Plan tegen overlast grauwe ganzen Alex Wieland Boeren klagen over de groeiende groep grauwe ganzen in Zeeuws-Vlaanderen. Een deel van hun gewassen wordt opgevreten. Overleg tussen boeren, natuurbeschermers, jagers en de overheid leidde tot een plan om de schade te beperken. Elet bijvoeren van ganzen in de winter is daar een onderdeel van. De grauwe gans is een broedvo- 1, ■■Hh gel van rietmoerassen. In Zeeuws-Vlaanderen broeden ze vooral langs kreken. In 1969 verd het eerste nest gevonden in de iaarzandse Kreek nabij Breskens. Daarna iverd al snel ook in de rest van Zeeuws- laanderen gekoloniseerd. De huidige sroedpopulatie in Zeeuws-Vlaanderen 3estaat uit circa 500 paren. Daarnaast is er nog een grote groep niet-broedvogels 'ant ze beginnen pas na enkele jaren met aroeden en dan ook nog niet jaarlijks. In otaal is de Zeeuws-Vlaamse broedpopula- :ie enkele duizenden exemplaren groot. In sommige gebieden zitten vrij veel witte ganzen die afkomstig zijn van mensen die hun overtollige huisdieren gedropt heb ben. Vanaf september komen de overwin terende grauwe ganzen. Hiervan verblij ven er circa 60.000 in Zeeuws-Vlaanderen. Het merendeel verblijft in het Verdronken Land van Saeftinghe waar ze zeebiesknol- len eten. Schade Met een toename van de broedpopulatie nam ook het aantal klachten van overlast op landbouwpercelen toe. Met name langs de wat grotere broedlocaties treedt schade op. Zeker als de landbouwgewas sen tot aan de kreekrand verbouwd wor den is het voor de ganzen een luilekker land. Het hoogwaardige voedsel is makke lijk te bemachtigen en bij gevaar vluchten ze snel het open water op. Voor de boer is het enorm frustrerend zijn met zorg geteelde producten halverwege het groei seizoen verloren te zien gaan. Indien broedgebied (riet) en vluchtgebied (open water) verder weg liggen van de voedsel rijke akkers is het overlevingspercentage van de jongen kleiner. Bovendien zijn de ganzen als ze jongen hebben minder snel geneigd de akkers op te zoeken omdat de vluchtweg naar het water te lang is. Ze proberen dan in leven te blijven op een dieet van karige grassen in de weilanden langs de kreken. Ganzenoverleg Het bestrijden en voorkomen van de scha de is geen gemakkelijke klus, de ganzen zijn heel slim en hebben alles snel in de gaten. Bovendien is het uitkijken dat je de andere natuurwaarden niet in gevaar brengt. Er is een speciaal ganzenoverleg waar vertegenwoordigers van landbouw, beleid, beheerders, wildbeheereenheden en natuurbescherming zitting in hebben. De hier afgesproken maatregelen zijn vast gelegd in een ganzenbeheersplan. De laat ste jaren zijn er eieren geschud en ganzen afgeschoten om te trachten de populatie in te perken en schade te voorkomen. De populatie groeit echter nog steeds. In andere ganzenbroedgebieden in Nederland is een daling van het aantal broedparen waargenomen door natuurlij ke predatie door vossen. Bijvoeren Naast de voorgestelde maatregelen uit het beheersplan is er vanuit de landbouw het initiatief genomen de ganzen te voeren om schade in de winter te voorkomen. Het doel is de ganzen op de akkers te houden waar bijgevoerd wordt zodat andere percelen schadevrij blijven. Op zich is het positief dat er initiatieven zijn die het probleem op een diervriendelijke manier trachten op te lossen. Tot nu toe is er bijgevoerd met bieten en aardappelen. Met name op de bietenakker verbleven reeds vroeg in het seizoen meer dan 10.000 ganzen die in korte tijd de akker volledig kaal gegeten hadden. Het bijvoe ren heeft echter een kort werkend effect en op termijn mogelijk een negatief effect. De ganzen kunnen makkelijk aan zeer hoogwaardig voedsel komen zodat ze met een prima conditie aan het broedseizoen beginnen en in plaats van 6 eieren 10 eieren leggen. Bovendien bestaat ook de mogelijkheid dat ganzen zich in de toe komst massaal op bieten gaan storten die niet voor hen bedoeld zijn. Om meer inzicht te krijgen in de populatieontwikkeling en de schadeproblematiek is dit voor jaar gestart met een halsbandon- derzoek. Meer informatie hier over is te lezen op www.stelt- kluut.nl Zie de Agenda op de achterpagina voor een ganzenexcursie. Alex Wieland is voorzitter van de vogelwerkgroep van natuurvereniging De Steltkluut. Halsbandonderzoek grauwe ganzen. Foto: A. Wieland. 19 WANTIJ september'02

Wantij | 2002 | | pagina 23