I ecreatie )e verklaring lijkt me simpel: in die tijd mmers kregen ook de mensen in de elta het economisch beter. Recreatie erd ook voor hen normaal en recreëren an getijdenwater is nu eenmaal een van e meest favoriete vormen. Zo kregen veel ewoners voor het eerst grote waardering oor al het water rondom hen. Ze leerden ovendien allemaal zwemmen waardoor e nóg een plezierige kant van het water ontdekten. [Tegelijkertijd liep de invloed van de kerk terug. En hetzelfde gold vóór de invloed van de boeren - vanouds de invloedrijkste groep in de streek én de grootste voor standers van afdamming der zeegaten. De boeren slaagden er kortgeleden dan nog wel in om het ontpolderingsplan te torpederen met oude angstverhalen over het water. Maar hun afwijzing moeten we eerder zien in het kader van de eeuwige aversie van de boer tegen de Heren uit de stad. Heren die deze keer de Antwerpse havenbaronnen ten dienste willen zijn met een nog diepere Westerschelde en waar de boeren traditiegetrouw voor mogen opdraaien. Maar toevallig hoorde ik de voorlopige uitslag van het lopende Zeelanddebat. Dat leert dat de meerderheid der Zeeuwen niet tegen ontpolderen is. Waarmee andermaal is aangetoond, dat de tijden veranderen en dat de stelling van Van Gelder (zoveel Zeeuwen keren hun rug naar het water) nu niet meer opgaat. Plicht Maar nu we eindelijk zo ver zijn dat wij de angst voor het water aardig hebben over wonnen, nu we voor behoud van ons Deltalandschap zelfs in actie zijn geko men, nu is het meer dan ooit de plicht van planologen en bestuurders om de bevolking ook een landschap te bieden dat de moeite waard is. Het is tijd om hen te waarschuwen voor verdere aantastingen en bedreigingen van het landschap. Kijk naar de Westerschelde, waarvan het silhouet dankzij de hoog bouw bij Vlissingen, Terneuzen en Breskens steeds meer gaat lijken op dat van de verloederde Belgische Noordzeekust. Het westelijk gebied is in feite al verloren. Maar de rest van die zee arm is nog redelijk intact. Laat dat zo blij ven. Maar ik vrees het ergste. Want kijk naar het - van de afdamming geredde - land schap van het Oosterscheldegebied. De horizon van het eens zo tijdloze panorama dat zich aan je voeten ontrolde als je op de zeedijk stond, wordt er nu ook al ver pest met her en der achteloos rondge strooide windmolens en recreatiedorpen. Inflatie Er is een inflatie van het landschap gaande die er voor zorgt dat zij die ooit genietend op de dijk stonden, dat landschap steeds vaker geërgerd de rug toe keren. En er is meer ergernis onder hen die ooit in actie kwamen voor het behoud van het landschap. Zij die vochten voor het behoud van schorren en slikken wordt het nu verboden om er nog 'n maaltje lams oor te snijden. Verbodsborden woekeren als een epidemie langs de Deltawateren. Ik ken de argumenten, maar ik heb begrip voor hen die het verbod saboteren. Sterker, ik saboteer het soms zelf. Want ook ik móet af en toe het schor op kun nen, springend over kreekjes, een lawaaii ge scholekster boven mijn hoofd - het geluid horen van water dat wegsijpelt uit de geheime holten van het schor, de zilte lucht diep opzuigen en alleen in de wijds heid van het zeelandschap staan. Met al mijn zintuigen wagenwijd open kijken, luisteren, ruiken... En voelen dat ik hier geworteld ben. 'Het wezen van het leven van elk mens is het poëtische,' schreef - 82 jaar geleden - Rosa Luxemburg in haar cel in de gevan genis van Breslau. Ik zeg het haar hier vandaag na. In Zeeland kan iemand die even genoeg heeft van alle mensen nog alleen zijn met het landschap. Je kunt er nog plekken vin den waar geen mens te zien is, zelfs geen huis. En daar poëtische momenten bele ven. Maar die plekken worden steeds schaarser. Koester dat schaarse bezit en offer het niet op voor plannen om de happy few (de captains of industry) overal aan de Deltawateren te laten wonen. Want hun huis-met-fraai-uitzicht betekent maar al te vaak dat het landschap ermee wordt verpest. En daarmee het plezier van al die anderen. Ik meen dat het van wijsheid getuigt als een overheid niet alleen het inzicht heeft dat er ook zulke wensen en emoties leven bij haar burgers, maar er ook rekening mee houdt. En dus heel voorzichtig omgaat met het kost bare bezit van ons aller Deltalandschap Foto: Jaap Wolterbeek Kees Slager is journalist en schrijver. Hij sprak deze tekst uit op het symposium 'Delta in Zicht' op 8 december 2000 in Vlissingen. 9 WANTIJ december '02

Wantij | 2002 | | pagina 9