Foto's: J. Moekotte aan allerlei regels houden. Van der Wolde: "Het is verre van eenvoudig om wat zich onder water aan strafbaar gedrag afspeelt, ook boven water te krijgen." Bezitters van een bootje moeten het Binnenvaartpolitiereglement kennen en de Provinciale Milieuverordening. Net als op de weg, moeten ze zich ook op het water aan snelheidsbeperkingen houden en mogen ze niet voor anker gaan op een schelpdierperceel. Als ze in het bezit zijn van een marifoon zijn ze verplicht om naar kanaal 68 van de Centrale Verkeerspost te luisteren. Vistuig moet aan allerlei maten voldoen. Van den Bos: "Ja, het wemelt van de voor schriften. We werken stapels papier door om op de hoogte te blijven. Kijk eens (hij haalt een stapel papier te voorschijn) dit zijn zo die voorschriften waaraan alleen al vistuig moet voldoen. Dirk, wat hebben we in de contactgroep niet afgesteggeld, alleen al over de omschrijving van staand want? En wat er daarnaast vanuit Brussel (Europese Unie) aan regels op ons afkomt!" Respect De Oosterschelde is een natuurgebied met internationale allure. Over het Nationale Park is een prachtige brochure uitgegeven. Van der Wolde heeft er daar van onlangs in Zuidwest Nederland zo n 1200 uitgedeeld: "Soms ben ik meer met voorlichten bezig dan met handhaven." Volgens de uitgever, de Provincie Zeeland, is de zeearm kwetsbaar en verdient daar om de grootst mogelijke bescherming en het grootst mogelijke respect van de bezoekers voor de gebruiksregels. Moet er dan niet meer blauw op het water komen? Van der Wolde: "Tja, daar doe ik zo geen uitspraak over. Wat ik wel weet is dat de politie tot voor tien jaar nog drie boten had, maar dat we sinds kort hun laatste boot missen. Die ligt niet meer in Wemeldinge aan de Oosterschelde, maar in Hansweert aan de Westerschelde. De politie heeft gekozen voor het controleren van de vervoersassen. Voor hen lijkt daar mee het milieu van minder belang." Zeehonden We varen intussen langs een zandbank waarop een zeehond ligt. Van den Bos:" Als kind scharrelden we graag over de schorren. We raapten kok kels en riepen wel eens boe om een zee hond aan het schrikken te maken. Dan praat ik over het begin van de vijftiger jaren, honderden zeehonden zag je toen nog. Je had zelfs nog robbenjagers. De oude Zalm uit Haamstede bijvoorbeeld. Zeehonden werden in die tijd door de vis serijsector actief bestreden. Robbenjagers kregen voor elke vlerk een premie." Van den Bos laat de boot bij de Galgeplaat aan de grond lopen: "Bij opkomend tijd kan dat. Gisteren ben ik met een laddertje van boot gegaan en heb kris kras ander half uur over de plaat gelopen. Kon ik nog goed zien welke schade de storm van een tijd terug heeft aangericht. Kijk, je ziet hier dat de storm duizenden en duizen den kilo's mosselen van de percelen heeft gespoeld." Vliegtuig Van der Wolde: "Een paar keer per jaar bekijk ik de Oosterschelde ook vanuit de lucht. Dan zie je het gebied toch weer anders, zie je bijvoorbeeld wegen waar je nog nooit gebruik van gemaakt hebt. Dat kan van pas komen bij het vangen van stropers. Je ziet de morfologie van het landschap veranderen en natuurlijk wor den de zeehonden geteld. Sportvliegtuigjes zijn trouwens, wat mij betreft, een punt van zorg. Hun aantal neemt toe. Die willen ook graag de zee honden zien en vliegen soms op 150 meter of nog lager. Maar die vliegtuigjes aanpakken is alweer niet eenvoudig. Met een simpele foto toon je niet aan hoe laag ze gevolgen hebben. Die zou je eigenlijk direct in de lucht moeten kunnen bekeu ren." De handhavers ervaren dat het ontbreken van apparatuur hen soms parten speelt. Is Van der Wolde tijdens zijn werk bewa pend? "Dat wil mijn werkgever niet, die ziet mij vooral als ambassadeur, als iemand die voorlichting geeft. Als we op het spoor zijn van stropers, voel ik me vaak gedwongen om gewapende assisten tie in te roepen." Japanse oesters De handhavers treffen elkaar geregeld op het water. Dan leggen ze hun boten tegen elkaar, wisselen informatie uit of geeft de een aan de ander monsters mee. Van den Bos: "Ik neem monsters van schelpdieren. Die worden onderzocht op onder meer de aanwezigheid van giftige algen. Dat onderzoek leidt soms tot het verbod aan de beroepsvissers om bijvoorbeeld mos sels uit bepaalde landen te importeren. Kijk daar maar eens wat exoten kunnen doen." Hij wijst naar een dikke laag witte oesters op een drooggevallen plaat. "Die Japanse oesters zijn een plaag." Wanneer De Valk weer in de haven van Yerseke ligt, vraagt Van den Bos zich af of al die regelge ving veel effect heeft. "Let wel, ik onderschat niet de effecten van nieuwe technieken. Nee, ik bedoel de effecten op de mens. Zou die zich zoveel anders gedra gen wanneer we al die regels weg laten? Ik geloof het niet". Van der Wolde is het op dat punt niet met hem eens: "Ik kom uit de binnenvaart, uit het bedrijfsle ven dus. Daar telt toch maar een belang: dat is geld verdienen. Door mijn werk bij de overheid heb ik langzaam maar zeker oog gekregen voor de natuur. Die moet je beschermen, daar ont kom je niet aan." Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie 14 WANTIJ december'02

Wantij | 2002 | | pagina 18