Meer scheiding nodig Scheiden is goed WW De Zeeuwse afvalverwerking komt vooral in het nieuws als het gaat over de vraag wie de vuilnis ophaalt. Stiller is het op het front van scheiding en preventie. Maar dat gaat veranderen. Een jaar geleden schreef Wantij over het project 'Kansen in de Zak', waaraan aüe Zeeuwse gemeenten, de Provincie en het OLAZ meedoen. Omdat Zeeland (overigens net als de andere provincies) onder de landelijke normen voor alvalscheiding zit, wordt er met 'Kansen in de Zak' bekeken hoe er met name meer papier, GFT, textiel, glas, wit- en bruingoed en klein chemisch afval gescheiden kan worden ingeleverd. We vroegen Frans van Langevelde, beleids medewerker van de Provincie en project leider van 'Kansen in de Zak' of de Zeeuwse huishoudens al concrete maatre gelen kunnen zien. "Nog even geduld. Tot nu hebben we er vooral gewerkt aan de voorbereiding. Er is een 'nul-meting' gedaan, waarbij o.a. aan de hand van sorteerproeven is gekeken hoe het er met de Zeeuwse afvalscheiding voorstaat. De gemeentelijke inzamelstruc- turen zijn in kaart gebracht. De nulmeting heeft inzicht gegeven in de locale omstan digheden per gemeente. Daarnaast heb ben we per gemeente 100 inwoners ondervraagd over hun scheidingsgedrag, hun motieven en hun eventuele belemme ringen. Daarbij zien we dat een deel van de mensen weinig weet over de zin van afvalscheiding en hoe het werkt. Een nog steeds wijdverbreid misverstand is dat het afval vervolgens toch weer op één hoop wordt gegooid! Verder willen sommigen dat het makkelijker wordt gemaakt: meer plaatsen waar je glas, oud papier e.d. kwijt kunt, of een hogere ophaalfrequen- tie. Verder is geconstateerd dat in Zeeland ca. 20 meer huishoudelijk afval gescheiden moet worden ingezameld om aan de lan delijke doelstellingen te voldoen. Daarmee is zo'n 1,3 miljoen euro aan ver werkingskosten te besparen en een hele boel grondstoffen!" rest 55% wit/bruin goed 0,8% oud papier 15% tas 4% textiel 0,5% k.c.a. 0,4% Diagram Zeeuws afval in 2001totaal 490 kg per persoon per jaar, GFT 24%, oud papier 15%, glas 4%, textiel 0,5%, k.c.a. 0,4%, wit/bruingoed 0,8%, rest 55%. Van Langevelde geeft aan dat deze uitkom sten in de loop van 2003 tot o.a. de vol gende maatregelen en proefprojecten zul len leiden (sommige in heel Zeeland, andere in een of meer gemeenten): een provinciale voorlichtingscampagne over het hoe en waarom van afvalschei ding. Ja, dat gaat papier kosten... afstemming van de scheidingsregels en inzamelmomenten van textiel binnen alle gemeenten waar nodig aanpassing van inzamelpun ten en ophaalfrequenties voor oud papier, textiel en glas aan de landelijke normen. Dus hier en daar een glasbak erbij of op een betere plaats, vaker oud papier opha len maatregelen voor meer gescheiden inza meling in vakantieparken maatregelen voor een betere gescheiden inzameling van GFT bij hoogbouw diverse proeven op gemeentelijk niveau. Voorbeelden: - m.b.t. GFT-inzameling: beperken van geuroverlast door het centraal schoonma ken van de containers in warme perioden, het wekelijks ophalen van GFT en voorlich ting over het voorkomen van geuroverlast. Verder zijn er in diverse gemeenten initia tieven om gratis een tweede GFT-container beschikbaar te stellen of een speciale tuin- afvalroute in te voeren om te voorkomen dat tuinafval met het restafval wordt mee gegeven. In dat rijtje hoort natuurlijk ook het blijven stimuleren van de thuiscompos tering - m.b.t. oud papier: proeven met een papieropbindsysteem, waarin het papier makkelijk kan worden bewaard en samen gebonden, naast de grijze en groene con tainer ook één voor papier, betere afspra ken met verenigingen, en een proef met gecombineerd ophalen van textiel en oud papier. Kortom, er komen heel wat maatregelen aan om tot betere resultaten op het gebied van de afvalscheiding te komen. Het doel van 'Kansen in de Zak' is dat er uiteindelijk 20% méér huishoudelijk afval wordt gescheiden. Thuis en in de milieustraat kan naar harte lust worden gescheiden. In de milieustraat staan containers voor: metalen. In de AVI wordt het meeste ongescheiden metaal er alsnog uitgehaald en hergebruikt. ongekleurd, groen en bruin glas, plat glas Uiteraard géén aardewerk en stenen krui ken, verder geen kristalglas (bevat loodoxi- de), gloeilampen (bevat niet alleen glas), spaarlampen en TL-buizen (idem, hoort bij chemisch afval), vuurvast glas (heeft hoger smeltpunt dan verpakkingsglas), opaalglas (bevat fluor), spiegelglas (bevat kwik of ander metaal), vensterglas (heeft andere samenstelling dan plat glas) alleen in spe ciale glasbak, gekleurd glas, anders dan bruin of groen kan in de groene bak. draagbaar/bruikbaar textiel en schoenen. Soms kan er ook versleten textiel worden ingeleverd dat dan in poetsdoeken voor de industrie wordt omgezet, vaak kan dat helaas niet papier/karton. Wel: cadeaupapier, computeruitdraaien, eierdozen, enveloppen, kartonnen en papieren verpakkingen, kranten, papier snippers, reclamedrukwerk, schrijfpapier, telefoongidsen, tijdschriften. Niet: behang, carbonpapier, foto's, fris- drank- en zuivelverpakkingen, geplastifi ceerd papier, vuil papier puin klein chemisch afval: Huishouden Batterijen, spaarlampen, TI. buizen, vloeibare gootsteenontstopper, lampenolie, petroleum, bestrijdingsmiddelen, insecticiden.

Wantij | 2002 | | pagina 12