Grensoverschrijdende aanpak duurzame Kanaalzone iiw® t li5 m mm: Tjeu van Mierlo In de Kanaalzone tussen Terneuzen en Sas van Gent zijn wonen, werken, natuur, en verkeer nauw verweven. Het is een gebied met een groeiende economie waar natuur en milieu achterblijven. Een grensoverschrijdende en duur zame aanpak kan voor verbetering zorgen. Afgebroken wijk Sluiskilö: Foto: P verdi 0 In 1992 besloten bedrijven en over- 1 heden om de druk op het milieu in de Kanaalzone aan te pakken en zowel bedrijven als de natuur ruim te te geven. Na tien jaar vindt de Provincie het nu tijd om dit ROM (Ruimtelijke Ordening en Milieu) project af te sluiten. Wat de ZMF betreft is de beëindiging van het project oké als met een nieuw plan van aanpak een doorstart wordt gewaar borgd. Het ligt voor de hand daarvoor al het goede uit het huidige ROM-project te gebruiken. Vies Kr valt in de Kanaalzone nog veel te doen om de huidige kwaliteit van de leefomge ving te verbeteren en de bedrijfsactivitei ten duurzamer te maken. Kijken we naar de milieukwaliteit dan is die in sommige opzichten verbeterd. Maar de uitstoot van etheen blijft hoog, evenals de uitstoot van CO2 en van stikstofoxyden. Zo ziet de ZMF liever dat bijvoorbeeld DOW haar NOx-uitstoot verder terugdringt. Nu leunt het bedrijf achterover en wil het zijn emis sierechten gaan verkopen. Een ander voorbeeld is Hydro Agri. Als deze fabriek met het verouderd productieproces stopt, dan scheelt dat een enorme hoeveelheid verzurende stoffen. Geluid, stank (Cerestar en ZuidChemie) en lichtvervui ling blijven een zorg in de Kanaalzone. Verder is de veiligheid in de afgelopen 15 jaar nauwelijks verbeterd en is het kanaal vies van de zware metalen uit België. Geen cent over In 1992 was afgesproken niet alleen bedrijven ruimte te geven, maar ook de natuur met een stevige ecologische ver bindingszone op te peppen. Daar is amper wat van terechtgekomen. De bedrijven hadden er geen cent voor over en de slagkracht van de overheid blonk ook niet uit. Resultaat: de aankoop van een klein stukje grond tegen het Kanaal boven Westdorpe. Het verbinden van de kreken met natuur van betekenis kan pas echt wat worden als de bestemming haventerrein voor de Autrichepolder wordt losgelaten en de ontwikkeling van bedrijvigheid wordt gericht op Temeuzen- West bij de ingang van de Kanaaltunnel. Juist daar ziet de ZMF met de komst van het multimodale (meerdere transportvor- men) centrum en de vaste oeververbin ding het hart van de bedrijvigheid van de Kanaalzone zich verder ontwikkelen. Werkgroep De oorspronkelijke doelstelling van het project om ruimte, economie en milieu te integreren en daaraan gelijkwaardig aandacht te schenken, is niet gehaald. De klus is nog lang niet af. Toch zijn er de voorbije jaren belangrijke stappen gezet die het samengaan van milieu, ruimte en economie een structurele en duurzame impuls kunnen geven. De werkgroep Milieu en economie van het ROM-project heeft projecten ontwikkeld die duurzame re bedrijven en bedrijfsterreinen mogelijk maken. Deze werkgroep behoort bij het gebiedsgericht project Kanaalzone en oriënteert zich momenteel op een intensi vering van haar activiteiten. Grensoverschrijdend De Provincie heeft samen met de overhe den in het Vlaamse Kanaalzonegebied een afspraak gemaakt over samenwerking. Daar is weinig van terechtgekomen omdat de Provincie er weinig tot niets in inves teert. Hopelijk pakt een nieuw College- van Gedeputeerde Staten de draad weer FF t I..M I '"i' - NhMS rt, ii'Sbs op. Grensoverschrijdende samenwerking blijft een belangrijke voorwaarde om de problemen in de Kanaalzone aan te pak ken. De ZMF bepleit een doorstart van de activiteiten in de Kanaalzone en een grensoverschrijdende aan pak. Zij heeft een jaar geleden samen met de Vlaamse Bond Beter Leefmilieu een gezamenlij ke visie voor een duurzame Kanaalzone opgesteld. Deze visie is aangeboden aan Gentse en andere Vlaamse bestuurders als ook aan de directie Ruimte, Milieu en Water van de Provincie Zeeland Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 8 WANTIJ september '02

Wantij | 2002 | | pagina 8