludieke) actie. Na veel - ook politie ke - touwtrekkerij kwam er een oplossing op korte termijn pomp de hele rotzooi in het toch al sterk vervuilde kanaal Gent- Terneuzen Zo werd Canisvliet gered. dreigde te gaan. Zonde toch van al die duizenden guldens die de aankoop gekost had. Werkgroep En opnieuw waren het Johan en enkele lokale groene jongens (J.Sanderse, EPuylaert, J.Van der Kammen en J.Verloove) die gingen dwars liggen. Er kwam een werkgroep 'Behoud Canisvliet' aan te pas om dit internationaal milieu schandaal onder de aandacht te brengen. Toen overleg niet meer leek te helpen, werd de Belgische smeerpijp zelfs dichtge gooid met cement en stroomde de hele Toch ging het nog regelmatig mis en nog jaren zouden Canisvliet en de Reigerskil het nieuws halen. Pas toen er enkele poli tieke kanonnen konden warm gemaakt worden - dankzij een toevallig kroegbe zoek - kreeg de zaak een definitief (posi tief) beslag. Toch duurde het nog tot februari 2000 eer de lange termijnoplos sing gerealiseerd was: definitieve afsluiting van de Reigerskil. Emoties Tweemaal stond Canisvliet op het punt te verdwijnen uit Zeeuws-Vlaanderen en uit ons collectief geheugen. Tweemaal was Sinds midden jaren negentig gaat het met het gebied weer bergop. Nieuwe v's dienen zich aan. Er is grond verworven, er zijn delen verbonden en versterkt, en er komt vernatting en verschraling. Er is nieuwe (Zeeuwse) natuur in ontwikkeling Zie de Agenda op de achterpagina voor een excursie naar Canisvliet. Franklin Tombeur doet vogelonderzoek voor Staatsbos beheer in Canisvliet. 13 WANTIJ september'02

Wantij | 2002 | | pagina 17