Twee hectare groen voor een hectare rood Nota Beeldkwaliteit provincie mist ambitie Gijs van Zonneveld ii ,,fr Onlangs verscheen de Discussienota Beeldkivaliteit van de Provincie Zeeland. Het is goed dat er met speciaal beleid eindelijk meer aandacht komt voor de kwaliteit van de bouwwoede in Zeeland. Want het is de voorbije jaren onvoldoende gelukt om de groene en blauwe kwa liteiten te behouden, laat staan te versterken. Altijd bleek er wel een reden te vinden om afbreuk te doen aan de kwaliteit van de omgeving. Foto's: Jaap Wolterbeek dDe nota is een discussiestuk zon der formele status. Het gaat eerst om informatieverstrekking, dan om het debat en daarna zullen Gedeputeerde Staten met beleidsvoorstel len komen. Als de Nota Beeldkwaliteit nu voldoende kaders zou bieden om te kun nen zeggen: "Dit kan zo echt niet, mevrouw/ meneer," dan wordt het Zeeuwse landschapsbeeld een prachtig decor voor een sociaal, economisch en ecologisch sterk Zeeland. Maar voordat het zover is zullen nog wel een paar pun ten in de nota aangescherpt moeten wor den. We pikken er twee uit: Grenzen Het is opvallend hoeveel ruimte het zoge naamde "stedelijke landschap" in de Discussienota Beeldkwaliteit krijgt. Dit is gebied waarin stenen, beton, asfalt en ijzer etc. hun plaats vinden. Een plek voor zogenaamde rode functies. Hoeveel, hoe dicht, in welke vorm? Dat blijkt voor meerdere uitleg vatbaar. In de Kanaalzone en op Walcheren en Zuid-Beveland worden de eerder vastge stelde stedelijke grenzen zonder schroom overschreden. Er is een vrijbrief voor het bouwen gegeven in plaats van voorwaar den die de balans tussen groen en rood gestalte geven. Met deze keuze wordt het verschil tussen stad en platteland ver scherpt, terwijl de opgave juist luidt: inpassing. De begrenzing volgt het Kanaal Gent-Terneuzen en de A 58. Dat is een val kuil. Moeten we trots zijn op de opzichti ge bedrijfslocaties bij Kruiningen en Goes, die van alles uitstralen, behalve duurzaam heid? En van de landschappelijke inpas sing van de kassen in de Bathpolder is al helemaal niets terechtgekomen. Door het stedelijk landschap langs infrastructuur te leggen, wordt de deur wagenwijd opgezet voor verdere corridorvorming. De buffers tussen de rode functies moeten in de Nota Beeldkwaliteit veel meer zichtbaar en voelbaar worden gemaakt. Ook moeten de consequenties van de titel stedelijk landschap worden geconcretiseerd. Rood voor Groen De aanleg van rode functies gaat nog altijd te veel gepaard met aantasting van natuur, landschap en leefomgeving. Dat rijmt niet met de natuurlijke en landschappelijke waarden die we in Zeeland proberen te behouden. De ZMF vindt dan ook dat het principe "Rood voor Groen" rotsvast ver ankerd moet worden in het provinciaal beleid. Dat is nu nog niet het geval. Het wordt nog te vaak terzijde geschoven of verkeerd ingezet. Het genoemde principe staat voor het evenwichtig investeren in economie èn natuur en omgevingskwali teit. Het Rijk vindt dat de provincies nade re invulling moeten geven aan "Rood voor Groen". Het is volgens de ZMF hét instru ment om een landschappelijke kwaliteit te realiseren die past bij de groen-blauwe oase die ook de provincie zegt na te stre ven. De Nota Beeldkwaliteit mist ambitie. Waarom geen directe koppeling tussen rode investerin gen en de oppervlakte groen die gerealiseerd moet worden? Bijvoorbeeld door te stellen dat een hectare rood minimaal gepaard moet gaan met de aanleg van twee hectare groen De Nota Beeldkwaliteit is verkrijgbaar voor 5, - via infocentrum(a zeeland, nl of te downloaden via www.zeeland. nl Meer informatie staat op www, zeeland, nl/beeldkwal iteit Gijs van Zonneveld is hoofd groene ruimte bij de ZMF. WANTIJ april '03

Wantij | 2003 | | pagina 8