Nationaal Park Oosterschelde maar vol regels mooi, Serie over Handhaving (4) Jan Moekotte Justitie probeert, dat mogen we toch nog wel aannemen, de dief te pakken die een paar miljoen steelt. Justitie bemoeit zich, als waarschuwen niet meer werkt, uitein delijk ook met de diefstal van een rolletje drop. Zo hou den ook de handhavers van milieu- en natuurwetten zich bezig met grootschalige criminaliteit. Denk aan de ban- denberg in Terneuzen (deel 2 in deze serie), maar ook aan de Zeeuw die zonder ontheffing zeekraal snijdt. Wantij ging het water op met twee handhavers die de Oosterschelde als werkgebied hebben. hHenk van den Bos, in dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), heeft Yerseke als thuishaven. Voor hem is de 'Valk' zijn varend kantoor. Hij is een van de vijf visserijambtenaren die Nederland rijk is en als zodanig zelf een zeldzame soort. Dirk van der Wolde heeft twee petten op. Hij werkt bij de Provincie Zeeland en is ook agent. Hij heeft de 'Branta' tot zijn beschikking, een schip met Kats als ligplaats. De heren treffen elkaar maandelijks in de Lokale Contactgroep Milieu. Daarin komen alle handhavers die in om de Oosterschelde actief zijn bij elkaar. Schrik niet, dat zijn er nog al wat: het Korps Landelijke Politie Diensten, de Algemene Inspectie Dienst, het ministerie van LNY Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, Waterschap Zeeuwse Eilanden en het Openbaar Ministerie. Van der Wolde: "Ik vind dat we construc tief samenwerken. In de contactgroep komt bijvoorbeeld ter sprake dat de beroepsvissers last hebben van vernieling aan vistuig door duikers. Anderen worden daar dan alert op. In de contactgroep is ook afgesproken dat er minimaal 8 uur Henk van den Bos Dirk van der Wolde Foto's: J. Moekotte 13 WANTIJ december '02 per dag een surveillanceteam op pad is. Dat bestaat uit iemand van de politie en afwisselend iemand van de andere part ners. Zo profiteer je van eikaars experti se." Grensgevallen Wie grenzen trekt creëert vanzelf grensge vallen. Varend langs het strandje tussen Wemeldinge en Yerseke komt ter sprake hoe moeilijk het soms is om te bepalen wat nog net wel en wat niet meer toelaat baar is. Van der Wolde: "Graven is hier formeel niet toegestaan. Toch laat je ouders met kinderen daar hun gang gaan. Spitters naar zagers (zeeaas) hebben nog wel eens de neiging om juist daar te gaan graven waar het zeker niet mag. Die zagers zitten nu juist in de grond onder de visserijper celen." Van den Bos: "Die grond heeft een paar jaar nodig om te herstellen." Van der Wolde: "Tegen die spitters treden we dus wel degelijk op. Veel van die spitters lever den aan de handel. Er zijn er heel wat bekeurd en hun spitvork kwijt geraakt. Sinds in Goes een professionele kweker van zeeaas zit, zien we dat soort spitters een stuk minder." Zeekraal De Oosterschelde is Nederlands grootste Nationale Park met 37.000 hectare water en land. Er valt volop te genieten, al is er wel sprake van een groot aantal gedrags regels. Sportvissen mag met maximaal twee hengels, spitten van zeeaas mag alleen met vergunning. En waag je niet buiten het aangewezen spitvak. Voor het snijden van zeegroente (zeekraal en lams oor) is ontheffing nodig. Zouden de hand havers ook de Zeeuwen bekeuren die enkel het azuur als gezag erkennen (zie het eerste artikel in dit nummer)? Van der Wolde: "Ja, ook Slager krijgt van mij een bon als hij zeekraal snijdt zonder ontheffing." Verboden Het is verder verboden om dieren te ver storen, planten uit te steken of bloemen te plukken. De rust mag niet verstoord worden dus modelbootjes of geluidsappa ratuur zijn taboe. Op de vrij toegankelijke gebieden mag je dan weer wel schelpdie ren rapen, maar niet meer dan tien kilo per persoon per dag. Ook voor duiken heb je toestemming nodig en moet je je

Wantij | 2002 | | pagina 17