Foto's: Jaap Wolterbeek. gevoel: "De Deltawerken hebben Zeeland behoed, maar ook verminkt." Kuipers berust: "We kunnen anno 2002 niet meer in een eilandenrijk wonen." Nattigheid "De overstroming van 1953 is toch ook wel een les geweestzou ik zeggen. Andere volken zouden er vandoor gegaan zijn, de hoogte in, waar de zee niet kan komen! Maar de Hollanders niet! Waar zouden ze trouwens naar toe moeten? Meneer! Ik zeg u, als een heel volk zich eeuwenlang specialiseert in het wonen op een stuk grond dat eigenlijk aan de vis sen toebehoort, een terrein dat feitelijk niet voor de mensen geschapen is, dan moet zo 'n volk er op den duur een specia le filosofie op na gaan houden die niets menselijks meer heeft! Een filosofie die uitsluitend op zelfbehoud is gebaseerd. Een wereldbeschouwing die er alleen maar op gericht is het voelen van nattig heid te voorkomen! Hoe kan een dergelij ke filosofie algemene geldigheid bezitten? Waar blijven de grote problemen op die manier?" Uit: 'Nooit meer slapenW.E Hermans. Overtreden We maken een sprong naar de toekomst en stellen de vraag: Hoe hopen jullie dat Zeeland er straks uitziet? Over één ding is men het roerend eens. "Het getij moet terug!" Want als er een rode draad door de Zeeuwse historie loopt dan is het die van het water, het getij en de daarbijbeho rende rampjaren, de schorren en slikken, de inpolderingen. Slager, die een rol speelde in de acties voor het openhouden van de Oosterschelde, móet af en toe op de schorren staan. Daar overtreedt hij graag de wet voor. "Een vergunning aan vragen om lamsoren te snijden? Nee, ik zou met plezier een proces-verbaal krij gen." Ook Maas heeft de sterke aandrang om vrij door de Delta zwerven. "Mijn ten tje opzetten, goed verborgen, en dan 's ochtends met de kano door de geulen peddelen." Hij zegt met Slauerhoff "enkel het azuur als gezag te erkennen". Zwemer ziet zich ook geen kaartje kopen voor de Mantelinge: "De duinen zijn van ons. Ik heb daar als kind vrij kunnen spelen." Nieuwe natuur Hoewel ze allemaal van de natuur hou den, denken ze verschillend over de zoge naamde 'nieuwe' natuur. Maas is enthou siast over Plan Tureluur. Voor hem is het Zeeuwse landschap op zijn mooist in de oervorm: "Over het water kijken zonder eerst een dijk over te hoeven." De ande ren hebben wat bedenkingen. Slager stoort zich aan het afsluiten van gebieden zoals polders op Tholen. "Op de eerste plaats herken ik het landschap niet meer, omdat het in mijn jeugd een landbouwge bied was. Op de tweede plaats mag ik er niet meer in omdat het nu natuur is." De historici onder de schrijvers hebben ook moeite met sommige nieuwe natuur. Kuipers: "Op Schouwen hebben ze na de ramp, zonder historisch besef, het land heringericht, wegen verlegd, buurtschap pen en vliedbergen opgeruimd, gewoon met bulldozers weggeschoven. En nu, vijf tig jaar later, worden bij Ellewoutsdijk inheemse Romeinse nederzettingen opge ruimd om natuur aan te leggen bij de ingang van de tunnel." Na 2 uur met 4 schrijvers praten is een conclusie niet gemakkelijk. We doen deze: "In Nederland is een enorme strijd om de ruimte aan de gang. Projectontwikkelaars, boeren en natuurbeschermers bevechten elkaar. Laat de uitkomst zijn dat Zeeland wijds blijft, zo natuurlijk mogelijk, met respect voor de his torie, ook voor het cultuurland schap. Laat ze vooral ophouden telkens alles te veranderen. Kies voor de groen- blauwe oase." Vier Zeeuwse schrijvers, Goes november 2002 Jan J.B. Kuipers is archeoloog, schrij ver, redacteur en wordt de columnist van Wantij in 2003. Bloemlezing uit zijn werk: •'Een zomerreis door 18de-eeuws Zeeland' (1992) •'Bannenfluister, hemelglas' (SF. 1995) •'Zeeuwen te water. Sporen van een mari tiem verleden' (1996) •'Elk moment de dageraad. Thoreau en het ontwaken' (1997,1998) •'Moord aan boord van de PSD' (1998) •'Zeeuwen tegen het water. Sporen van de waterstaatsgeschiedenis in Zeeland' 2e druk 2001) •'Maritieme geschiedenis van Zeeland. Water, werk, glorie en avontuur' (2002) •'Van schandsteen tot straatkapel' (met Peter Sijnke, 2e druk 2002) •'Echo's van het water. Vijftig jaar febru- ariramp 1953' (met Cees Maas, 2002) 4 WANTIJ december '02

Wantij | 2002 | | pagina 4