Wat de weidevogelbeschermer beweegt Instinctief zwakbegaafd Landschap Nanning-Jan Honingh Onwillekeurig projecteer ik mijn 0 gedachten op die van de kievit: Waarom doe ik dit toch? Ieder jaar opnieuw vechten om een territorium, een relatie aangaan, een onderkomen bou wen, vier weken zwangerschapsverlof en dan broeden op wat we na ons pensioen zullen doen. Dan wachten tot de kuikens op hun eigen benen staan, protesteren tegen het zinloos geweld van meeuwen en kraaien, vervolgens op en neer vliegen tussen broed- en overwinteringsgebied, opgejtlt door de vorstgrens, uitdijende nieuwbouwwijken en dalende grondwa terpeilen. Gevaar voor eigen leven Weidevogelbeschermers worden niet door deze gedachten gekweld. Met frisse moed en bij het volle verstand staan zij 's mor gens op. Kou en harde wind trotserend fietsen zij naar hun territorium, vinden de verstopte nesten en markeren deze met bamboestokjes. Ze ontrukken met gevaar voor eigen leven de pas uitgekomen kui kens aan het trekkerspoor. Als er kuikens onder het gemaaide gras duiken, stoppen zij de trekker en zetten de pullen over de sloot. Ondertussen belaagd door de oudervogels, die het nut van deze daad niet inzien. Met de aanblik van het jong dat aan de veilige overkant de wal opkruipt, stellen zij zich tevreden. Het natuurwetenschappelijk nut van dit werk kan niet worden aangetoond. Zwakbegaafd Hoe brengen zij dit op? Wij mensen zijn 'instinctief zwakbegaafd' zei een christelij ke professor cultuurfilosofie. 'Instinct' is volgens hem dat dieren en alle andere niet-menselijke schepsels direct bestuurd worden door de 'goden'. "They do what they have to do" om het maar met Mahatma Gandi te zeggen. Wij mensen ontberen die automatische verbondenheid met de goden, met de natuur en met elkaar. Wij kunnen ons niet zoals de grut to onttrekken aan de alarmerende berich ten over uitsterven, ons gedwee laten opsluiten in een natuurreservaat bij 's Heer Abtskerke en na het broedseizoen zonder angst en twijfel de trek naar de Senegaldelta ondernemen. We zijn slechts zwak begaafd op dat gebied. Daarom hebben wij het nodig elk jaar met vreugde uit te zien naar de terugkeer van de kievit en de grutto en putten daaruit moed en kracht om ons voor hen in te zet ten. Kom mee naar buiten alle maal! Nanning-Jan Honingh is coördinator van de vrijwillige weidevogelbescherming bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Kuiken (kluut) worstelt zich uit het ei. Foto: SLZ Het weidevogelseizoen is weer begonnen. De hele winter - A^v' hebben de vrijwilligers gedroomd van een heerlijke stille voorjaarsmorgen met zon en bloeiend speenkruid en hun vondst van het eerste kievitsei. Nu, begin maart, oricler een vuilwitte hemel, kijkend over een een dun windje dat samen met wat verdwaalde natte, j sneeuwvlokken om mijn oren wappert, is het mijn beslagen kijker gaat met trage vleugelslagen mannetjeskievit zijn baltsvlucht opvoeren. 17 WANTIJ april '03

Wantij | 2003 | | pagina 17