Afval Nog wat cijfers December 2002 nsumentenblad Inhoud: Nog wat cijfers Meer scheiding nodig Scheiden is goed Voorkomen is beter Hergebruikmogelijkheden Composteren of bij het Gij •Adressen Gerda Spaander De welvaart van een samenleving is goed af te lezen aan de hoeveelheid en de aard van haar afval. Aan de statistieken zien we dat er véél afval wordt geproduceerd. In de milieustraat zien we dat de afgedankte spul len bepaald niet allemaal onbruikbaar zijn. Nog redelijke bankstellen, aardige kastjes, audio-apparatuur en computers (zouden die het echt niet meer doen?), textiel dat het stadium van vodden nog lang niet heeft bereikt. Er belandt van alles in de diverse containers waarvan we niet al te lang geleden niet hadden kun nen bedenken dat we dat weg zouden gooien, en velen buiten het welvarende westen denken er waar schijnlijk nog steeds zo over. Het is de achterkant van de consumptiemaatschappij. Als je geregeld iets koopt zal er wat moeten doorstromen naar de afdeling vuilnis. Volle huizen zijn tegenwoordig niet in de mode. Bij kopen is het als met eten: je haalt iets moois/lekkers/nuttigs binnen, maar op korte tot lange termijn wil of moet je er van af. Meestal is dat niet moeilijk, de groene, bruine of grijze container is groot en de vuilniswagen komt wekelijks langs. Daarmee is het probleem wel van ons bord, maar niet de wereld uit. Dat afval een gewichtige kwestie is merken we aan de rekening die we krijgen voor de ver werking. Sinds het begin van de jaren negentig is die soms wel met 800 geste gen. We produceren wel meer afval dan in 1990, maar gelukkig niet 8 maal zoveel. De stijging komt vooral voor rekening van de ontwikkeling van de afvaltechnologie: van simpel storten naar hoogtechnologi sche afvalverbrandingsinstallaties (AVI's) en steeds verdergaande scheiding. Verbranding kost ruim 10 eurocent per kilo, dus hoe minder er de oven in gaat, hoe beter voor portemonnee en milieu. \V\VCi A Vomx> V V In 2001 produceerde een gemiddelde Nederlander 565 kilo huishoudelijk afval. En dan is al dat huishoudelijk afval nog maar een bescheiden deel van het totale afval. Afval van o.a. industrie, bedrijven, overheid, afgedankte auto's en uitgebag gerd slib brengt de jaarlijkse Nederlandse afvalberg per persoon op de gigantische hoeveelheid van ruim 3700 kilo. Dat Nederland nog niet één grote stortplaats is komt door verbranding, compostering en hergebruik. Ruim 70% wordt herge bruikt. Daarnaast levert verbranding van afval elektriciteit voor zo'n 900.000 huis houdens en warmte voor bijna 400.000 huishoudens. Afval dat niet herbruikbaar en niet brandbaar is gaat naar 39 stort plaatsen. In Zeeland zijn er twee: bij Nieuwdorp en bij Sluiskil (Koegorspolder)

Wantij | 2002 | | pagina 11