L 1 Middelburgse rechtbank perkt beroepsmogelijkhHHjtt omwonenden in Handhaving ne zit w: va sc! belanghebbende kunnen worden beschouwd. Dit is met name het geval indien het besluit, ondanks een grote afstand en het ontbreken van zicht, toch directe invloed heeft op de woon- en leef omgeving. De laatste tijd lijkt de Raad van State een beetje van dat Kiki-criterium terug te komen. In recentere uitspraken oordeelde het college dat belanghebbenden een per soonlijk aangaand belang moeten hebben dat hen voldoende onderscheidt van anderen. Een bezwaarschrift van een omwonende tegen het kappen van bomen op de Dam in Amsterdam werd niet-ont- vankelijk verklaard. De Dam is toch een beetje publiek bezit van iedere Nederlander. De bezwaarde had geen belang dat hem onderscheidde van al die andere bezoekers van het Amsterdamse plein. Oordeel Terug naar de situatie in Oudelande. Over die zaak heeft de rechtbank in Middelburg inmiddels een oordeel geveld. Uitspraak: niet-ontvankelijk. De omstandigheid dat op de begraafplaats familieleden van de dame rustten achtte de rechtbank niet toe reikend voor het oordeel dat zij zich onderscheidt van andere burgers. Er was dus geen sprake van bijzondere omstan digheden. au lij) Recht is in beweging. Voortdurend l wordt door rechters gesleuteld aan de interpretatie van wetsbepalingen. Neem als voorbeeld het belanghebbende- ge criterium, dat is opgenomen in de Algemene wet bestuursrecht. Volgens de definitie van deze wet is een belangheb bende degene die een rechtstreeks belang heeft bij een besluit. Die definitie is van belang, omdat in veel wetten is opgeno- men dat alleen belanghebbenden tegen va een overheidsbesluit in bezwaar bij de sc gemeente en in beroep bij de rechter kun- nen gaan. Dat geldt bijvoorbeeld bij de j-j verlening van kapvergunningen. Maar wie heeft er wel en wie heeft er geen rechtst- reeks belang? er zo Mevrouw Kiki De Raad van State, de hoogste rechter die over kapvergunningen oordeelt, hanteert in de eerste plaats het zichtcriterium: de mensen die vanuit hun woningen de te kappen bomen kunnen zien moeten als |-| belanghebbende worden aangemerkt. Daarnaast ontwikkelde het rechtscollege het zogenaamde "mevrouw Kiki-criteri- um", genoemd naar een mevrouw die zich regelmatig tot de rechter wendde om bomen in een naburig park te bescher men. Dat criterium behelst dat in bijzon dere omstandigheden ook anderen dan degenen die op de bomen kijken als Foto: Jaap Wolterbeek Gaat de rechtbank een stap te ver? De uit spraak perkt het belanghebbende-begrip wel heel erg in. Je vraagt je af wanneer de rechtbank nog vindt dat iemand zich vol doende onderscheidt van andere mensen. De uitspraak is ook niet in overeenstem ming met eerdere jurisprudentie van de Raad van State, waarin een beroep van iemand die procedeerde tegen de vergun ning voor een gebouw op een begraaf plaats wel ontvankelijk werd verklaard. Ook in die zaak beriep appellant zich op graven van naaste familieleden, en dat beroep werd door de rechter wel gehono reerd. Het lijkt erop dat de Middelburgse rechtbank nog een stap verder wil gaan dan de Raad van State, en alleen het zichtcrite rium van toepassing acht. Het laatste woord over de zaak is ech ter nog niet gesproken: de Oudelandse heeft hoger beroep ingesteld bij de Raad van State Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen in Zeeland die kampen met milieuproblemen. In een zee van uitspraken hebben rechtbanken, hoger beroep de Raad van State, nader invulling gt aan het begrip "belanghebbende"Ook in het b vips de bewoonster van Oudelande tegen de kap van bomen op de plaatselijke begraafplaats werd de actueel. De bomen zijn vanuit haar huis niet te zien, maar ze brengt regelmatig een bezoek aan het kerkhof, omdat haar moeder en veel andere familieleden er een - 1:1 laatste rustplaats hebben. Wordt zij juridisch gezien als belanghebbende SIP -SM4*" 14 WANTIJ april'03

Wantij | 2003 | | pagina 14