I- De Rubens index 0 z Jan Moekotte De gids was een Belg, dus prachtig om te horen. Hij deed beroepshalve iets bij de politie in Gent, maar zag er uit als iemand die zich zou vastketenen aan een woudreus die met kap bedreigd werd om dan door de politie te wor den losgeknipt. De wind speelde met zijn peper- en zout kleurige krullen en liet zien hoe dik zijn haar nog was. Deze gids vertelde meeslepend en had dus nog nooit ach terblijvers gezien. Zijn naam: Franklin Tombeur. Franklin L.L. Tombeur D d ir v; v: g' v< ja v< je Onze politieman in schaapskleren vertelde over het ontstaan van de Canisvliet; over een klein stukje kreek met aangrenzend wat akker land tussen Sas van Gent (NL) en Zelzate (B) dat vier, vijf jaar geleden door Staatsbosbeheer werd verworven. Hij ver telde over de strijd tussen een fruitteler die het niet zo nauw nam met het milieu en ene Van den Steen die juist vooral het milieu nauw nam, maar daarbij dan weer vrouw en kinderen verwaarloosde. We wandelden door een verwaarloosde ker senboomgaard van zo n 10 hectare, waar Staatsbosbeheer de natuur haar gang liet gaan. Theater in de boomgaard Tussen die lange rijen donkere kersenbo men beschreef de gids ons met de machti ge motoriek van een groot dirigent hoe de fruitteler gewend was spreeuwen te verja gen. Het was theater op locatie. De vogels werden, 'knal boem', opgeschrikt met kanonnen op carbid maar ook zigzagde de teler met zijn lelijke eend luid claxonne rend tussen de bomen door, vanuit de klapraampjes vuurpijlen afschietend. Van den Steen, de milieuvriend, sloeg al dat kabaal knarsetandend gade vanuit het inmiddels al beschermde gebied en bestookte daarna de autoriteiten met aan giftes. Toen de fruitteler stopte, verwierf Staatsbosbeheer de boomgaard en mocht het publiek de krieken "om niet" komen plukken. Het waren vooral Belgen die- massaal afkwamen op iets wat gratis was. Gelul dus, hun mop: "Waarom hebben Nederlanders van die grote neusgaten? Omdat de lucht er voor niks is". Dagboek Van den Steen, de held van Canisvliet, stierf in 1996. Zijn as werd er uitgestrooid en op die as werd een eik geplant. Hij had heel zijn leven een dagboek bijgehouden. Die aantekeningen waren nu in bezit van onze gids, die daarin gelezen had dat zowel de teler als de milieufanaat op zeker moment een familielid bezocht in een verpleegtehuis. Ze waren, oud en moegestreden, elkaar op de gang tegenge komen en hadden toen eindelijk "vrede gesloten". Buiklijn Op de dijk tussen het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de Canisvliet ging onze gids er eens goed voor staan. Om zijn nek droeg hij een linnen schoudertasje met het logo van Staatsbosbeheer. Die tas zat vol met opgerolde kaartjes. Telkens had hij uit die tas feilloos de geplastificeerde kaart opgevist die op dat moment zijn betoog kon illustreren. Altijd er op lettend dat het logo van Staatsbosbeheer in beeld bleef. Br waren plattegrondjes bij geweest en een plaatje van een heel bijzonder plantje (kruipend moeraszegge) dat hier groeide. Maar nu kwam er dan een kaartje met zes ganzen. De gids vond op ganzen- gebied de Ollanders absoluut wereldkam pioen: "Want kijk eens hier, dat onderzoek naar een trekgans is moeilijk. Je kunt die beesten misschien wel vangen, wegen en opmeten, maar dan verstoor je die bees ten enorm, terwijl ze zich juist in korte tijd zo snel mogelijk willen volproppen om in het hoge noorden met succes te gaan broeden." Op het kaartje waren zes ganzen 'en profil' getekend. "Let op de buiklijn," zei onze gids. "De eerste gans is te dun, de zesde is te dik." Een Nederlandse onderzoeker had nu, volgens onze gids, met veel gevoel voor humor, de 'Rubens index' geïntroduceerd. Met behulp van dat profiel waren de ganzen op afstand snel te type ren. Ik bekeek mijn buurvrouw en vroeg naar haar Rubens index Zie de Agenda op de achterpagina voor lezing Franklin Tombeur Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie 14 WANTIJ september '02

Wantij | 2002 | | pagina 18