KIJK OP DE KUST Duin Amerikaanse immigranten op het Zeeuwse strand Kijken naar WStf Richard Struijk De schelpenverzamelaar raakt niet onder de indruk van - Vf J' "V de Zeeuwse stranden. Onze kust is een afslagkust, op de meeste plaatsen geflankeerd door diepe geulen. Daaraan danken we wel de rijkdom aan fossiele haaientanden en fossiele schelpen, maar slechts af en toe ligt het strand vol met verse recente soorten. Een nieuwkomer die we vinden is een immigrant uit Amerika: de zwaardschede. Zwaardscheden op het strand van Oostkapelle. Foto: R. Stn Ik heb op Terschelling en bij IZandvoort gewoond, nu woon ik in Oostkapelle. Op het Waddeneiland verzamelde ik de enorme mesheften, zwaardscheden raapte ik vooral tussen Zandvoort en Noordwijk. Had je in Oostkapelle je dag dan lagen er soms zwaardscheden tussen de bruine kokkels. Maar de laatste jaren zijn ze steeds talrij ker geworden. Meestal gaat het om klein tjes, ragdun en broos, rozegroen getint. Wie langs het strand van Neeltje Jans wan delt, vindt er ook steeds meer. Het is zo'n tien jaar geleden dat ik de eerste zwaard scheden aantrof. We hebben hier te doen met een nieuwkomer langs de Nederlandse kust: de Amerikaanse zwaardschede, luisterend naar de weten schappelijke naam Ensis direktus. In 1982 waren die al gesignaleerd in het Duitse deel van de Waddenzee. Een jaar later werden ze aangetroffen op Schiermonnik oog en Terschelling. Vandaar begon de vic torie. Immigranten uit Amerika gedragen zich over het algemeen agressief, zonder dat ik daar verder iets mee bedoel. Ik noem slechts enkele voorbeelden uit de natuur: de Amerikaanse waterpest, de Amerikaanse vogelkers en de Canadese gans. de binnenkant. Het langgerekte, voorste indruksel komt maar een klein eindje voorbij de bruine slotband, die ook wel ligament wordt genoemd. Wie twijfelt mag, zeker op Neeltje Jans, op de exoot gokken. Dat deze schelpdieren daar vaste grond onder de voeten hebben gekregen, is te danken aan het geleidelijk aflopen van de kust ter plekke. De dieren graven zich verticaal in met behulp van de voet, waarmee ze zich ook verplaatsen. Na een storm liggen ze soms levend op het strand, maar wel ten dode opgeschreven. Vissersboot Zeer tot mijn ongenoegen is er voor de kust van Neeltje Jans regelmatig een vis sersboot te zien, de Ensis geheten. Deze voert dan wel leuk de naam van het week dier, maar gaat vernietigend te werk. De bodem wordt omgeploegd en grote aan tallen zwaardscheden worden opgevist ten behoeve van de consumptie in het buiten land. De talloze kapotte schelpen op het strand zijn slechts het topje van de ijsberg waarop, naar ik hoop, het schip ooit zal lopen. Als u dus bij rustig weer een strandwandeling maakt en desondanks veel gebroken zwaardscheden ziet liggen kent u de boosdoener Richard Struijk is lid van de KNNV Walcheren en voorzit ter van de Stichting Duinbehoud afdeling Zeeland. De Stichting Duinbehoud zet zich al 25 jaar in voor het behoud en herstel van de Nederlandse duinen. Help mee het kust- BeH0UDgebied te beschermen en word donateur. Meer informatie: bel 071 5160490 of www.duinbehoud.nl Kenmerken Waar mesheften kaarsrecht zijn, kent de zwaardschede altijd een gebogen vorm. De Amerikaanse is echter aan de kant van het scharnier, de slotband, tamelijk recht. De andere kant is gebogen. Beter is het verschil nog te zien op de spierafdruk aan 18 WANTIJ december'02

Wantij | 2002 | | pagina 22