Kwartje van Kok naar bus en trein Beroep tegen container- terminal Het bestuur van de ZMF heeft een beroep bij de Raad van State ingesteld tegen het besluit van Provinciale Staten van Zeeland dat de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) mogelijk maakt. De Vereniging Natuur monumenten, Milieudefensie en stichting Het Zeeuwse Landschap doen in deze pro cedure met de ZMF mee. Al deze organisaties hebben een aantal belangrijke argu menten om het Statenbesluit door de rechter te laten toet sen. Het gaat bij het provinciale besluit om een concrete beleidsbeslissing. Het betekent dat de onderbouwing en infor matie gelijk moeten zijn aan die van een bestemmingsplan. Daar zijn twijfels over. Er zit een aantal open einden aan de streekplanuitwerking. Knelpunten Knelpunten zoals achterland verbindingen en geluid zijn niet opgelost. Ook is het bestuur van oordeel dat de stappen die in het kader van de Vogel- en Habi tatrichtlijn zijn gezet, te beperkt zijn uitgevoerd. De economische alternatieven voor de WCT zijn onvoldoen de onderzocht, de dwingende redenen van groot maatschap pelijk belang komen niet uit de verf en bij de natuurcom pensatie komt niet die natuur terug die met de aanleg van de WCT verloren gaat. Juiste informatie Verder is het de vraag of de statenleden beschikten over de juiste informatie die nodig is om tot een verantwoord besluit te komen. De milieuef fecten van de 15 tot 25 distri butiecentra die worden voor zien na realisatie van de WCT zijj niet in beeld gebracht. De berekening van de capaciteit van de Zeeuwse wegen door de toename van onder meer het WCT-verkeer is volgens de Hogeschool NHTV te Breda niet juist. Niet geregeld Ook is de dubbeldoelstelling: dat investeren in rode functies (bedrijven, infrastructuur) gepaard moet gaan met inves teringen in de kwaliteit van de leefomgeving, niet geregeld. Ook het centrale uitgangspunt van het provinciale milieube leid: dat economische groei gelijktijdig gepaard gaat met een absolute vermindering van de milieudruk, wordt niet nagevolgd. De ZMF stelt niet alleen een beroep in maar wil ook dat de Raad van State het besluit van Provinciale Staten op korte ter mijn schorst, (tvrn) Verslag ledenvergade ring ZMF Tekort Tijdens de ZMF-ledenvergade- ring van 26 november hebben de leden de begroting met een tekort van 77.000,- vastge steld. Zo'n tekort heeft zich voorheen nog niet voorge daan. Voorzitter Jaap van der Doef heeft duidelijk gemaakt dat op korte termijn de continuïteit van de vereniging moet wor den veilig gesteld. Daarom hebben bestuur en staf een aantal acties in gang gezet om de financiële situatie niet alleen op korte maar ook op lange termijn zeker te stellen. In deze vergadering is ook het nieuwe werkplan 2003 goed gekeurd. Verkozen Twee bestuursleden werden verkozen. Matjo van Liere uit Tholen komt het bestuur ver sterken en Bert Remmerswaal gaat voor een derde termijn aan de slag. Strategiediscussie Na het huishoudelijk gedeelte hebben de leden gediscus sieerd over de beste aanpak voor het bereiken van een rijke natuur, een schoon milieu en een mooi landschap. In de jaren zeventig en tachtig stond de confrontatie voorop. In de jaren negentig het over leg. De laatste jaren ontwikkelt de ZMF steeds vaker een visie op allerlei onderwerpen. Met die visie gaat zij vervolgens de boer op en probeert er mede standers voor te vinden. In de ledenvergadering kwam naar voren dat het bij beleids beïnvloeding niet gaat om een principiële keuze uit een van de drie manieren van aanpak. Het gaat eerder om de keuze voor een benadering waarmee het best kan worden gescoord. Overleg of "groen polderen" is niet van de baan. Wel zal er selectief mee moeten worden omgegaan. De ZMF dient steeds duidelijk te hebben: Wat levert het op? Wat is de inzet? Kan initiatief worden genomen? Valt het de achter ban uit te leggen en kan deze er ook bij worden betrokken? De ZMF zal confronteren als niets anders rest en er brede steun voor is. En zijn er ant woorden nodig op problemen of bestaat er behoefte om toe komstgerichte voorstellen te doen, dan kan het formuleren van een visie opgeld doen. Het gaat dan om een visie met gidswerking die ook draagvlak heeft. Soms kan het gebeuren dat een overstap wordt gemaakt van de ene wijze van aanpak naar de andere. Dat hebben we bij de WCT gezien. Eerst is gekozen voor het overleg. Toen de Staten zich dit najaar voor de WCT uitspraken, heeft de ZMF met een juridsiche procedure de confrontatie gekozen. De redenen vindt u in het eerste bericht op deze pagina. De komende jaren zal het daarom aankomen op het kie zen van een slimme, en goed- doordachte mix van de drie opties, (tvm) Uitslag waterschapsver kiezingen teleurstellend Op woensdag 20 november 2002 zijn de verkiezingen gehouden voor het bestuur van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen. De Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties hebben drie kandidaten voor gedragen voor het bestuur, die extra aandacht vragen voor de natuur, de ruimte, de rust en het karakteristieke landschap van Zeeuws-Vlaanderen. Uiteindelijk is alleen Adri Paauwe uit Zaamslag als enige 'groene' kandidaat gekozen. Marden van der Krabben uit Aardenburg en Rob Remmerts uit Axel zijn beide als eerste reserve op de lijst geëindigd. Ongeveer 9% van het totaal aantal stemmen in Zeeuws- Vlaanderen is uitgebracht op de groene kandidaten. Hoewel dus bijna één op tien stem mers voor een groene kandi daat heeft gekozen heeft dit de natuur- en milieuorganisaties slechts één zetel opgeleverd. Een slecht resultaat, (ip) Kwartje van Kok Milieudefensie heeft de aan bieding van de kaartjes Kwartje van Kok uitgesteld. Door de val van het kabinet Balkenende is de aanbieding van de kaarten verschoven naar eind december, tijdens de laatste ministerraad vergadering voor het verkie zingsreces. U kunt dus nog een actiekaartje insturen. Voor meer informatie kijk op www. milieudefensie. nLVerkeer (cb) 10 WANTIJ december'02

Wantij | 2002 | | pagina 10