Parachutisten springen niet volgens plan i L Handhaving e Jan-Eeïco Dijk Inwoners van Sinoutskerke ondervinden al sinds lange tijd overlast van parachutespringers boven hun buurt schap. Onlangs vonden ze de sleutel om de overlast aan te pakken: met succes deden ze bij de rechter een beroep op de handhaving van het bestemmingsplan. Een weiland net buiten de kleine kern ten zuiden van Goes wordt in de zomermaanden regelmatig gebruikt als landingsplaats voor springers. Aanvankelijk probeerden omwonenden de hinder van rondvliegende vliegtuigjes en van de aan- en afrijdende busjes van de springplek naar het vliegveld aan te pak ken via de Luchtvaartwet. Tevergeefs: de rechter oordeelde dat deze wet enkel voorschriften gaf voor de veiligheid in de lucht. Overlast die ondervonden werd door mensen op de grond, viel daar niet onder. Vervolgens gooiden de Sinoutskerkers het over een andere boeg: ze dienden een verzoek in bij de gemeen te om handhaving van het bestemmings plan, omdat het bedrijfsmatige gebruik dat het parabedrijf van het weiland maakte in strijd was met de agrarische bestemming. Incidenteel De gemeente oordeelde dat geen sprake was van strijd met het bestemmingsplan. Er was sprake van incidenteel gebruik van het perceel dat te vergelijken was met sportvissen of met wandelen. Dat is ook niet strikt in overeenstemming met de bestemming, maar het blijft gewoon mogelijk het perceel volgens de oorspron kelijk agrarische bestemming te gebrui ken. Er was dus geen reden om tegen het parabedrijf op te treden, aldus de gemeente. En de overlast op de grond was zo beperkt dat de Sinoutskerkers er onmogelijk last van konden hebben. Niet incidenteel Omwonenden konden zich niet vinden in de gemeentelijke beslissing en togen naar de Middelburgse rechtbank. Die veegde de argumenten van de gemeente resoluut van tafel. Er was wel degelijk sprake van een situatie in strijd met het bestemmings plan. Het gebruik van het weiland was niet incidenteel, aldus de rechter. Het parabedrijf mocht volgens de vergunning op grond van de Luchtvaartwet gedurende de hele zomer vrijelijk van het weiland als landingsplaats gebruik maken. Het feit dat het bedrijf dat niet deed, nam de strijdig heid niet weg. De gemeente was bevoegd tegen de parachutisten op te treden en had het verzoek van omwonenden niet zomaar naast zich neer mogen leggen. Gronden Voor omwonenden is de uitspraak een opsteker, voor parachutisten zijn de drui ven zuur. Natuurlijk was ook voor de uit spraak van de Middelburgse rechtbank al bekend dat je agrarische gronden niet mag gebruiken voor allerlei recreatieve activiteiten. De rechtbankuitspraak gaat een stapje verder. Je moet bij de vraag of er strijd is met het bestemmingsplan niet alleen kijken naar het feitelijke gebruik, maar ook naar het gebruik dat toegestaan Foto: Jaap Wolterbeek is op grond van andere wetgeving zoals de Luchtvaartwet. Daarbij komt dat de uit spraak de mogelijkheid opent via het bestemmingsplan op te treden tegen acti viteiten die zich grotendeels in de lucht afspelen. Dat is opvallend, omdat een bestemmingsplan in de eerste plaats het gebruik van gronden regelt. Als je doorre deneert, zou je met de rechtbankuitspraak in de hand bijvoorbeeld ook via het bestemmingsplan straaljagers kunnen aan pakken die in een natuurgebied schieten. Of de uitspraak definitief stand zal houden is nog de vraag: de gemeente of het parabedrijf kun nen in hoger beroep bij de Raad van State. Omwonenden wachten in spanning af of dit muisje nog een staartje gaat krijgen Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bet Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 15 WANTIJ december '02

Wantij | 2002 | | pagina 19