Geworteld in de Delta Kees Slager 'Wat is dat tochvroeg de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder aan me, 'wat is dat toch dat zoveel Zeeuwen met hun rug naar de zee leven? Terwijl voor cap tains of industry een van de weinige redenen om hier te komen wonen nu juist de aanwezigheid van het water is. Want hier kunnen ze zeilen op de brede stromen van het Deltagebied en hier kunnen ze fraai wonen aan het water; aan de Vlissingse boulevard of in het Goese Meer. Maar Zeeuwen hebben dat nietdie zien het water alleen maar als een vijand, die moet worden weggeborgen ach ter hoge betonnen dijken. Wat is dat toch met die Zeeuwen?' We spraken elkaar vanwege de W naderende 50-jarige herden king van de ramp. En zo kwam de afwijzing van het ontpolde- ringsplan langs de Westerschelde ter spra ke. Want bij de discussie daarover, werd 1953 opgevoerd als hét argument om die - volgens de boerenvoormannen te vriende lijke - manier van omgaan met het water, radicaal af te wijzen. Ik bleef het antwoord schuldig omdat de vraag me overviel en ik persoonlijk niet met mijn rug naar het water sta. Maar de vraag het me niet los. En omdat ik toen net had afgesproken om een lezing te houden met een historisch-sociologisch tintje, had ik nóg een reden om na te den ken over vragen als: Wat voor invloed heeft het Deltalandschap op de bewoners van de eilanden gehad? Wat voor band hadden ze er mee en hébben ze er nü mee? Een belangrijk gegeven - denk ik - als je wilt discussiëren over de toekomst van het gebied. Die vraag van de commissaris was eigen lijk heel simpel te beantwoorden en ik had hem ook ter plekke kunnen beden ken. We spraken ten slotte over de ramp. Ik had slechts hoeven te zeggen: Nieuwerkerk 289 doden, Stavenisse 153 doden, Ouwerkerk 91 doden, En zo het zwarte rijtje van februari 1953 verder langs. Angst De angst en aversie zitten even diep als de wortels van de bewoners. Ze dateren uit de tijd dat de Delta ontstond. Ze zijn opgewekt en bevestigd tijdens de vele stormvloeden die het gebied teisterden. Hoe ingrijpend dat is geweest voor de bevolking wordt duidelijk als je weet hoe veel gemeenschappen in de loop der eeu wen zijn weggevaagd. Ik heb een poging gedaan om de verdronken plaatsen op een rijtje te zetten. Ik beperkte me tot Zeeland, maar toen ik er mee klaar was schrok ik van de lengte. Want luister welke dorpen er allemaal verdronken: Agger, Avenkerke, Axel, Badickedorp, Baerzande, Bommenede, Borrendamme, Boterzande, Briellen, Brieskerke, Broeke, Claeskinderkerk, Clauskinderen, Couwerve, Crabbendijck, Duvenede, Dyxhoek, Emersweert, Ekinge, Emilisse, Everinge, Everswaard, Ik heb nu nog maar 5 letters van het alfabet afgewerkt en al 22 dorpen opgesomd. Ik ben op een voorlopig totaal gekomen van 84 dorpen (plus de stad Reimerswaal). Dus 85 plaat sen, die verzwolgen werden door het water. Eigenlijk zouden alle namen van de ver dronken plaatsen gebeiteld moeten wor den in een monumentale steen op een gevoelige plek. Opdat wij onze geschiede nis niet vergeten. Voor wie die geschiedenis kent is het niet vreemd dat in generaties eilandbewoners de angst voor het water zich diep heeft geworteld. En angst die zo diep zit, leidt vaak tot pavloviaanse reacties. Ook als het niet meer nodig is: als nü het woord 'ont- polderen' valt bijvoorbeeld. Esthetisch Maar - zult u misschien zeggen - er waren in het verleden toch veel meer momenten waarop de Delta er vredig bij lag? Iedereen die ogen in zijn hoofd had moet toch hebben genoten van het schitterende 6 WANTIJ december '02

Wantij | 2002 | | pagina 6