Kwwa Jv. »•- h»«f i m l'.S.iV»; H.f *v. Blokkade van een transport bij Broomchemie Foto: Greenpeace Altijd fout En dan is er nog de kwestie van de opwer king van de splijtstofstaven. Het Covra- gebouw is geschikt voor opslag van opge werkt afval, maar wanneer Borssele stopt met laten opwerken passen de onopge- werkte brandstofstaven er niet in. En als ze wél zouden worden opgewerkt, passen de extra lozingen bij opwerking in La Hague niet binnen het OSPAR-akkoord. Bij dat akkoord heeft Nederland zich vast gelegd op minder lozingen in het noord oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. Het zit dus altijd fout als de centrale lan ger open blijft. Op nucleair gebied wil Greenpeace verder laten zien wat de gevolgen kunnen zijn van radioactiviteit. Ze heeft hiervoor een fototentoonstelling ingericht over de bewoners rond hert Russische nucleaire complex Mayak. Hier is sinds de jaren vijf tig veel radioactief materiaal geloosd. Hierdoor zijn nu talloze mensen in die buurt ziek. Vanaf 24 maart zijn de foto's van de Nederlandse fotograaf Robert Knoth te zien in het stadhuis in den Haag. Greenpeace is niet alleen tégen, maar ook vóór: voor windenergie, en wel in de vorm van flinke windparken op zee. Werkt Greenpeace op het kern- en windenergie front samen met de ZMF? Rianne heeft in haar eerste half jaar als 'nucleair campaig ner' nog geen contact gehad met de ZMF. Maar het zal er wellicht van komen, de belangen zijn immers dezelfde. Broomchemie Bij de strijd tegen Broomchemie is cam paigner giftige stoffen' Bart van Opzeeland de ZMF wél tegengekomen. Weliswaar voeren Greenpeace en de ZMF ieder hun eigen juridische procedures, maar.ze wisselen wel kennis en ervaring uit. De kwestie van het tegenhouden van de productie van brandvertrager FR-720 is een jaar geleden al in de Wantij aan de orde geweest, dus daarover kunnen we hier kort zijn: FR-720 is een giftige, hor- moonverstorende stof, die niet verdwijnt maar zich juist over de hele wereld ver spreidt en overal in levende organismen wordt teruggevonden. Langzamerhand worden schadelijke effecten zichtbaar. Omdat Broomchemie bij de vergunning verlening niet heeft kunnen aantonen dat FR-720 géén schadelijke gevolgen heeft, heeft minister Pronk een jaar geleden een verbod afgegeven op productie, handel en gebruik van deze brandvertrager. Verschil met ZMF Waarin verschilt de aanpak van Greenpeace van die van de ZMF? Bart van Opzeeland: "Voor ons is de kwes tie FR-720 een onderdeel van het bredere terrein van moeilijk afbreekbare stoffen die we de wereld uit willen helpen. De ZMF en Greenpeace proberen beide met Broomchemie in gesprek te gaan, en we voeren beide juridische procedures. Maar daarnaast heeft Greenpeace aandacht getrokken door op verschillende plaatsen (o.a. in de Tweede Kamer) te gaan stofzui gen en het stof te laten analyseren op broomhoudende brandvertragers en ande re hormoonverstorende stoffen. Daaruit bleek dat deze verbindingen inderdaad niet alleen te vinden zijn in de computers en andere apparaten, of rondom de fabriek in Terneuzen. Een vervolg op de stofcuig-actie is het regenwateronderzoek, waarbij we gastlessen geven op 25 middel bare scholen in het hele land. Ik heb in Oostburg voor de klas gestaan, en een col lega in Terneuzen. We koppelen ons ver haal over hormoonverstorende stoffen aan het opvangen van regenwater bij de scho len. TNO analyseert het opgevangen op deze stoffen, en eind april, wanneer het onderzoek klaar is, gaan we terug naar de scholen om de resultaten te laten zien. "We vragen de scholieren dan om mee te denken over campagnes die we kunnen gaan voeren. In ieder geval blijken ze geïnteres seerd" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 4 WANTIJ april '03

Wantij | 2003 | | pagina 4