Weg van Zeeland Lex Kattenwinkel Mensen kunnen sterk gehecht zijn aan hun geboortegrond of aan het gebied waar ze wonen. Het idee is dat dat ook voor veel inwoners van Zeeland geldt. Waar zit 'm dat in? Wat is het dat mensen aan deze provincie bindt? Is het de verwantschap met andere Zeeuwen, zijn het de wijdse vergezichten of is het de alom bejubelde rust en ruimte? We vroegen het u, lezer van Wantij. ïTriMMh Bram Abrahamse, Serooskerke (W): "Als geboren en getogen Zeeuw voel ik me zeer gehecht aan Zeeland. In de eerste plaats omdat het m 'n geboortegrond is, maar ook omdat ik erg van het land schap hou. Van de openheid, het licht. Ook van de taal. Thuis spreken we meest al Zeeuws en op het werk ook vaak; dat geeft iets eigens. Na mijn afstuderen heb ik een paar jaar in Delft gewoond, maar gaandeweg begon ik mijn geboorteprovin cie te missen. Toen zich in Zeeland een geschikte baan aandiende kreeg ik de kans om terug te keren. Dankzij mijn werk voor de Deltawerken - ik was betrokken bij dijkversterkingen - is mijn band met Zeeland alleen maar verder versterkt. Ik denk niet dat we nu nog ooit uit Zeeland weg zullen gaan. Wim Geene, Burgh-Haamstede: "Als je terugkomt van een paar weken vakantie in Frankrijk of Drente ben je blij dat je de zee weer ziet en ruikt. Mijn vrouw en ik vinden het allebei heerlijk om te wandelen aan het strand. Als Zuid- Bevelanders wonen we alzo'n 35 jaar op Schouwen en we voelen ons er heel goed thuis. Dat komt ook door de rust en de stilte, al is dat in de loop der jaren wel veranderd. Door de dammen en de brug gen is het veel drukker geworden. Toeristen zijn er nu het hele jaar door. Dat mag van mij hoor, maar het laat wel zijn sporen na in het landschap. Overal wordt gebouwd. Er wordt wel veel geld gestoken in nieuwe natuur, maar ik weet niet wat ik daar van denken moet. Als ik zo 'n plan Tureluur zie. dan denk ik ook aan de boeren die daar hun brood heb ben verdiend. Die waren ook aan hun grond gehecht. Gerard Westerweel, Tholen: "Het is min of meer toevallig dat ik weer op Tholen terecht ben gekomen. Na mijn jeugd in Sint Maartensdijk en de leraren opleiding in Tilburg verwachtte ik voor een baan minstens naar Limburg te moe ten of een andere uithoek. Maar het werd Bergen op Zoom. Dat Tholen mijn woon plaats werd, kwam omdat we daar mak kelijk een huis konden krijgen. Ik denk dat ik het ergens anders ook wel naar mijn zin zou hebben, maar het is natuur lijk wel de plek waar m 'n wortels liggen. Ik ben echt verknocht geraakt aan het Zeeuwse landschap en de natuur. Met de Natuurvereniging Tholen zijn we bezig alle natuur op het eiland te inventarise ren en te monitoren. Dan merk je hoezeer de Thoolse jeugd, vooral die uit christelij ke milieus, betrokken is bij de natuur. Dat is wat mij betreft veel beter dan jon geren die de hele dag maar achter de computer zitten. Jacques den Engelsman, Arnemuiden: "Na mijn studie heb ik gevaren. Op tan kers. Na dertien jaar had ik het wel gezien en kon ik, als hoofdwerktuigkun dige, terecht bij Hercules in Middelburg. Daar ben ik tot mijn pensionering geble ven. Als geboren Zeeuw voel ik me thuis in Zeeland. Het is een zegening als je na een bezoek aan de Randstad voorbij Bergen op Zoom de wijde luchten boven de Oosterschelde weer ziet. Vanuit mijn verleden voel ik me zeer betrokken bij alles wat met scheepvaart te maken heeft. En ook met water. Als ik op het Veerse Meer wil gaan surfen en er dreigt vanuit het zuiden onweer, dan kijk ik altijd even in de krant naar de getijdentabel. Bij opkomend water trekt het onweer vrijwel nooit de Westerschelde over. Als het pas om vijf uur hoog water is ga ik 's mid dags met een gerust hart surfen, maar bij afgaand water blijf ik thuis. Jaap Hoek, Terneuzen: "Ik kom van oorsprong uit Groningen. Een Groninger kan goed aarden in Zeeland: daar is alles polder, hier ook. Een kleine veertig jaar geleden woonde ik in Bergen op Zoom en zag ik in Terneuzen een mooie vacature bij de plantsoenendienst. Ik heb er nooit spijt van gehad naar Zeeland te zijn gekomen. Vooral de kreken bieden een schitterend zicht. Samen met m 'n vrouw heb ik heel Zeeuws-Vlaanderen door gefietst, van zuid naar noord en van oost naar west. We fietsen nog steeds, maar omdat we inmiddels wat ouder zijn is dat wel min der geworden. Het landschap ligt me nog steeds na aan het hart. Ik heb 38 jaar bij de plantsoenendienst gewerkt en daar ging het toch ook om het mooi maken van de groene omgeving. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 12 WANTIJ december'02

Wantij | 2002 | | pagina 16