31-12-2003 Greenpeace op campagne in de provincie www.epz.nl stop op; <3reen?eace' Regenboog boven Zeeland Gerda Spaander Ze houden kantoor in de Amsterdamse grachtengordel, in een pand waar menige advocaat jaloers op kan zijn. In dat mooie pand denkt Greenpeace na over (o.a.) het Zeeuwse milieu, en vooral over de invloed die Zeeuwse bedrijvigheid heeft op de rest van de wereld. En zo nu en dan trekken de mensen van Greenpeace er op uit om in Zeeland actie te gaan voeren. Greenpeace houdt zich relatief gveel met Zeeland bezig, op heel verschillende fronten. Zeeland treft deze eer omdat hier heel wat bedrijvigheid plaatsvindt met een soms wereldwijde uitstraling. Letterlijk, waar het gaat om de kerncentrale en de opwerking en opslag van het afval van de centrale. De laatste keer dat Greenpeace in Zeeland de pers haalde ging het over Dow, en haar verantwoordelijkheid voor de slachtoffers van de giframp in Bhopal. Ook Broomchemie was geregeld in het nieuws door de gezamenlijke actie van Greenpeace en de ZMF, waarbij het lukte om de productie van de nieuwste brand- vertrager te verhinderen. In 2001 hield Greenpeace voor de haven van Vlissingen het schip Saga Tide tegen, omdat het hout dat werd vervoerd een product was van kaalslag van Canadese oerbossen. Greenpeace hield zich zelfs bezig met de Zeeuwse landbouw: met succes spande ze een proces aan tegen zaadveredelaar Advanta in Kapelle, om veldproeven met genetisch gemanipuleerde gewassen te verijdelen. Kerncentrale Over de manier waarop Greenpeace zich bezighoudt met de kerncentrale en Broomchemie staken we ons licht op bij de betreffende campaigners' respectieve lijk Rianne Teule en Bart van Opzeeland. Toen Rianne Teule vorig jaar haar eerste sollicitatiegesprek bij Greenpeace voerde (om Diederik Samsom op te volgen, die nu dan toch echt in de Tweede Kamer zit), stond het werken aan de sluiting van de kerncentrale niet op haar toekomstige takenlijst, want die zou immers eind 2003 dichtgaan. Ten tijde van het derde gesprek was het tij gekeerd, want er zat inmiddels een O DA/1PF/VVD-regering, die geen bezwaar had tegen openblijven. Klommen actievoerders eerder op de kerncentrale om er de sluitingsdatum 31-12-2003 op te schilderen, op dit moment loopt de campagne vooral via de juridisch weg, en via het beïnvloeden van de onderhandelingen voor alweer het vol gende kabinet. Rianne Teule: "De kern centrale heeft nu een vergunning voor onbepaalde tijd, ondanks eerdere afspra ken, die niet goed waren vastgelegd. Het tweede paarse kabinet heeft een rechts zaak aangespannen om te bewijzen dat er was afgesproken dat Borssele eind 2003 zou sluiten, maar dat mislukte. Met het daarop volgende kabinet was het moeilijk zakendoen, want als ik onze argumenten voor sluiting aanvoerde ging men daar Meer radioactief afval, of meer lozingen. Het zit altijd fout als Borssele langer openblijft. Foto: Greenpeace niet tegenin, maar de reactie was dat men een andere afweging maakte. Dan ben je gauw uitgepraatMaar de uitslag van de laatste verkiezingen geeft nieuwe kan sen. De sluiting van Borssele is zo belang rijk én het CDA en de PvdA verschillen zodanig van mening, dat het in het regeer akkoord zal moeten komen. Dus daarop zetten we nu volop in. We hebben 50.000 handtekeningen aangeboden aan PvdA-lei- der Bos ("choose positive energy, reject negative energy") om onze argumenten kracht bij te zetten." Wordt dat allemaal niet erg kort dag, is het technisch wel mogelijk, wanneer er inderdaad tot sluiting eind 2003 wordt besloten? Volgens Rianne Teule valt dat wel mee: "Jaarlijks gaat de centrale een paar weken dicht voor onderhoud, dus technisch gezien is sluiting op vrij korte termijn te regelen." 3 WANTIJ april '03

Wantij | 2003 | | pagina 3