Kritisch kijken op Walcheren naar kappen Lo Tamineau Mevrouw Kikt portret Geïnspireerd door een uitspraak van de Raad van State (Handhaving) en de brief van een mevrouw die zich beklaagde over alleen maar mannen op de omslag van de vorige Wantij (De lezer reageert) portretteert Jan Moekotte vier vrouwen die zich op de een of andere manier inspannen voor natuur en milieu in Zeeland. Jan Moekotte bezwaren echter af. Een dag later werd met de kap begonnen. Toen een van Lo s kompanen daar foto's van maakte werd er met een bulldozer op hem ingereden, werd hij door de houthakkers bedreigd met een kettingzaag en kreeg hij zo n stomp op zijn borst dat hij een rib brak. Lo Tamineau pluist, als vrijwilligster voor de Stichting Tuin van Zeeland, huis- aan- huisbladen door. Ze wil weten wie voor welke boom een kapvergunning aan vraagt. Ze gaat kijken naar de door de eigenaar al ter dood veroordeelde boom en onderzoekt wie welk belang Het verdwijnen van monumentale bomen, van landschappelijk schoon, van mooie stadsgezichten stemt haar treurig. Lo bepleit een andere aanpak: "Waarom altijd eerst rigoureus kappen en daar na pas mondjesmaat aanplanten? Waarom niet beginnen met aan planten, en daarna pas, beetje bij beetje, kappen?" Ze belt aan bij mensen in de buurt en vraagt of die op de hoogte zijn van de voorgenomen kap. Dat is vaak niet het geval. Ze vraagt of ze last hebben van die boom, of ze plezier heb ben van die boom, of ze die boom zouden gaan missen. Ze brengt hen op het idee om bezwaar te maken tegen het afgeven van een kapvergunning. Kaalslag De Stichting Tuin van Zeeland is opgericht op 18 oktober 2001 uit protest tegen grootschalige kap van bomen langs Walcherse B-wegen. Verantwoordelijk voor die kaalslag was het waterschap Zeeuwse eilanden. Dat sprak zelf niet over kaalslag, maar over "omvorming van de bermbe planting". De 'Tuin van Zeeland' verwijst met haar naam naar het vooroorlogse Walcheren. Met ruim 200 donateurs zet de stichting zich in voor het natuurschoon op Walcheren. Daarbij gaat de aandacht in het bijzonder uit naar bomen en hagen. Zo kijkt de stichting kritisch naar elke aan vraag van een kapvergunning en stapt zonodig naar de rechter. heeft bij de eventuele kap. Verwijten Dat deed ze al toen het eerder genoemde waterschap tientallen bomen wilde rooien voor de aanleg van een fietspad tussen Middelburg en Biggekerke. Die actie lever de de Tuin van Zeeland, naast veel sympa thie, ook felle verwijten op. In de PZC kwamen ingezonden brieven: "Wat is nou een boom in vergelijking met een kinder leven". Dat soort reacties deed haar pijn. Alsof je ooit zo'n afweging maakt. Lo wil ook een fietspad daar, maar dan zo aange legd dat de bomen kunnen blijven staan. De bestuursrechter in Middelburg wees de Foto: Jan Moekotte Voor meer informatie: www.tuinvanzeeland.nl Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ april '03

Wantij | 2003 | | pagina 15