Voorkomen is beter Herqebruik- mogelijkheden Composteren of bij het GFT? 'o's: Gerda Spaander Medicijnkastje Medicijnen, injectienaalden, kwikthermo meter Doe Het Zelf Verf, lak, beits, houtverduurzamingsmid- delen, hulpmiddelen bij het verven, zoals terpentine, afbijtmiddel, kwastreiniger en wasbenzine Lege verfblikken hoeven niet bij het k.c.a. Hohbv Fotoflxeer- en ontwikkelaar Etsvloeistoffen Zoutzuur Vervoer Accu's, afgewerkte olie, motorolie, rem- olie, benzine, oliefilters asbest dode huisdieren huishoudelijke elektrische apparaten Voor nieuwe apparaten wordt vanaf 1999 (grote apparaten) en 2000 (kleine appara ten) bij aankoop een verwijderingsbijdra ge betaald, variërend van 1 tot 17. Na inlevering bij de leverancier (bij aankoop van een nieuw apparaat) of de milieu straat worden materialen als ijzer, koper, aluminium, glas en kunststoffen opnieuw gebruikt, en eventuele schadelijke stoffen worden verantwoord weggewerkt. In de toekomst moet de industrie zelf gaan zor gen voor de verwerking van de apparaten die ze heeft geproduceerd. Dat zal waar schijnlijk leiden tot milieubewuster ont werpen. takken, snoeihout, tuinafval bouw- en sloophout (niet verduur zaamd), houten meubelen schone grond overig brandbaar afval overig niet brandbaar afval Tegenwoordig is er bij de milieustraten ook iets te halen: kant en klare compost uit de composteringsinstallatie kan gratis worden meegenomen. Voorkomen van afval is hét beste voor het milieu. Omdat het grondstoffen spaart, omdat recycling van gescheiden afval niet altijd probleemloos is - het levert bijvoor beeld wel eens overlast op voor de omge ving van die bedrijven. En er zijn genoeg mogelijkheden om min der afval aan de weg te zetten. Zoals: bij het boodschappen doen (met eigen boodschappentas) letten op onnodige ver pakking geen wegwerpartikelen kopen (luiers, aanstekers, pennen, zakdoekjes, camera's) zo mogelijk grote en/of navulbare ver pakkingen kopen geen impulsaankopen doen van zaken die niet nodig blijken of al weer snel ver velen repareren in plaats van weggooien en bij aankoop rekening houden met de mogelijkheid van repareren de nee/ja of nee/nee sticker op de brie venbus om ongeadresseerd reclamedruk werk te weren (ter voorkoming van gemiddeld 20 reclamefolders per brieven bus per week). De sticker is verkrijgbaar op het gemeentehuis. voor overtollig huisraad of kleren een andere bestemming zoeken, b.v. een kringloopwinkel, of een rommelmarkt, al dan niet voor het goede doel (voor zover daar nog ruimte is want in die branche is niet zozeer het aanbod als wel de afname van spullen het moeilijke punt; niet alleen brengen dus, maar ook eens halen!) zelf composteren (zie verderop) Voor sommige soorten afval is een andere toekomst mogelijk dan de milieustraat en vervolgens de afvalverbranding. Een aantal voorbeelden: Kurk wordt door sommige schoenmakers ingenomen en daar worden dan nieuwe zooltjes van gemaakt. Shampoo- en andere flesjes van de Bodyshop kunnen opnieuw worden gevuld of voor hergebruik worden ingele verd. Gereedschap dat de deur uitgaat kan via 'Gered Gereedschap' een tweede leven krijgen in ontwikkelingslanden. Bij 'Gered Gereedschap' in Middelburg, en bij de Zeeuwse Praxisfilialen kan gereedschap worden ingeleverd. Wat grotere hoeveel heden kunnen worden afgehaald. Oude computers (vanaf type Pentium 200) kunnen via de Stichting Furbie nog wat langer mee op scholen en maatschap pelijke instellingen. Dit is bovendien als 'gift' op te voeren voor de belasting. Een aantal types printer-cartridges van Canon en HP kunnen opgestuurd worden naar het recyclingsbedrijf Future Green. Deze vult de cartridges opnieuw, en betaalt per cartridge 1,82 aan de Zeehondencrèche in Pieterburen of Unicef. Informeer ook bij uw tennisvereni ging: de kans is groot dat zij deze cartrid ges ook inzamelen. De vereniging spreekt met Future Green af welk deel van de opbrengst naar de vereniging gaat en welk naar het goede doel. Ook andere vereni gingen en scholen kunnen bij Future Green zo'n regeling aanvragen. Een aantal tuincentra is bezig een retour systeem te ontwikkelen voor de talloze plastic plantenpotjes (landelijk een klei ne 300 miljoen). Overigens zitten er ook biologisch afbreekbare potten aan te komen, van b.v. aardappelschillen. Sommigen fietsenwinkels hebben een Het GFT-afval gaat natuurlijk niet bij het restafval. Maar is er een groot verschil tus sen zelf composteren en afvoeren in de bio-bak? Zelf composteren bespaart energie voor transport en verwerking. Je houdt er gra tis compost aan over. Maar sommige res ten kunnen wel bij het GFT en niet op de eigen composthoop, meestal omdat de temperatuur bij grootschalige verwerking hoger oploopt, en de compostering dan beter verloopt. (Onkruid)zaden en ziekte kiemen overleven de eigen composthoop vaak wel, maar de 70° in de composte ringsinstallatie niet. Wat kan er op de composthoop? Aardappelschillen beperkt Citrus-schillen beperkt Andere schillen Ongekookte groenteresten Eierschalen Notedoppen Zaagsel Turfmolm Theebladeren- en zakjes Koffiedik Houtas beperkt (Gekochte) Snijbloemen, Kamerplanten beperkt Onkruid beperkt Gemaaid gras Bladeren Naalden e.d. van coniferen Stro beperkt Tuinaarde, potgrond, zand Plantenpotten van organisch materiaal Bevatten (tenzij biologisch) resten van bestrij dingsmiddelen, die het composteringsproces belemmeren. Ze kunnen onbeperkt bij het GFT- afval container staan voor afgedankte buiten banden. Soms kun je hier gratis je ban den in kwijt, soms kost het een klein bedrag.

Wantij | 2002 | | pagina 13